Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- Jakość rozmów i Bateria
- Interfejs i aplikacje
- « Poprzedni
- 5/10
- Następny »
Interfejs i aplikacje
Monte obsługuje się poprzez interfejs TouchWiz 2.0 Plus, który sprawuje się wręcz idealnie. Nie ma tutaj mowy o długim oczekiwaniu na uruchomienie którejś z funkcji telefonu, lagach związanych z przemieszczaniem się pomiędzy kartami menu, czy którymś z trzech głównych ekranów. Za to należą się Samsungowi brawa.
Główny ekran bardzo przejrzysty układ. Górna belka standardowo już zarezerwowana jest dla zegarka, baterii, informacji o aktualnie ustawionym profilu (o czym informuje nas symbol głośnika), informacji o tym czy włożona jest karta SIM, zasięgu oraz działającym 3G. Bezpośrednio opisaną belką znajduje się prostokącik oznaczony jako „Widget” – do niego wrócę za chwile. Na samym dole mamy pasek z trzema najważniejszymi skrótami: wiadomości, klawiatura (do wybierania numeru z możliwością przełączenia na wpisywanie tekstu) oraz kontakty.
Skupmy się przez chwile na wspomnianym przycisku o nazwie „Widet. Jego naciśnięcie daje nam możliwość zarządzania ekranami głównymi. Rozwija się wtedy dolny pasek (standardowo zajmowany przez wiadomości, klawiaturę oraz menu), a w jego obrębie znajdziemy mnóstwo skrótów, które możemy wyciągnąć na jeden z ekranów głównych. Warto zaznaczyć, iż znajdziemy tam elementy pochodzące z menu głównego, jak również inne, występujące tylko tam, a wśród nich: analogowy zegar, ustawienia, notatki, YouTube, kalendarz, CNN mobile, Twitter, Y! Search i wiele, wiele innych. Sami widzicie, że Samsung Monte naszpikowany jest bajerami. Samo zarządzenie tym wszystkim daje nam spore możliwości personalizacji. Z drugiej strony, każdy z widżetów wyciągniętych na ekran jest duży i potrafi zająć prawię połowę jego powierzchni. Jeżeli dorzucamy do niego kolejne, nie powoduje to zmniejszenia poprzednich. W efekcie kolejne skróty nawarstwiają się tworząc chaos. Według mnie najrozsądniejszym wyjściem byłoby nadanie im rozmiaru standardowej ikonki, a wtedy wszystko wyglądałoby lepiej i w sposób uporządkowany.
Zmian możemy dokonywać również na poziomie menu głównego. Służy do tego przycisk o nazwie „Edytuj”. Pozwala ona na dowolne rozmieszczenie ikonek w menu – na każdej ze stron, w dowolnej kolejności. Niby nic, a cieszy.
Aplikacji w telefonie znajdziemy naprawdę sporo. Nietrudno zauważyć, że każdy nowy telefon daje możliwość obsługi najpopularniejszych portali społecznościowych. Monte pod tym względem w ogólnie nie odstaje od konkurencji. Ikonek Facebook’a oraz MySpace’a nie trzeba długo szukać w menu głównym. Korzystanie z tego pierwszego nie sprawia żadnych problemów. W każdej chwili możemy sprawdzić co ciekawego słychać na naszym koncie, i nie tylko.
Grzechem byłoby nie wspomnieć o kilku ciekawostkach jakie znajdziemy w Samsungu. Na początek proponuję HIT, z którym spotkałem się w Samsungu Omnii II, a jest nim „rozpoznawanie muzyki„. Ta rewelacyjna zabawa, lub niejednokrotnie uratowanie życia (w momencie kiedy słyszymy interesującą piosenkę, a nie wiemy kto ją nagrał), polega na nagraniu fragmentu słyszanej piosenki, lub (opcja dla odważnych albo umiejących śpiewać) zaśpiewanie fragmentu, a po chwili telefon bezbłędnie znajdzie nam wykonawcę oraz tytuł utworu. Sprawdzałem opcję z nagrywaniem z głośnika, gdyż wolę nie śpiewać, i Monte poradził sobie bezbłędnie (a był to fragment instrumentalny, mało popularnego wykonawcy). Opcję numer 2 pozostawiam Wam.
Drugim przyjemnym wynalazkiem jest słownik. O dziwo nie jest to tylko słownik angielsko-angielski, ale również angielsko-włoski, francuski, portugalski, niemiecki oraz hiszpański. Po wpisaniu danego słowa dostajemy naturalnie jego tłumaczenie, natomiast w przypadku angielsko-angielskiego – definicję. Myślę, że wielu osobom bardzo przypadnie on do gustu.
Jeżeli ilość zainstalowanych w telefonie aplikacji uznacie za niewystarczającą, zawsze można skorzystać z opcji „more widgets”.
- « Poprzedni
- 5/10
- Następny »
Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- Jakość rozmów i Bateria
- Interfejs i aplikacje
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.