>
Kategorie: Poradniki

Jak przenieść numer do innego operatora?

Przełom roku to zawsze okres wyprzedaży, kuszących promocji i niecodziennych okazji, także w branży mobilnej. Często za dużo niższą kwotę można kupić nowego iPhone’a, stylowego ultrabooka czy choćby zmienić operatora sieci komórkowej. Zapewne wielu z Was zdecyduje się na podpisanie nowej umowy z siecią komórkową, co będzie się wiązało z oświadczeniem naszemu obecnemu operatorowi, że rezygnujemy z jego usług. Jak zrobić to zgodnie z prawem i bez uszczerbku na własnym portfelu?

Operator, z którym zrywamy umowę, nie ma prawa zachować naszego numeru telefonu i wprowadzić go do ponownego obiegu. Jeżeli zdecydujemy się na zakończenie współpracy z operatorem X i pozostawieniem mu starego numeru, przechodząc do operatora Y mamy pewność, że operator X nie użyje naszego starego numeru przez okres trzech miesięcy. Później nieużywany wróci on do puli ogólnodostępnych numerów, dostanie drugie życie.

fot. Rrraum, Fotolia.com

Życie numeru telefonu nie musi kończyć się wraz ze zmianą operatora. Polskie prawo telekomunikacyjne umożliwia abonentom zmianę operatora sieci stacjonarnej lub komórkowej z zachowaniem używanego do tej pory numeru. Każdy abonent każdej sieci komórkowej ma do tego prawo, wszelkie odstępstwa są uznawane za jego pogwałcenie. Co roku z możliwości przeniesienia starego numeru do nowego operatora korzysta coraz więcej osób. W 2012 r. numer do nowego operatora przeniosło blisko 1,3 mln osób (dane z raportu UKE).

Co zrobić, by właściwie przenieść numer do nowego operatora? Najłatwiej proces ten można opisać to w trzech prostych krokach.

Krok 1: Złożenie wniosku

Przeniesienie numeru – jak każdą urzędową procedurę – należy rozpocząć od złożenia wniosku. Każdy abonent może złożyć wniosek korzystając z formularzy ogólnodostępnych w punktach obsługi klienta nowego operatora lub przez jego stronę internetową. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku zmiany rachunku bankowego, wszelkich formalności nie dokona za nas nowy operator, bowiem to właśnie do niego składamy wniosek. Zazwyczaj jest on jednak formalnością.

Krok 2: Rozpatrzenie wniosku

Nowy operator rozpatruje każdy wniosek abonenta o przeniesienie numeru. Prawo telekomunikacyjne jest bardzo precyzyjne w tej kwestii i przyznaje szczelne terminy rozpatrzenie wniosku. Ich jakiekolwiek przekroczenie może zostać potraktowane jako niewywiązanie się z warunków przez operatora i potraktowane jako automatyczna decyzja pozytywna. Jest to coś na kształt piłkarskiego walkoweru – nie wychodzisz na mecz, przegrywasz odgórnie.

W przypadku telefonów stacjonarnych, operator ma:

  • 1 dzień roboczy, gdy wniosek składamy bezpośrednio w salonie;
  • 14 dni roboczych od momentu wysłania, jeżeli wniosek wysyłamy pocztą.

W przypadku telefonów komórkowych, operator ma:

  • 6 godzin roboczych, jeżeli wniosek jest złożony osobiście w punkcie biurze obsługi klienta;
  • 3 dni robocze, gdy wniosek przesyłamy pocztą.

Krok 3: Finalizacja procesu przeniesienia

Trzeci krok to w zasadzie formalność. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku abonenta (co ma miejsce w 95 % przypadków), nowy operator ma obowiązek natychmiastowo podpisać umowę z abonentem i bezpłatnie przenieść numer telefonu. Proces jest finalizowany nie później niż w terminie jednego dnia roboczego od momentu wskazanego w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Przeniesienie przydzielonego numeru jest uznawane za dzień rozpoczęcia świadczenia usług przez nowego operatora sieci. W praktyce oznacza to, że już sama deklaracja przeniesienia numeru i finalizacja tego procesu przez nowego operatora sieci, jest uznawana za moment rozpoczęcia umowy z nowym dostawcą.

Na co trzeba uważać?

W tym naprawdę nie ma żadnej filozofii. Przeniesienie numeru do nowego operatora telekomunikacyjnego to banalnie prosta i bezpłatna operacja, które może zakończyć się w trakcie jednej wizyty w biurze obsługi klienta nowego operatora. Przed zdecydowaniem się na taki krok, należy jednak sprawdzić czy stary operator nie narzuca na nas jakiegoś okresu wypowiedzenia umowy, z konsekwencją uiszczenia kary finansowej za wcześniejsze zerwanie umowy. Jeżeli z dotychczasowym operatorem wiąże nas jeszcze umowa lojalnościowa, przeniesienie numeru do nowego dostawcy może być niemożliwe. Odstąpienie od takiej umowy dla każdego jest nieopłacalne – i dla obecnego operatora sieci, i dla konsumenta.

fot. andreaxt, Fotolia.com

Zmiana operatora sieci komórkowej to zabieg rutynowy i często stosowany przez konsumentów. Przed wyborem naszego przyszłego dostawcy usług telekomunikacyjnych, należy jednak rzetelnie porównać oferty dostępne na rynku i wybrać taką, która narzuca nam najmniej ograniczeń, jest dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Analitycy przewidują, że rozpoczęty właśnie rok 2014 będzie bardzo dobrym do przeniesienia numeru do nowego operatora telekomunikacyjnego. W 2013 r. abonenci przenieśli aż o 25 % numerów więcej niż w 2012 r. Tendencja ta najprawdopodobniej utrzyma się na równie wysokim poziomie; w bieżącym roku operatorów telekomunikacyjnych może zmienić aż 2 mln Polaków. Taka migracja jest równoznaczna z ewolucją, a w branży mobilnej nie ma nic bardziej zabójczego niż stagnacja.

techManiaK

Najnowsze artykuły

  • iQOO
  • Newsy
  • Telefony

6500 mAh za 550 złotych. Ta premiera taniego telefonu przesuwa granice opłacalności

iQOO Z10x zadebiutował oficjalnie. Ponieważ to bardzo tani telefon, bateria o pojemności 6500 mAh i…

24 kwietnia 2025
  • Casio
  • Newsy
  • Wearables

Nowy Casio za 160 złotych wygląda jak G-Shock i ma baterię na bite 10 lat pracy. Naprawdę wolisz taniego smartwatcha?

Casio AEQ120W to prawie G-Shock. Poza bardzo zbliżoną obudową ma baterię na 10 lat i…

24 kwietnia 2025
  • Akcesoria
  • Baseus
  • Newsy

Premiera Baseus PicoGo to 3 nowe powerbanki oraz ładowarka dla podróżujących

Na polski rynek wkracza właśnie nowa linia produktowa znanego producenta - Baseus PicoGo. Mowa o…

23 kwietnia 2025
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Znam cenę 7-calowej Motoroli ze 165 Hz ekranem i zaskakująco dobrą baterią

Czy najlepszy składany telefon typu flip 2025 roku będzie też tym najdroższym? Okazuje się, że…

23 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Realme
  • Telefony

7200 mAh, 100W, 16 GB RAM i 1 TB pamięci oficjalnie. Jeśli realme GT 7 trafi do Polski, to pozamiata

Zatrzęsienie premier w ostatnich dniach jest zwyczajnie spore. Tym razem oficjalnie to realme GT7 został…

23 kwietnia 2025
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Znam cenę Motoroli z baterią 6000 mAh. Dzięki niej zrozumiesz, dlaczego Polacy kochają tego producenta

Motorola Edge 60 Pro nie ma już dla nas tajemnic przed premierą. Przyszła królowa polskich…

23 kwietnia 2025