Południowokoreański koncern Samsung, podczas tegorocznych targów Mobile World Congress zapowiedział najnowsze jednostki centralne – Exynos 5 Octa (5422) oraz Exynos 5 Hexa (5260) – które zagoszczą w nadchodzących smartfonach klasy premium oraz w ich nieco słabszych wariantach (wersje Neo). Przyjrzyjmy się zatem bliżej specyfikacji obu układów.
Samsung Exynos 5 Octa (5422)
Samsung Exynos 5 Octa (5422) został wyposażony w cztery rdzenie główne zbudowane na architekturze ARM Cortex-A15 o częstotliwości taktowania do 2.1 GHz oraz cztery pomocnicze opierające się o architekturę ARM Cortex-A7, których częstotliwość taktowania może wynieść do 1.5 GHz. Układy wykorzystują technologię big.LITLLE, która zapewnia inteligentne przełączanie pomiędzy nimi – podstawowe rdzenie aktywowane są do bardziej zaawansowanych zadań, natomiast rdzenie pomocnicze zostały zarezerwowane do korzystania z podstawowych funkcji telefonu, oferując w dalszym ciągu wysoką wydajność w działaniu przy zmniejszonym zużyciu energii. Dzięki wykorzystaniu technologii Heterogeneous Multi-Processing (HMP) możliwe jest aby wszystkie rdzenie pracowały jednocześnie, o ile zajdzie w ogóle takowa potrzeba.
Najnowsza jednostka została wytworzona w 28-nanometrowym procesie technologicznym i względem poprzedniej generacji Exynos 5 OCTA zaoferuje 34-procentowy wzrost wydajności , a także powstała, aby zapewnić obsługę wyświetlaczy o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) i WQXGA (2560 x 1600 pikseli). Procesor wspiera rejestrowanie sekwencji wideo w rozdzielczości 4K UHD oraz wykorzystuje technologię Multi Format Codec (MFC), która zapewnić ma wyjątkowe wrażenia multimedialne, cokolwiek to znaczy.
Aby ograniczyć pobór energii wyświetlacza, Samsung zdecydował się wykorzystać algorytm hibernacji, który nie wykrywa dynamicznych obrazów, ograniczając tym samym transfer. Technologia ta została wdrożona wraz z nowym sterownikiem obrazu (S6E3HA0 dla matryc WQHD i S6E3FA2 w przypadku rozdzielczości FHD ). Ma to zapewnić spadek zużycia energii o 10 procent, względem tradycyjnych technologii.
Na koniec warto dodać, że procesor zostanie wykorzystany w Samsungu Galaxy S5, zaś masowa produkcja rozpocznie się w pierwszym kwartale bieżącego roku.
Samsung Exynos 5 Hexa (5260)
Samsung Exynos 5 Hexa (5260) to pierwsza w asortymencie południowokoreańskiego koncernu jednostka centralna wykorzystująca sześć rdzeni i została wytworzona w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Procesor wykorzystuje technologię big.LITLLE, opracowaną przez ARM. Exynos 5 Hexa (5260) składa się z dwóch rdzeni głównych (ARM Cortex-A15) o maksymalne częstotliwości taktowania 1.7 GHz oraz czterech rdzeni pomocniczych zbudowanych na architekturze ARM Cortex-A7, które cechują się częstotliwością taktowania na poziomie 1.3 GHz. Podobnie, jak najnowszy Exynos 5 OCTA, tak i wariant 6-rdzeniowy wykorzystuje technologię Heterogeneous Multi-Processing (HMP). Taka konfiguracja zapewnić ma 42-procentowy wzrost wydajności względem Exynos 5 Dual.
Procesor jest w stanie płynnie odtwarzać materiały wideo w rozdzielczości Full HD przy 60 klatkach na sekundę, a także obsłużyć wyświetlacze o maksymalnej rozdzielczości WQXGA (2560 x 1600 pikseli). Masowa produkcja Exynos 5 Hexa (5260) już się rozpoczęła.
źródło: Samsung
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.