Centrum notyfikacji, intrygująca asystentka głosowa (tak, asystentka), nowe pomysły na ekran startowy i blokady… W nowym Windows Phone 8.1 sporo się dzieje.
Centrum notyfikacji
Wreszcie. Gigant z Redmond w końcu wyposażył wspierane przez siebie smartfony w możliwość wyświetlania pogrupowanych powiadomień. Zadaniem Action Center jest ułatwienie nam życia przez wysuwanie specjalnej belki (plus minus tak, jak w innych systemach). W panelu zobaczymy informacje o nowym mailach, wiadomościach, informacjach z sieci społecznościowych, będziemy mieć też możliwość włączenia i wyłączenia Wi-Fi oraz Bluetootha.
Cortana – Siri z okienkami czy coś więcej?
Odpowiedź na Siri. Odpowiedź na Google Now. Cortana, czyli kolejny asystent głosowy, właśnie stał się rzeczywistym produktem. Zasilana wynikami wyszukiwania z Binga, Cortana ma pozwolić na bardziej bezpośrednie komunikowanie się ze swoim telefonem.
Dostęp do Cortany uzyskiwany jest m.in. poprzez specjalny kafelek; po uruchomieniu aplikacji otrzymamy m.in. możliwości dzwonienia, wysyłania wiadomości tekstowych, zapisywania notatek, przypomnień czy ustawiania budzików.
Microsoft zapowiada przy tym, że możliwa będzie współpraca z programami firm trzecich; gigant porozumiał się już z kilkoma developerami, choć poza Hulu i Facebookiem nie pokazano niczego nietypowego.
Cortana ma z czasem stawać się „coraz bardziej inteligentna”, jak deklarowano na konferencji. Asystent będzie rozwijać się w takim stopniu, w jakim będziemy z niego korzystać – jeśli zdecydujemy się większość internetowych zadań powierzyć Cortanie, to wraz z każdym kolejnym poleceniem rezultaty okażą się trafniejsze. Wyszukiawrka od Microsoftu ma doskonale radzić sobie z tzw. łańcuchem zapytań, czyli pobieraniu kontekstu poprzedniego pytania i przypisywanie go do aktualnego. Dzięki temu, przykładowo, konwertowanie temperatury czy jednostek nie będzie problemem z pytaniami niekompletnymi. Dla uproszczenia:
– Jaką mamy temperaturę w Krakowie?
– 20 stopni Celsjusza.
– A w skali Fahrenheita?
– 68 stopni.
I jeszcze jedno – Cortana pozwala też na wpisywanie zapytań poprzez systemową klawiaturę. Aplikacja pozostaje obecnie w fazie beta.
Ekran startowy z własnym tłem… i nie tylko
W nowym systemie pojawi się też opcja stricto estetyczna, czyli możliwość wprowadzenia własnej grafiki „pod” kafelki. Zamiast jednolitego, płaskiego koloru, możemy więc pokusić się o tradycyjną tapetę.
Okazuje się ponadto, że developerzy będą mogli przygotowywać personalizowane ekrany blokady. Za rogiem czai się jednak spore „ale” – nie wiadomo, które firmy otrzymają oficjalne błogosławieństwo, to po pierwsze. Po drugie – trudno w tej chwili stwierdzić, w jakim stopniu rzeczona personalizacja wpłynie na faktyczną użyteczność smartfonów.
Korporacyjne sekrety
Szyfrowane, optymalizowane pod kątem użytku służbowego VPN-y to kolejna nowość w Windows Phone. Pozwolą one na bezpieczne wymienianie informacji między pracownikami, skutecznie uniemożliwiając przechwycenie konwersacji przez osoby niepowołane.
Wi-Fi Sense
Wi-Fi Sense ma automatycznie podłączać nas do otwartych hotspotów w zasięgu naszego urządzenia. Druga funkcjonalność polega na udostępnieniu znajomym sieci domowej bez konieczności wpisywania hasła- choć tutaj Microsoft nie zdradził szczegółowych informacji.
Skype’owa alternatywa dla FaceTime
W Windows Phone 8.1 pojawia się również opcja konwertowania zwykłej rozmowy telefonicznej w konwersację wideo, wykorzystującą programowe możliwości Skype’a. Konieczne będzie tu posiadanie albo pakietu danych, albo podłączenia do sieci Wi-Fi.
Kiedy?
Aktualizacja do Windows Phone 8.1 zostanie udostępniona w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Pierwsze smartfony z preinstalowanym OS-em do sprzedaży trafią na przełomie kwietnia i maja tego roku.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.