Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System operacyjny i interfejs
System operacyjny i interfejs
Wave jest rewolucyjny nie tylko ze względu na zastosowany w nim ekran. Jest również pierwszym smartfonem działającym pod kontrolą systemu bada. Na początek wspomnę o najważniejszych opcjach, jakie daje nam ów OS. Po pierwsze – dzięki niemu telefon jest w stanie działać jak router WiFi. Kolejną ważną cechą jest możliwość wyboru, czy aplikacje mają instalować się na karcie pamięci czy w pamięci telefonu. Dokładnie to samo pojawi się wraz z najnowszą wersją systemu Android – 2.2. Bada pozwala również na otwieranie dokumentów pakietu Office, plików PDF oraz obsługę DLNA.
Sam system spisuje się świetnie. W połączeniu z bardzo wydajnym procesorem 1GHz wszystko w nim po prostu śmiga. Aplikacje otwierają się błyskawicznie, przechodzenie pomiędzy kolejnymi pulpitami odbywa się w sposób idealnie płynny, podobnie przeglądanie dowolnych elementów menu. Warto mieć na uwadze, iż na przykład HTC Desire nie był w tej kwestii ideałem. Czasami dało się odczuć delikatnie lagi.
Skoro poruszyłem temat płynności działania, warto wspomnieć iż bada jest systemem wielozadaniowym, obsługuje tzw. multitasking. Znaczy to, iż w tle może działać kilka aplikacji, ale tych które fabrycznie znajdziemy na wyposażeniu telefonu. Drobne ograniczenie, polega na tym, iż oprócz nich mamy możliwość otworzenia tylko jednej aplikacji zainstalowanej przez nas. Wydaje mi się, że nie powinno to jakoś specjalnie utrudniać nam życia.
Wave’a obsługujemy dzięki interfejsowi TouchWiz w nowej wersji 3.0. Jest on niezwykle prosty i intuicyjny. Oferuje typowe udogodnienia, które sprawiają, że korzystanie z telefonu jest naprawdę przyjemne. Poniżej postaram się pokrótce opisać co takiego można w nim znaleźć. Aplikacje i widżety opiszę w następnym rozdziale.
Układ ekranu głównego przedstawia się następująco. Na górze jest charakterystyczna belka, która spełnia podobna funkcję jak ta znana z Androida. Oprócz tego, że wyświetla najważniejsze elementy takie jak stan baterii, zasięg, godzinę, czy aktualnie wykorzystywaną łączność, pojawiają się na niej również powiadomienia – na przykład o przychodzącej poczcie. Możemy ją rozwinąć, a w ten sposób otrzymamy szybki dostęp do WiFi, Bluetooth czy przełączenia telefonu w tryb cichy.
Element „widżet” już standardowo daje możliwość odblokowania paska z widżetami, z którego można je wyciągać na jeden z wielu pulpitów. Na samy dole znajdują się skróty do najważniejszych funkcji telefonu – klawiatury, kontaktów oraz wiadomości.
Na koniec tego rozdziału pozwolę sobie na stwierdzenie, iż Wave jest smartfonem bardzo prostym w obsłudze. Bada i TouchWiz 3.0 stanowią mieszankę intuicyjną, której poznanie zajmie naprawdę niewiele czasu.
Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System operacyjny i interfejs
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.