Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System operacyjny i interfejs
System operacyjny i interfejs
HD mini działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile w wersji 6.5.3. Podczas dwutygodniowych testów nie miałem z nim żadnych problemów. OS działał bardzo szybko, płynnie i co najważniejsze – nie zawieszał się. Delikatne lagi można było odczuć kiedy w tle działała większa ilość aplikacji. Sam system nie należy do najprostszych w obsłudze i przesadnie intuicyjnych. Wszelkie zmiany w telefonie wymagają przekopania się przez labirynt ustawień, co dla początkujących może stanowić pewien problem.
HTC standardowo już dorzuciło swoją nakładkę w postaci rewelacyjnego interfejsu Sense. Wygląda on bardzo efektownie i co najważniejsze – obsługa telefonu z jego pomocą to prawdziwa przyjemność. Na głównym ekranie znajdziecie charakterystyczny zegar z informacjami o aktualnym stanie pogody, lokalizacji, temperaturze oraz współrzędnych. Niżej położony jest kolejny „widżet”, tym razem nieco bardziej użytkowy. Oprócz skrótów do kalendarza i historii połączeń, znajdziemy na nim datę oraz skrót do alarmu.
Pionowe przesunięcie palcem po ekranie spowoduje przełączenie na inny widżet. Znajdują się na nim skróty do najważniejszych funkcji telefonu. Oczywiście możemy go dowolnie modyfikować, decydując co takiego ma się nam nim znaleźć.
Poniżej mamy pasek ze skrótami do kolejnych kart. Są nimi: kalendarz, wiadomości, poczta, Internet, Footprints, album, pogoda i ustawienia. Możemy naturalnie decydować, które z kart chcemy mieć wyświetlane, a które nie. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu aż tak nie odczuwamy braku kilku ekranów głównych.
Wszystkie karty prezentują się bardzo dobrze. Do najważniejszych można zaliczyć „people„, czyli ulubionych znajomych.
Kolejna to „Internet” – w tym miejscu otwieramy przeglądarkę na wybranej stronie startowej lub w szybki sposób przenosimy się do innych (ustawionych oczywiście wedle własnego uznania).
Kolejną jest „Photos and videos” czyli po prostu album. W tym miejscu przeglądamy zapisane pliki graficzne bądź zrobione zdjęcia.
„Messagess” to skrzynka odbiorcza na nasze SMSy. Jest przejrzysta, a korzysta się z niej bardzo wygodnie. Nie sposób pominąć pogody, czyli jednego z najbardziej charakterystycznych i widowiskowych elementów HTC Sense. Aktualnie panujące na zewnątrz warunki pogodowe prezentowane są za pomocą efektownych animacji. Nie zabraknie również prognozy na najbliższe cztery dni.
Na koniec wspomnę już tylko o muzyce oraz Footprints.
Bardzo ważnym elementem jest górna belka, która pokazuje godzinę i inne typowe informacje. Po jej dotknięciu dostaniemy dostęp do trzech ważnych elementów. Pierwszy to miejsce, w którym mamy dostęp do ustawień sieci. Drugi wyświetla informacje o stanie zużycia baterii. Trzeci, a zarazem najważniejszy to menadżer zadań. Po dotknięciu wyświetla listę otwartych w tle aplikacji. Z tego miejsca możemy udać się do dowolnej lub pozamykać te niepotrzebne.
W menu znajdziecie wiele pożytecznych aplikacji. Pozwolę sobie wymienić takie jak: Office (Word, Excel, OneNote oraz Power Point ), Windows Media, Audio Booster, Google Maps, mp3 Trimmer czy alternatywna przeglądarka w postaci Explorera.
Na sam koniec chwilę uwagi poświęcę obsłudze portali społecznościowych. Do tego celu służą dedykowane aplikacje. Jedna z kart interfejsu Sense wyświetli nowości z Twittera. W menu znajdziecie Facebooka oraz YouTube.
Poczta
Wygodna w obsłudze poczta jest absolutną podstawą w każdym szanującym się smartfonie. W mini odpowiada za to jedna z głównych kart. Aplikację możemy skonfigurować z dowolnym kontem pocztowym. Przeglądanie maili jest wygodne. W ogóle całość zorganizowano w przejrzysty sposób. Na poziomie głównego widoku maile wyświetlają się w postaci pojedynczych „kartek” (widoczne na poniższym zdjęciu). Dowolną wiadomość możemy otworzyć w trybie pełnoekranowym lub skorzystać z przycisku „inbox” i przejść do podglądu całości poczty.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż aplikacja doskonale radzi sobie z obsługą załączników. Bez problemu odbywa się ich zapisywanie i podgląd – również plików pakietu Office.
Alternatywą może być aplikacja Outlook lub korzystanie z konta pocztowego z poziomu przeglądarki.
Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System operacyjny i interfejs
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.