Niemieccy naukowcy zaprojektowali nowy rodzaj przesłon, które w odróżnieniu do starszych, działających na mechanicznych łopatkach, są znacznie cieńsze. Użycie przeźroczystych micro przesłon zmieniających się pod wpływem niewielkiego oddziaływania prądu na nieprzeźroczyste, znacznie zmniejsza wymiary zbudowanego z nich modułu do aparatu. Z ich użyciem można znacznie zaoszczędzić miejsca w smartfonie i pozwolić na rozbudowę innych podzespołów.
Podobnie jak w ludzkim oku, przesłona aparatu kontroluje ilość światła, co ma wpływ na ostrość obrazu. Rozwiązania używane do tej pory działają na zasadzie otwierania i zamykania przesłony. Naukowcy z Kaiserslautern uważają, że osiągnęliśmy już fizyczną granicę miniaturyzacji w tym segmencie.
Całe urządzenie składa się z dwóch szkiełek (elektrochromowego polimeru PEDOT) ułożonych na przeźroczystej elektrodzie. Całość może być wprowadzona w stan nieprzeźroczystości już przy napięciu 1.5V i nie wymaga ciągłego prądu aby pozostać w tym stanie.
Badania nadal trwają i skupiają się na rozszerzeniu funkcjonalności przesłon. Czy to rozwiązanie ma szansę zaistnieć na rynku aparatów do smartfonów? Jak najbardziej. Jednak ile czasu jeszcze pozostanie nam czekać na malutkie, superwydajne aparaty?
Dziękuję wszystkim za uwagi.
źródło: bbc
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
POCO F7 najprawdopodobniej zadebiutuje jeszcze w przyszłym miesiącu. Telefon powinien być na radarze polskiego fana,…
Gmail doczekał się prostej, a jakże niezwykle użytecznej nowości na Androida. Pozwoli ona oszczędzić nam…
iQOO Z10x zadebiutował oficjalnie. Ponieważ to bardzo tani telefon, bateria o pojemności 6500 mAh i…
Casio AEQ120W to prawie G-Shock. Poza bardzo zbliżoną obudową ma baterię na 10 lat i…
Na polski rynek wkracza właśnie nowa linia produktowa znanego producenta - Baseus PicoGo. Mowa o…
Czy najlepszy składany telefon typu flip 2025 roku będzie też tym najdroższym? Okazuje się, że…