Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
W zeszłorocznej arenie skupiliśmy się na trzech modelach – w tej postanowiliśmy nieco poszerzyć spektrum. W szranki staje 8 najważniejszych, najszybszych i najładniejszych smartfonów, jakie dostępne są na naszym rynku. Sprawdzamy kolejno:
Większość z wyżej wymienionych pracuje pod kontrolą Androida; jedynie iPhone 5S i Lumia 1520 wyróżniają się, odpowiednio, platformami iOS oraz Windows Phone. O ile niewiele jest benchmarków tzw. „crossplatformowowych”, na wszystkie trzy OS-y, tak nasze procedury nie opierają się wyłącznie na testach syntetycznych. Mierzymy również czasy pracy na baterii, maksymalną luminancję ekranu, kompatybilność z multimediami, akcesoriami na OTG (tak, tutaj zawsze Android wygra) i wieloma innymi czynnikami, które – naszym zdaniem – na starcie dają każdemu pretendentowi zbliżone szanse na wygraną.
7 z wyżej wymienionych telefonów mogliśmy testować w tym samym czasie. Wyjątkiem jest LG G3, który dojechał do nas nieco później – tutaj wykorzystaliśmy Galaxy S5 jako punkt odniesienia, włączając 5,5-calowy telefon do zestawienia. Każde z urządzeń przetestowaliśmy też indywidualnie. Linki do tych publikacji znajdziecie w sekcji wyżej.
Każdy, główny czynnik oceniamy w skali od 1 do 10 punktów. System ten przyjęliśmy w kwietniu bieżącego roku i od tamtego czasu konsekwentnie go stosujemy. Wszystkie pomiary przeprowadzaliśmy na najnowszej możliwej wersji oprogramowania.
Analizując te trzy aspekty, skupiamy się na cechach samej konstrukcji (jak wodoodporność czy frontowe głośniki), na wyglądzie (sprawa subiektywna, niestety) i jakości wykonania (gdzie pochylamy się nad jakością materiałów i dopasowania każdego z elementów do siebie). Nie bez znaczenia pozostają również detale, takie jak osadzenie przycisków, wykonanie portów łączności czy same gabaryty.
W smartfonie wyświetlacz jest jednym z najważniejszych elementów – dlatego więc postaraliśmy się o jak najbardziej dokładne pomiary jasności minimalnej i maksymalnej, o właściwe odwzorowanie kątów widzenia i konkretne doświadczenia z użytkowania, takie jak czytelność w świetle słonecznym czy właściwe odwzorowanie barw.
Sprawdzamy jakość pracy modułu Wi-Fi, jakość głośników i mikrofonu, wielkość pamięci wbudowanej, dostępność portów, poziom wsparcia dla USB OTG, diody IR oraz przeróżne inne udogodnienia, w tym ciekawe, autorskie rozwiązania każdego z producentów.
Telefony testujemy w kilku scenariuszach testowych, mierząc możliwości baterii w rozmowach, podczas odtwarzania filmów (z wyłączonym modułem Wi-Fi), surfowania po sieci przez 3G/LTE i Wi-Fi, mierzymy również czas pracy podczas użytkowania komunikatora Skype oraz czas potrzebny na pełne naładowanie smartfonu. Wszystkie pomiary przeprowadzane są na jasności możliwie zbliżonej do 120 cd/m2, a więc wartości uznawanej za standardową, pozwalającą na komfortowe użytkowanie urządzeń w oświetlonych pomieszczeniach. Zwróćcie przy tym uwagę na fakt dużego zapotrzebowania energetycznego ekranów; zwiększenie luminancji potrafi drastycznie zredukować czas pracy z daleka od gniazdka.
Tutaj, poza omówieniem różnic w specyfikacji, pokazujemy, jak smartfony radzą sobie w identycznych warunkach – i od strony fotograficznej, i filmowej. Zadbaliśmy o kilka różnych sytuacji, pokazując zdjęcia krajobrazu, możliwości fotografowania pod światło (w trybie automatycznym), odwzorowanie detali, kolorów, fotografię nocną czy zakres tonalny obrazu filmowego.
Topowe smartfony z każdego roku cechują się bardzo zbliżoną specyfikacją – niemniej jednak do elementów fizycznych dochodzi też optymalizacja oprogramowania, która w poszczególnych telefonach bywa różna.
Mówimy, co na danym sprzęcie można zrobić, a czego nie. Porównujemy zaplecze programowe głównie pod kątem komfortu i szybkości użytkowania, ale również możliwości typowo biurowych. Zaglądamy do każdego z recenzowanych systemów i nakładek, oceniając, która z nich potencjalnego użytkownika zadowoli najbardziej. A że gusta są różne – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Nasza końcowa ocena jest wypadkową, a zarazem podsumowaniem wszystkich testów składowych. Przy jej obliczaniu najważniejsze były dla nas jakość ekranu, wydajność baterii i stabilność systemu, ale pod uwagę wzięliśmy wszystkie omówione wyżej czynniki. Zachęcamy jednak do samodzielnego wyciągania wniosków i – przede wszystkim – filtrowania ocen pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań.
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Oto najlepsze smartfony 2020 roku! Te flagowce warto kupić |
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…