>
Kategorie: Android Areny i porównania iOS Telefony Testy Windows Phone

Wielki test 8 najlepszych smartfonów

Aktualizacja 21.11.2020

Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:

Spis treści


 
 

APARAT i FILMOWANIE

Każdy dobry – ale który najlepszy?

Na początek świetna wiadomość – każdą spośród niżej wymienionych matryc można zaliczyć do dużych, jeśli rozpatrywać je w kategoriach komórkowych. Teraz trochę gorsza informacja – nie zawsze ma to bezpośrednie przełożenie na jakość obrazu.

Matryca Optyka
Apple iPhone 5S 1/3″, 8 MP 30 mm (w ekwiwalencie dla małego obrazka), f/2,2
HTC One (M8) 1/3″, 4 MP 28 mm (w ekwiwalencie dla małego obrazka), f/2,0
LG G2 1/3″, 13 MP 29 mm (w ekwiwalencie dla małego obrazka), f/2,4
LG G3 1/3″, 13 MP czekamy na odpowiedź od LG
Nokia Lumia 1520 1/2,5″, 20 MP 26 mm (w ekwiwalencie dla małego obrazka), f/2,4
Samsung Galaxy Note 3 1/3″, 13 MP 31 mm (w ekwiwalencie dla małego obrazka), f/2,2
Samsung Galaxy S5 1/2,6″, 16 MP 31 mm (w ekwiwalencie dla małego obrazka), f/2,2
Sony Xperia Z2 1/2,33″, 20,7 MP 27 mm (w ekwiwalencie dla małego obrazka), f/2,0

 

Publikując na fotoManiaKu testy aparatów w smartfonach koncentruję się na kilku aspektach – wspomnianej już jakości zdjęć w całym zakresie ISO i różnych warunkach oświetleniowych, prędkości działania domyślnej aplikacji, ergonomii użytkowania urządzenia, pracy pod światło i dostępności manualnych ustawień ekspozycji. Wszystko to pozwala na wyłonienie najwygodniejszego i najbardziej efektywnego telefonu do codziennego fotografowania – nie jest jednak łatwo takowy wskazać bez przykładowych zdjęć.

Scenariusz #1, krajobraz w dobrym świetle, plan bliski

Scenariusz #2, krajobraz w dobrym świetle, plan szeroki

Scenariusz #3, krajobraz w dobrym świetle, plan szeroki

Scenariusz #4, oświetlenie sztuczne

Scenariusz #5, praca pod światło (domyślne ustawienia pomiaru światła)

Scenariusz #6, fotografowanie w nocy, plan daleki

Scenariusz #7, fotografowanie w nocy, plan bliski

Scenariusz #8, odwzorowanie detali, pomieszczenie ze światłem naturalnym

Z moich obserwacji wynika, że najlepszymi aparatami od strony jakości obrazu mogą pochwalić się Nokia Lumia 1520, iPhone 5S i Samsung Galaxy S5. Nie jest jednak tak, że pozostałe modele znacznie odstają – każdy ma do zaoferowania coś innego, coś, co potencjalnego nabywcę może przekonać.

Lumia oferuje nam bardzo szeroki – jak na telefon – zakres dynamiczny, świetną pracę pod słońce, ale też kuleje przez słaby autofocus. O ile na co dzień nie ma z ustawianiem ostrości problemów, tak po zmroku nie możemy liczyć na jego skuteczność; nocne zdjęcie Wawelu powtarzałem przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście razy, by w końcu AF mógł trafić tam, gdzie chciałem. Telefon miewa też kłopoty ze zbyt czerwoną dominantą barwową przy oświetleniu dziennym – to jednak, na szczęście, szybko poprawimy w postprodukcji. Do zalet Nokii należą na pewno aplikacja ProCam, prędkość pracy i faktyczna jakość obrazu.

iPhone’owi trzeba przyznać, że najlepiej dobiera parametry ekspozycji – zdjęcia są idealnie naświetlone, pomiar działa kapitalnie, a przy tym dostajemy szybką aplikację z szybkim autofocusem. Problem? Trochę zbyt mały ekran, uniemożliwiający wygodne kadrowanie, brak trybu ręcznego w domyślnym programie i skromna ilość zintegrowanych funkcji względem najbliższej konkurencji.

iPhone 5S / fot. gsmManiaK.pl

Czytaj także: test aparatu iPhone’a 5S

Na kolejnym miejscu mamy Galaxy S5, który jest prawdziwym wulkanem funkcjonalności. Ogromna ilość trybów, ustawień i opcji, szerzej opisanych na tej stronie, pozwala na dowolność w użytkowaniu tego telefonu. Niestety, wszystko razem powoduje, że na niektóry rodzaj zdjęć musimy poczekać chwilę dłużej. Co więcej, o ile S5 dobrze oddaje barwy i oferuje świetną jakość, tak miewa tendencję do zbytniego naświetlania fotografii przy kontrastowych scenach. To samo można zresztą powiedzieć o Note 3 – większość algorytmów, za wyłączeniem technologii ISOCELL, w jakiej wykonano matrycę S5, jest tu wspólna.

Czytaj także: test aparatu w Samsungu Galaxy S5

HTC to najbardziej specyficzny element całej areny fotograficznej. Pracuje najszybciej, interfejs ma najładniejszy, jest też dość funkcjonalny – ale kuleje pod względem rozdzielczości, ograniczonej funkcjonalności trybu filmowego, co najwyżej średnim odwzorowaniu detali przy dobrym świetle. Nie podoba mi się ponadto zielonkawy balans bieli w świetle naturalnym i różowa dominanta w słabym świetle. One (M8) najlepiej radzi sobie przy oświetleniu sztucznym, jarzeniowym.

Czytaj także: test aparatu w HTC One

Xperia Z2, jako jedyna poza Lumią 1520, oferuje dwustopniowy spust migawki – dokładnie taki, z jakim mamy do czynienia w klasycznych aparatach fotograficznych. To również sprzęt świetny od strony odwzorowania barw w świetle naturalnym i sztucznym (po zmroku oferuje nam zbyt ciepły balans bieli), a także w pracy pod słońce. Gorzej jest, natomiast, z jakością obrazu na wyższych czułościach ISO.

Czytaj także: test aparatu w Sony Xperia Z2

Niestety, nie miałem możliwości włączenia LG G3 do powyższego zestawienia – telefon dotarł do nas zbyt późno. Udało mi się natomiast „na szybko” porównać jego podstawowe ujęcie z Galaxy S5. Przeprowadziłem też indywidualny test aparatu nowej propozycji LG.

Samsung Galaxy S5

LG G3

Jak widzicie, Galaxy S5 lepiej radzi sobie z nasyceniem barw i zakresem tonalnym. Przyjrzyjmy się jeszcze wycinkowi 1:1 po przeskalowaniu 16-megapikselowego pliku z Samsunga do 13 megapikseli (odpowiednika matrycy G3). Zauważycie zapewne, że jakość fotografii jest zbliżona – różnica podczas wykonywania zdjęć w dobrym oświetleniu wynika więc przede wszystkim nie z możliwości fizycznych, a z możliwości oprogramowania.

Wnioski? G3 nieszczególnie różni się od swojego poprzednika. Dostajemy tę samą rozdzielczość, bardzo zbliżony (jeśli nie ten sam) obiektyw, a jedyne plusy to szybsza praca, szybszy autofocus, świetny tryb HDR i prosta obsługa. Ta ostatnia może być też wadą – nowa aplikacja fotograficzna nie pozwala na ręczne ustawienia ekspozycji. Obydwa modele LG kuleją też od strony obecności fizycznego spustu migawki – niby taki jest (ukryty w przycisku głośności), ale nie da się go normalnie używać.

Zanim przejdziemy do porównania jakości obrazu filmowego wszystkich modeli, przyjrzyjmy się jeszcze bezpośredniemu starciu S5 i G3. Klipy zostały zarejestrowane w domyślnej jakości Full HD (1920 x 1080p) z szybkością 30 klatek na sekundę.

Samsung Galaxy S5

LG G3

Teraz czas na porównanie pozostałych modeli – przewidziałem po trzy scenariusze. W pierwszym filmujemy dobrze nasłoneczniony, miejski krajobraz. W drugim sprawdzamy, jak smartfony poradzą sobie z pojawiającą się w kadrze „plamą świetlną” – badamy, gdzie i kiedy pojawią się przepalenia obrazu. Ostatnia rzecz to filmowanie w nocy, w oświetleniu mieszanym, z różnymi barwami.

Scenariusz #1, krajobraz, dobre światło

Scenariusz #2, zakres tonalny

Scenariusz #3, filmowanie w nocy

 
 

Aktualizacja

Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:

Oto najlepsze smartfony 2020 roku! Te flagowce warto kupić

Antoni Żółciak

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Nothing
  • Telefony

Jeden z najlepszych tanich telefonów z Androidem 15 w Polsce. Oto nowości w aktualizacji

"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…

18 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Sprawdź ceny Galaxy S25 (+, Ultra) przed premierą. Czy flagowce Samsung w tym roku będą droższe?

Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…

18 stycznia 2025
  • Promocje

Kultowy RPG objęty gigantycznym 90% rabatem. Ten popularny tytuł kupisz za niecałe 20 zł

Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…

18 stycznia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Microsoft ostrzega przed WhatsApp. Na te kody bardzo uważaj

Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…

18 stycznia 2025
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Znając tę funkcję w Revolut już zawsze rozpoznasz hakerów

Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…

18 stycznia 2025
  • Promocje

Wciągająca strategia turowa do kupienia w kapitalnej cenie. Zaoszczędzisz ponad 180 zł

Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…

18 stycznia 2025