>
Kategorie: Android Overmax Telefony Testy

Overmax Vertis You – test telefonu

Overmax Vertis You przeznaczony jest przede wszystkim dla użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze smartfonami – jego główne atrybuty to przede wszystkim niska cena i kompaktowe wymiary. Czy oprócz tego posiada cechy, które zachęcają do kupna?

Overmax Vertis You / fot.gsmManiaK.pl

Specyfikacja Overmax Vertis You

Dane podstawowe
Wymiary 123 x 64 x 11.2 mm
Waga 119 g
Obudowa jednobryłowy
Standard sim Mini-sim, Dual SIM
Data premiery 2014
Ekran
Typ IPS 4.0'', rozdzielczość 480x800, 233 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Mediatek MT6572
Procesor 1.2 GHz, 2 rdzenie (Cortex-A7)
GPU Mali 400
RAM 0.5 GB
Bateria 1700 mAh
Obsługa kart pamięci microSD, do 32GB
Porty USB (microUSB)
Pamięć użytkowa 4 GB
System operacyjny
Wersja Android 4.2.2 Jelly Bean
Łączność
Transmisja danych UMTS
WIFI 802.11 b/g/n
GPS A-GPS
Bluetooth 4.0
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 8 MP, wideo VGA (640x480), 29 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 1.3 MP, wideo VGA (640x480), 29 kl/s

Skrótem, czyli wideorecenzja Overmax Vertis You

Obudowa / jakość wykonania

Tanio ale solidnie

Overmax Vertis You / fot.gsmManiaK.pl

Overmax Vertis You, jak na budżetowca przystało, jest urządzeniem o niewielkich wymiarach i wadze, dzięki czemu użytkowanie telefonu jest bardzo wygodne. Na pochwałę zasługuje również dobre wyważenie słuchawki.

Wizualnie telefon nie zaskakuje. Choć chromowane wykończenia i matowa czerń próbują nawiązywać do sprzętów o klasę wyższych, to nietrudno odgadnąć prawdziwe pochodzenie urządzenia. Biorąc jednak poprawkę na cenę smartfona, uważam produkt Overmaxa za niezły – zarówno wizualnie, jak i jakościowo. Przód telefonu w całości pokryty jest twardym i odpornym na nacisk szkłem. Po bokach, na całej długości znajduje się chromowana, plastikowa listwa, w której skład wchodzą trzy chromowane przyciski. Tył stanowi plastikowa, zdejmowana klapka wykonana z gumowanego, matowego tworzywa, które sprawia wrażenie odpornego na zarysowania i zabrudzenia.

[nggallery id=920 template=techmaniak]

Spasowanie elementów nie pozostawia wiele do życzenia. Telefon nie skrzypi przy uciskaniu, a cała konstrukcja jest zwarta i sztywna. Przyciski, choć nie są idealnie osadzone to nie „latają” na boki a ich skok jest wystarczający, aby zapewnić dobry komfort użytkowania.

Standardowo dla dzisiejszych smartfonów, Vertis You został wyposażony w złącze mini USB znajdujące się w dolnej części obudowy oraz wejście słuchawkowe 3,5 mm znajdujące się na przeciwległej krawędzi.

Ekran

Ładny, ale ciemny

Wyświetlacz Vertisa You to 4-calowy IPS o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Ekran został głęboko osadzony w obudowie, co wpływa niekorzystnie na wrażenia wizualne. Sam podzespół jest jednak dobrej jakości więc prezentowany obraz nie pozostawia wiele do życzenia. Kolory są nasycone, czerń jest głęboka a biel, choć lekko szarawa to bez bezpośredniego porównania z innym ekranem nie zwróci uwagi.

Overmax Vertis You / fot.gsmManiak.pl

Kąty widzenia ekranu stoją na wysokim poziomie. Maksymalna jasność wyświetlacza nie należy do najniższych, ale mimo to panel sprawia wrażenie odrobinę ciemniejszego, niż jest w rzeczywistości. Odbija się to na wygodzie użytkowania szczególnie w słoneczne dni, kiedy nawet przy ustawieniu suwaka regulacji jasności ekranu na wartość najwyższą, obraz pozostaje mało czytelny.

Overmax Vertis You / fot. gsmManiaK.pl

Panel dotykowy jest dokładny i czuły, ale jego pole reakcji jest odrobinę mniejsze, niż powierzchnia wyświetlacza. W efekcie, przy krawędziach zauważalne jest martwe pole, które daje się we znaki głównie przy opuszczaniu górnej belki. Nie jest to jednak rażący problem i stosunkowo łatwo można się do tej niewielkiej dysfunkcji przyzwyczaić.

Akumulator

Jaki akumulator takie czasy pracy

Telefon wyposażono w stosunkowo niewielki, litowo-jonowy akumulator o pojemności 1700 mAh. Czasy pracy nie zaskakują i są dokładnie takie, jakich można oczekiwać po takiej konfiguracji sprzętowej. Vertis You wytrzyma ponad pięć godzin oglądania filmów oraz przeglądania Internetu za pomocą WiFi. Mniej więcej godzinę krócej będziemy mogli cieszyć się eksploracją zasobów sieci przy użyciu połączenia 3G.

Wszystkie testy wykonaliśmy z jasnością ustawioną na 120 cd/m2.

Telefon od zera do pełna naładujemy w około dwie godziny. Oprócz dołączonego do zestawu zasilacza, urządzenie można także ładować podłączając przez USB do komputera.

Jakość rozmów

Bez zastrzeżeń

Overmax Vertis You / fot.gsmManiaK.pl

Pod względem jakości rozmów Vertis You wypada przyzwoicie. Dzięki niskiej wadze i niewielkim rozmiarom dłuższe trzymanie słuchawki przy uchu nie stanowi problemu. Głośnik jest odrobinę za cichy ale za to wydobywający się z telefonu dźwięk jest wyraźny. Pojedynczy mikrofon – znajdujący się w dolnej części przedniej ściany urządzenia – jest dostatecznie czuły, aby w normalnych warunkach użytkownik był dobrze słyszalny dla swojego rozmówcy.

Dialer to standardowa aplikacja bez żadnych modyfikacji ze strony producenta. Telefon wyposażono w dwa gniazda na karty miniSIM z czego tylko jedno obsługuje połączenie 3G i Aero2. Karty mogą pracować jedynie w trybie stand-by, czyli podczas połączenia realizowanego przez jeden numer, drugi jest nieaktywny.

Aparat

Co z tego że 8 megapikseli

Overmax Vertis You / fot.gsmManiaK.pl

Do uwieczniania chwil służy 8-megapikselowy aparat, który może wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 3264×2448 i rejestrować wideo w rozdzielczości (uwaga!) VGA. Fotografie są bardzo przeciętnej jakości i mimo dużej rozdzielczości są mało szczegółowe a kolory sprawiają wrażenie wyblakłych. Zdjęcia niemal zawsze wyglądają, jakby były wykonywane we mgle.

Jakość materiału wideo – jak można się domyślić po jego rozdzielczości – pozostawia wiele do życzenia, szczególnie jak na 8-megapikselową matrycę. Filmy, które rejestruje kamera Vertisa You są porównywalne do tych nagrywanych bardzo słabej jakości kamerką internetową sprzed kilku lat.

Zarówno zdjęcia, jak i filmy wychodzą w miarę akceptowalne jedynie przy dobrym oświetleniu. Wbudowana dioda doświetlająca LED niewiele pomaga w przypadku niedostatecznego oświetlenia. Aplikacja aparatu oferuje niewielkie możliwości. Do dyspozycji mamy kilka podstawowych trybów fotografowania oraz możliwość regulacji najbardziej podstawowych wartości.

Przykładowe zdjęcia

[nggallery id=922 template=techmaniak]

Przykładowy film

Wydajność

Do podstawowych zastosowań wystarczy

Wydajność to wynik współpracy dwurdzeniowego procesora MediaTek MT6572 o taktowaniu 1,2 Ghz, układu graficznego Mali 400 MP oraz 512 MB pamięci RAM. Ta konfiguracja wystarczy jedynie do najbardziej podstawowych zastosowań. Aplikacje systemowe na szczęście działają całkiem sprawnie jednak bardziej wymagające tytuły i multitasking sprawiają już problemy. Podczas testów sprawdziliśmy takie gry, jak: Angry Birds Rio, Dead Trigger 2 oraz Asphalt 8. O ile pierwsze dwa działały (Dead Trigger 2 z częstymi przycięciami) to ostatnia pozycja nie ruszyła w ogóle.

Najwyższą rozdzielczością wideo, z jaką telefon sobie radzi jest 720p 6 mbps. W większych plikach występują już przycięcia uniemożliwiające komfortowe oglądanie. Urządzenie nie obsługuje również DTS.

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność telefonu pod kątem przeglądania zasobów sieci. Brak wyniku oznacza problemy z ukończeniem testu.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność telefonu. Brak wyniku oznacza problemy z ukończeniem testu.

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność telefonu z naciskiem na grafikę 3D. Brak wyniku oznacza problem z ukończeniem testu.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak płynności i wsparcia dla dźwięku DTS);
mkv, 1080p, h264, 40mbps; (brak płynności);
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Software / funkcjonalność

Czysty Android i mało pamięci

Vertis You działa pod kontrolą systemu Android w wersji 4.2.2 który w tym urządzeniu występuje w czystej postaci – bez dodatków producenta. Mimo mało wydajnych podzespołów sam system działa całkiem płynnie i rzadko odmawia posłuszeństwa. Warto wspomnieć o bardzo małej ilości pamięci wewnętrznej – 4 GB. Po odjęciu połowy, którą zajmuje system zostaje nam bardzo niewiele przestrzeni. Do osiągnięcia pełnej funkcjonalności niezbędne będzie zatem użycie karty pamięci (obsługa do 32 GB)

Vertis You oferuje standardowy zestaw modułów łączności, który powinien wystarczyć potencjalnemu użytkownikowi. WiFi działający w standardzie b/g/n wykazał akceptowalną stabilność w każdym z naszych testowych scenariuszy. Oszczędności producenta widać natomiast w przypadku GPS-u, który łapie sygnał dosyć długo (kilka minut, czasem nawet kilkanaście) i lubi zgubić go w trasie.

Overmax Vertis You / fot.gsmManiaK.pl

Urządzenie nie ma problemu z obsługą darmowego internetu Aero2. Pomocna może się okazać również funkcja obsługi dwóch kart SIM. Niestety, telefon nie obsługuje funkcji USB OTG a więc niemożliwe jest podłączenie do niego jakichkolwiek urządzeń bądź akcesoriów drogą przewodową.

Wbudowany głośnik jest całkiem głośny (87dB) jednak jakość dźwięku która się z niego wydobywa jest przeciętna. Słychać to przede wszystkim podczas odtwarzania plików muzycznych na maksymalnej głośności.

Podsumowanie / ocena / opinia

Dobry telefon na początek

Overmax Vertis You / fot. gsmManiaK.pl

Overmax Vertis You to telefon, który pomimo wszystkich swoich wad, nadal jest wart swojej ceny. Trudno w końcu wymagać od słuchawki za mniej, niż 300 złotych aby obsługiwała zaawansowane gry i robiła zdjęcia jak cyfrówka. Ten telefon niczego nie udaje – jest solidnie wykonany i jako pierwszy smartfon do podstawowych zastosowań powinien sprawdzić się doskonale.

Ocena końcowa testu [1-10]: 5.2

  • Aparat2,0
  • Bateria5,8
  • Ekran6,3
  • Jakość6,3
  • Wydajność w grach2,5
ZALETY
  • Wykonanie i spasowanie elementów
  • Atrakcyjna cena
  • Dobrze działające WiFi i Blueotooth
  • Obsługa Aero2
  • Stabilne działanie systemowych aplikacji
WADY
  • Słaba wydajność
  • Niska jasność maksymalna ekranu
  • Brak obsługi OTG
  • Słabe działanie GPS
  • Kiepski aparat

Alternatywne propozycje

Jako alternatywę zaproponowałbym przede wszystkim znanego już dobrze czytelnikom LG L3 II. Warto rzucić okiem również na smartfon GOCLEVER Quantum 400 który oferuje podobną specyfikację i wymienne, kolorowe obudowy.

Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Huawei
  • Newsy
  • Wearables

Zegarkiem Huawei zapłacisz teraz nawet z iPhone’em. Tego od dawna brakowało

Smartwatche Huawei otrzymują właśnie aktualizację, która daje użytkownikom możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych we współpracy…

22 listopada 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

Nawet tam mają już dość duopolu Apple i Samsunga. Motorola zyskuje należne jej miejsce i status

Motorola potężnie zyskuje na popularności w USA. Producent zajmuje już zasłużone 3 miejsce. Czyżby Amerykanom…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Nabijałeś się z fanów Apple, że co rok kupują to samo. To zrób to samo z pełną specyfikacją Samsunga Galaxy S25

Spróbujesz zgadnąć w ciemno, co tak naprawdę zmieni się w specyfikacji Samsunga Galaxy S25? To…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

To największa bateria w smartfonie tej kategorii. Nie dziwi mnie, że ten producent wygrywa popularnością

Który smartfon wśród tych ze składanym ekranem będzie mieć największą baterię? vivo X Fold 4…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Samsung Galaxy Z Flip6 w prezencie. Jedyna taka okazja

Składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip6 może być Twój całkiem za darmo. O ten model…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • Realme
  • Telefony

7000 mAh, Snapdragon 8 Gen 3 i mój ulubiony Android. Bardzo chcę kupić sobie ten telefon w Polsce

Producent niemal oficjalnie dał nam do zrozumienia, że realme GT 7 Neo otrzyma ogromną baterię…

22 listopada 2024