>
Kategorie: Android myPhone Telefony Testy

myPhone Fun 2 – test telefonu

myPhone Fun 2 to niskobudżetowa słuchawka, która na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżnia. Sprawdziliśmy, czy pozory nie mylą i czy warto się nią zainteresować.

myPhone Fun 2 / fot.gsmManiaK.pl

Specyfikacja myPhone Fun 2

Dane podstawowe
Wymiary 133 x 67 x 9.8 mm
Waga 138 g
Obudowa jednobryłowy
Standard sim Mini-sim, Dual SIM
Data premiery 2014
Ekran
Typ TN 4.5'', rozdzielczość 480x854, 218 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Mediatek MT6572
Procesor 1.3 GHz, 2 rdzenie (ARM Cortex-A7)
GPU Mali 400MP
RAM 0.5 GB
Bateria 1750 mAh
Obsługa kart pamięci microSD do 32GB
Porty USB (microUSB)
Pamięć użytkowa 4 GB
System operacyjny
Wersja Android 4.2.2 Jelly Bean
Łączność
Transmisja danych UMTS
WIFI 802.11 b/g/n
GPS A-GPS
Bluetooth 4.0 z A2DP
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 5 MP, wideo HD Ready (1280x720), 30 kl/s
Dodatkowy 0.3 MP, wideo VGA (640x480), 19 kl/s

Skrótem, czyli wideorecenzja myPhone Fun 2

Obudowa / jakość wykonania

Prosty, skromny ale dobrze wykonany

Fun 2 to telefon o bardzo skromnej i nie wybijającej się z tłumu stylistyce. Ani bryła, ani kolorystyka nie są tu w żaden sposób charakterystyczne. Nie zrozumcie mnie źle, Fun 2 nie jest brzydki – jest po prostu bardzo stonowany i szablonowy.

Stylistyczna nijakość jest właściwie jedyną wadą telefonu jeśli mówimy o wyglądzie zewnętrznym. Fun 2 jest solidnie wykonany i mimo, iż cała obudowa została wyprodukowana z tworzywa sztucznego, to nie można narzekać na jego właściwości.

Tylna klapka to przyjemny w dotyku, gumowany plastik, który jest odporny na zarysowania i nie zbiera odcisków palców. Spasowanie elementów nie pozostawia wiele do życzenia. Konstrukcja jest zwarta i przy normalnym użytkowaniu nie wykazuje oznak słabości. Przy mocniejszym uciskaniu i uginaniu, owszem, słychać trzaski i skrzypienia, jednak trzeba w to włożyć tyle wysiłku, że w normalnych warunkach nie jest to kwestia problematyczna.

[nggallery id=1044 template=techmaniak]

Zarzutów nie można mieć również w kwestii ergonomii i wygody użytkowania. Urządzenie ma stosunkowo niewielkie wymiary, jest dobrze wyważone i przyjemnie leży w dłoni. Zgodnie z obowiązującym obecnie standardem, smartfon wyposażono w wejście audio 3,5 mm oraz port micro USB. Oba złącza znajdują się na górnej krawędzi, jednak w bezpiecznej odległości od siebie.

Ekran

4,5″ i przeciętna matryca

myPhone Fun 2 / fot.gsmManiaK.pl

Telefon bazuje na 4,5-calowym wyświetlaczu TN o rozdzielczości 480 x 854 pikseli. Jest to przeciętna jednostka, która zadowoli jedynie mało wymagających użytkowników. Prezentowane kolory są akceptowalnej jakości, jednak nic ponad to. Słabe nasycenie barw zauważymy, gdy będziemy mieli możliwość bezpośredniego porównania panelu z innym, lepszym ekranem IPS, AMOLED czy nawet TN z wyższej półki. Niestety, zawodzą również kąty widzenia, które są charakterystyczne dla wykorzystanej technologii – degradacja kolorów (blaknięcie barw, efekt negatywu) następuje głównie przy odchyleniach w pionie.

myPhone Fun 2 / fot.gsmManiaK.pl

Skala regulacji jasności jest poprawna chociaż jej najniższa wartość – 70 cd/m2 – powinna być zdecydowanie mniejsza. Przy maksymalnym ustawieniu ekran świeci z siłą 385 cd/m2, a zatem w większości wypadków będzie wystarczająco jasny i czytelny.

Panel dotykowy, choć obsługuje tylko dwa niezależne punkty, to wystarcza do większości zastosowań. Jest wystarczająco dokładny i szybki, aby zapewnić komfort pisania na systemowej klawiaturze.

Akumulator

Mała bateria = krótkie czasy pracy

Urządzenie wyposażono w nieduży akumulator o pojemności 1750 mAh. Może to wzbudzać pewne obawy i niestety są one słuszne. Ogniwo nie jest wystarczające dla tego urządzenia, a przynajmniej nie na tyle, aby móc spokojnie używać telefonu przez cały dzień nie zwracając uwagi na poziom naładowania baterii.

Nasze testy pokazały, że akumulator wytrzyma około 5,5 godzin oglądania filmów lub 5 godzin przeglądania internetu za pomocą WiFi. Naładowanie baterii do pełna za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki trwa niecałe 2 godziny. Telefon można ładować również za pomocą kabla USB podłączonego do komputera, choć oczywiście trwa to dłużej.

Aparat

Słabe zdjęcia i brak doświetlenia

Aparat posiada 5-megapikselową matrycę i wykonuje zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 2560 pikseli. Jakość fotografii jest rozczarowująca – tym bardziej, że myPhone chwali się tym, że producentem podzespołu jest Samsung. Niestety, nie ma to w tym wypadku większego znaczenia.

myPhone Fun 2 / fot.gsmManiaK.pl

Telefon rejestruje przeciętnie wyglądające zdjęcia, które często są mało szczegółowe – nawet przy dobrym oświetleniu. Gdy warunki się pogorszą jest jeszcze słabiej, a oliwy do ognia dodaje fakt, że telefon nie posiada diody doświetlającej.

Materiał wideo również nie imponuje. Choć przy ustawieniu jakości filmu na „najlepszą”, nagrywamy w rozdzielczości 720p, to płynność obrazu pozostawia wiele do życzenia. Po wybraniu wartości domyślnej (czyli „wysokiej”) rozdzielczość spada do VGA, ale za to wzrasta płynność klipu.

Aplikacja aparatu posiada możliwość regulacji wszystkich podstawowych parametrów (balans bieli, ISO, rozmiar zdjęcia) oraz kilka podstawowych funkcji, takich jak autofocus czy samowyzwalacz. Do dyspozycji użytkownika jest również kilka trybów robienia zdjęć i tak zwanych „Efektów kolorystycznych”.

Przykładowe zdjęcia

[nggallery id=1046 template=techmaniak]

Przykładowy film

Jakość rozmów

Dobry mikrofon, cichy głośnik

myPhone Fun 2 / fot.gsmManiaK.pl

myPhone Fun 2 prezentuje się tylko poprawnie. Oczywiście w normalnych warunkach rozmawiać się da i to całkiem przyjemnie, jednak już będąc w centrum ruchu ulicznego, za sprawą za cichego głośnika nie zawsze będziemy mogli komfortowo usłyszeć naszego rozmówcę. Na szczęście swoje zadanie bardzo dobrze wykonuje mikrofon, który mimo braku wsparcia ze strony dodatkowego układu wyłapującego szumy, działa tak, jak należy.

myPhone Fun 2 /fot.gsmManiaK.pl

Aplikacja dialera została zmodyfikowana przez producenta, przede wszystkim pod kątem wizualnym – jest bardziej kolorowa i wygląda mniej poważnie. Pod kątem funkcjonalności nie zmieniło się za to prawie nic. Ilość funkcji w fabrycznym oprogramowaniu Google jest jednak wystarczająca.

Wydajność

Zdecydowanie za mało mocy

Za wydajność telefonu odpowiada układ MediaTek MT6572, w którego skład wchodzi dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A7 o taktowaniu 1,3 GHz oraz grafika Mali 400MP. Całość wspomaga 512 MB pamięci RAM. Niestety, taka konfiguracja nie jest wystarczająca dla telefonu, co widać już z poziomu interfejsu. Nie działa on płynnie i potrafi odmówić posłuszeństwa nawet przy prostych operacjach. Potwierdzeniem prawdziwości tego osądu jest odpalenie jakiejkolwiek, bardziej zaawansowanej gry – przykładowo Asphalt 8 czy Dead Trigger 2 działają z płynnością daleką od akceptowalnej. Przy prostszych tytułach nie powinno być za to większych problemów.

W multimediach Fun 2 również nie grzeszy możliwościami. Maksymalną rozdzielczością wideo, z jaką telefon jest w stanie sobie poradzić, jest 720p.

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność telefonu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność telefonu.

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność telefonu z naciskiem na grafikę 3D.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak płynności i wsparcia dla dźwięku DTS);
mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak płynności);
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Software/funkcjonalność

Wachlarz możliwości, ale brak OTG

Urządzenie działa pod kontrolą Androida w wersji 4.2.2 Jelly Bean prawie w czystej postaci. „Prawie” bo producent postanowił zmienić kilka rzeczy, przede wszystkim jeśli chodzi o stronę wizualną. Zmodyfikowano wygląd belki powiadomień, ikonek w ustawieniach i kolorystykę okien systemowych. Jak już wspominałem przy okazji aplikacji dialera, również ona została poddana „upiększeniu”. Niestety, to co najważniejsze, czyli płynność nawigacji i stabilność pozostawiają niedosyt. Najprostszym przykładem jest chociażby płynność opuszczania paska powiadomień czy przewijania kontaktów w książce telefonicznej. Po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki, domyślna przeglądarka obsługuje elementy we flashu.

Testowany model wyposażono w standardowy zestaw modułów łączności. WiFi działające w standardzie b/g/n funkcjonuje jak należy i nie sprawia żadnych problemów, nawet jeśli znajdujemy się na innym piętrze, niż router. GPS dosyć długo, bo nawet 5 minut, łapie sygnał i zdarza mu się zgubić go na chwilę w trasie. Na szczęście nie są to częste przypadki.

myPhone Fun 2 /fot.gsmManiaK.pl

Telefon nie obsługuje funkcji USB OTG, a więc niemożliwe jest podłączenie jakichkolwiek zewnętrznych akcesoriów drogą przewodową.

Producent wyposażył sprzęt w 4 GB pamięci wewnętrznej, z czego nieco ponad 2 GB zostają do dyspozycji użytkownika. Na szczęście, w ramach rehabilitacji myPhone do zestawu dołączył kartę pamięci, na którą można przenosić aplikację. W razie potrzeby nośnik można wymienić na większy, maksymalnie 32-gigabajtowy.

Znajdujący się z tyłu obudowy głośnik gra donośnie, jednak głównie za sprawą bardzo mocnych, wysokich tonów. Dobrze sprawdza się więc w powiadamianiu o połączeniach bądź wiadomościach, jednak kompletnie nie nadaje się do słuchania muzyki.

Podsumowanie / ocena / opinia

Przede wszystkim niska cena

myPhone Fun 2 / fot.gsmManiaK.pl

myPhone Fun 2 jest telefonem, który podobnie jak konkurencja z tej półki cenowej, sprawdza się najlepiej w podstawowych zastosowaniach. Ma sporo wad, jednak porównując go z bezpośrednimi rywalami okaże się, że nie jest taką znowu złą opcją. Oferuje całkiem duży ekran, niezłą jakość wykonania i kompletne wyposażenie – a wszystko to w cenie oscylującej w okolicach 350 zł.

Ocena końcowa testu [1-10]: 5.1

  • Aparat1,3
  • Bateria6,0
  • Ekran5,2
  • Jakość6,7
  • Wydajność w grach2,5
ZALETY
  • Dobra jakość wykonania
  • Dual SIM z obsługą Aero2
  • Karta pamięci w zestawie
WADY
  • Przeciętny ekran TN
  • Słaby aparat bez diody doświetlającej
  • Niewystarczająca wydajność
  • Brak obsługi OTG

Alternatywna propozycja

Jako alternatywę zaproponowałbym model GOCLEVER Quantum 400 oraz testowany ostatnio Prestigio MultiPhone 3400 DUO.

Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

Wygląd flagowca HONOR dzieli zainteresowanych. Z kolei specyfikacja jednoczy fanów

Wielkimi krokami zbliża się premiera serii HONOR 300. Producent zaprezentuje trzy modele, a jednym z…

23 listopada 2024
  • Promocje

Dobry smartfon do zdjęć nie za miliony monet? Ta promocja pozwoli Ci zaoszczędzić setki złotych

Dobry średniak do zdjęć za około 1000 złotych? Sprawdź realme 12 Pro, który doczekał się…

23 listopada 2024
  • Newsy
  • Telefony
  • ZTE

Ten niesamowicie tani smartfon pod względem wykonania zawstydza drogie flagowce

ZTE nubia V70 Design to wyjątkowa tani telefon z wielkim ekranem 120 Hz. Jego najważniejszą…

23 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

mObywatel odbierze Ci dostęp do aplikacji. Wiemy, których użytkowników dotyczy zmiana

mObywatel oficjalnie zapowiedział odebranie dostępu do aplikacji pewnej części użytkowników. Ci, którzy nie zdążą zareagować,…

23 listopada 2024
  • Artykuł sponsorowany
  • Promocje
  • promowane-reklama

Laptop gamingowy z RTX-em 4060 w promocji „2 raty gratis” i cenie jak marzenie!

Szukasz dla siebie gamingowego laptopa w czasie promocji związanych z Black Friday? To Acer Nitro…

23 listopada 2024
  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

Ta ślicznotka w wydaniu premium zawróci Ci w głowie. Specyfikacja też będzie adekwatna

HONOR 300 Pro pojawił się na oficjalnej stronie przed premierą. Znamy jego konfiguracje pamięciowe, dostępne…

23 listopada 2024