Według najnowszych informacji, pierwsze smartfony wykorzystujące układy Snapdragon 810 oraz Snapdragon 808 zadebiutować powinny dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku. A zatem możemy spokojnie założyć, że nadchodzący LG G czwartej generacji, a także Samsung Galaxy S6 wykorzystają najbardziej wydajne jednostki w asortymencie amerykańskiego koncernu Qualcomm.
Zarówno Snapdragon 808, jak i Snapdragon 810 są 64-bitowymi jednostkami wytworzonymi w 20-nanometrowym procesie technologicznym, co przełoży się na znaczny spadek zużycia energii względem obecnych układów, które zostały wykonane w 28 nm. Nie są to pierwsze jednostki obliczeniowe amerykańskiego koncernu Qualcomm, które zostały wyposażone w 64-bitowe rdzenie, gdyż już w lutym tego roku podczas Mobile World Congress, zapowiedzi doczekał się Snapdragon 610 i Snapdragon 615. Ponadto Qualcomm oferuje również 4-rdzenowy układ Snapdragon 410.
Qualcomm Snapdragon 810
Qualcomm Snapdragon 810 wykorzystuje cztery rdzenie główne zbudowane na architekturze ARM Cortex-A57 o nieznanej częstotliwości taktowania oraz cztery pomocnicze opierające się o architekturę ARM Cortex-A53, zaś za grafikę odpowiadać będzie chip graficzny Adreno 430, który względem Adreno 420 będzie wydajniejszy o około trzydzieści procent. Jednostka będzie kompatybilna z pamięcią LPDDR4 (jest znacznie szybsza od obecnie stosowanej LPDDR3), wyświetlaczami o maksymalnej rozdzielczości 4K.
Standardowo zostanie zintegrowany odbiornik GPS, modem LTE-Advanced (cat.6) zapewniający transmisję danych z maksymalną prędkością do 300 Mbps, a także kartę sieciową WiFi. Procesor ponadto umożliwi wykorzystanie Bluetooth 4.1, portu micro USB 3.0, NFC, 55-megapikselowego przetwornika, rejestrowanie sekwencji wideo w jakości 4K Ultra HD przy 30 klatkach na sekundę, w zwolnionym tempie przy 120 k/s w rozdzielczości Full HD 1080p.
Qualcomm Snapdragon 808
Qualcomm Snapdragon 808 to nieco mniej wydajna propozycja, aniżeli opisany powyżej Snapdragon 810, jednak równie interesująca. Za moc obliczeniową odpowiedzialnych będzie sześć rdzeni w konfiguracji dwa główne (ARM Cortex-A57) dedykowane najbardziej zaawansowanym obliczeniom, a także cztery pomocnicze o architekturze ARM Cortex-A53. Za grafikę odpowiedzialny ma być układ Adreno 418 (wsparcie dla OpenGL ES 3.1), który zaoferuje wyższą wydajność grafiki niż jego poprzednik, Adreno 330 o dwadzieścia procent i otrzyma wsparcie ze strony pamięci LPDDR3. Takowy tandem zapewnić ma płynną pracę urządzenia wyposażonego w wyświetlacz o maksymalnej rozdzielczości WQXGA (2560 x 1600 pikseli). Procesor posiadać będzie zintegrowany modem LTE (cat.6).
Na koniec warto dodać, że układy wykorzystują technologię big.LITLLE, która zapewnia inteligentne przełączanie pomiędzy nimi – podstawowe rdzenie aktywowane są do bardziej zaawansowanych zadań, natomiast rdzenie pomocnicze zostały zarezerwowane do korzystania z podstawowych funkcji telefonu, oferując w dalszym ciągu wysoką wydajność w działaniu przy zmniejszonym zużyciu energii. Dzięki wykorzystaniu technologii Heterogeneous Multi-Processing (HMP) możliwe jest aby wszystkie rdzenie pracowały jednocześnie, o ile zajdzie w ogóle takowa potrzeba.
źródło: gsmarena
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.