Choć iOS 8 publicznie dostępny jest od kilkunastu dni, dam sobie rękę uciąć, że większa część jego użytkowników nie jest świadoma jego drobnych (a przy tym bardzo użytecznych) funkcji i możliwości. Poznaj więc 21 trików, które uprzyjemnią ci korzystanie z ósmej generacji mobilnego systemu Apple’a.
1. Ukrywanie zdjęć i wideo
Spis treści
iOS 8 pozwala w pewien sposób ukryć zdjęcia i wideo, co również sprawa, że nie są one synchronizowane przez aplikacje firm trzecich z zewnętrznymi usługami. Chcąc ukryć zdjęcie lub wideo, naciśnij i przytrzymaj na nim palec, a następnie wybierz opcję Ukryj. O ile zniknie ono z zakładki Zdjęcia, o tyle wciąż będzie widoczne w zakładce Albumy.
2. Przywracanie usuniętych zdjęć
Jest to funkcja-pułapka. Otwierając aplikację Zdjęcia, a następnie Albumy, na samym dole listy ujrzysz Ostatnio usunięte. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zbiorowisko wszystkich zdjęć i wideo, które w ostatnim czasie usunąłeś. Jeżeli więc przez pomyłkę usuniesz jakąś grafikę, szybko będziesz mógł ją przywrócić, naciskając wybraną pozycję z folderze Ostatnio usunięte, a następnie Odzyskaj. W owym folderze usunięte elementy przechowywane są przez 30 dni i przy każdej z pozycji widoczny jest wskaźnik dni pozostałych do jej permanentnego usunięcia. Pamiętaj jednak, że jeżeli bardzo będziesz chciał pozbyć się jakiegoś zdjęcia, musisz je usunąć zarówno z folderu Zdjęcia, jak i Ostatnio usuniętych.
3. Samowyzwalacz
Tej funkcji latami brakowało wielu użytkownikom – w iOS 8 w końcu można korzystać z samowyzwalacza. Naciskając ikonę stopera w górnej części interfejsu Aparatu będziesz mógł ustawić, aby zdjęcie zostało zrobione 3 lub 10 sekund po naciśnięciu spustu migawki.
4. Wywoływanie Siri głosem
Apple, na wzór Google Now, wprowadził w iOS-ie możliwość przywoływania Siri komendą głosową – wystarczy powiedzieć „Hey Siri”, aby asystent głosowy z Cupertino się odezwał. Jest to bardzo pomocne, ponieważ gdy np. do iPhone’a podłączone są głośniki i nie chce się do niego podchodzić w celu zmiany utwory, wystarczy poprosić Siri o wykonanie takiej akcji. Co prawda aby móc z tego mechanizmu korzystać wymagane jest, aby urządzenie podłączone było do źródła energii, jednak nie wydaje mi się to zbyt wielką przeszkodą. Chcąc aktywować Siri głosem wejdź kolejno w Ustawienia > Ogólne > Siri i aktywuj Pozwól na „Hey Siri”.
5. Rozpoznawanie utworów przy pomocy Siri
Hey Siri to nie wszystko, w co zaopatrzono asystenta głosowego iOS-a. Apple zintegrował go z popularną usługą Shazam. Dzięki temu, jeżeli chcesz się dowiedzieć jak nazywa się odtwarzany utwór, wywołaj Siri i poproś ją o jego zidentyfikowane. Wówczas trzeba będzie pozwolić systemowi na zarejestrowanie krótkiej próbki dźwięku, po czym Siri, jeżeli pomyślnie rozpozna utwór, wyświetli jego nazwę, wykonawcę oraz album.
6. Przetwarzanie mowy na tekst
Jeżeli chodzi o iOS-a 8, to Apple wprowadził również system przetwarzania mowy na tekst, który bez problemu obsługuje język polski. Aktywuj w systemowych ustawieniach (w zakładce Siri) funkcję dyktowania tekstu, a następnie, korzystając z przycisku-mikrofonu obok spacji na klawiaturze, otwórz mechanizm przetwarzania mowy – system w czasie rzeczywistym będzie przetwarzał zidentyfikowane komunikaty i wprowadzi je w zaznaczonym polu tekstowym. Gdy skończysz, aby funkcja dalej nie nasłuchiwała, naciśnij Gotowe.
7. Możliwość korzystania z klawiatur firm trzecich
Po wielu latach mobilny system Apple’a zaczął również obsługiwać klawiatury tworzone przez zewnętrznych programistów. Są to niemal te same produkty, z których mogą korzystać użytkownicy konkurencji – w App Store znajdziesz takie pozycje jak Fleksy Keyboard, Swype czy SwiftKey. Aby skorzystać z takich klawiatur, pobierz interesującą cię pozycję z App Store’a, następnie wejdź w Ustawienia > Ogólne > Klawiatury > Edycja i dodaj zainstalowaną klawiaturę do listy. Aby z niej skorzystać, mając otwarte pole tekstowe, naciskaj przycisk kuli ziemskiej obok spacji tak długo, aż dodana klawiatura zostanie wyświetlona.
8. Skanowanie kart płatniczych w Safari
Wiele nowości otrzymała również przeglądarka Safari, a jedną z nich jest łatwe skanowanie kart płatniczych. Gdy będziesz dokonywał płatności na stronie internetowej i trzeba będzie wprowadzić dane karty kredytowej lub debetowej, zamiast wprowadzać po kolei cyferki, przeglądarka pozwoli ci zrobić jej zdjęcie, a następnie sama odgadnie, jaki jest numer karty oraz data ważności. Kod CVC trzeba wprowadzić ręcznie.
9. Wyświetlanie desktopowych wersji stron
Dziś większość stron internetowych dostępna jest w dwóch odsłonach: tradycyjnej, przeznaczonej do wyświetlania na komputerach, oraz mobilnej, przygotowanej pod kątem mniejszych ekranów smartfonów. Najczęściej gdy ładujemy stronę na telefonie, automatycznie wyświetlana jest ta druga wersja. Jeżeli niekoniecznie ci się to podoba, to przeglądarka Safari w iOS 8 otrzymała funkcję pozwalającą przełączać strony z mobilnych na ich wersje klasyczne. Aby więc takiej zmiany dokonać, załaduj interesującą cię witrynę, naciśnij na polu adresu, zsuń widok ulubionych stron w dół, a następnie wybierz Poproś o witrynę pełną – nastąpi wówczas przeładowanie strony.
10. Szybki dostęp do załączników w Wiadomościach
W iOS-ie 8 w końcu ułatwiono dostęp do multimediów, jakie zostały wymienione z wybranym rozmówcą. Jeżeli chcesz sprawdzić wszystkie przesłane między tobą a wybranym odbiorcą zdjęcia i wideo (nieważne czy przez iMessage, czy poprzez MMS-y), wyświetl widok rozmowy, a następnie naciśnij Szczegóły – po zsunięciu ekranu na dół ujrzysz wszystkie załączniki, jakie kiedykolwiek sobie przesyłaliście.
11. Wyciszanie powiadomień o wiadomościach od wybranego użytkownika
Jeżeli już jesteśmy przy szczegółach Wiadomości, to poza szybkim dostępem do załączników, Apple umożliwił nam też blokowanie powiadomień od wybranych użytkowników. Jeżeli nie chcesz otrzymywać informacji o nowych wiadomościach od danej osoby, w zakładce Szczegóły zaznacz opcję Nie przeszkadzać (widoczna na screenie wyżej).
12. Automatyczne usuwanie przesłanych wiadomości audio i wideo
Kolejną nowością aplikacji Wiadomości jest możliwość ustawienia czasu, po którym przesłane przez nas wiadomości audio lub wideo mają zostać usunięte zarówno z naszego urządzenia, jak i urządzenia odbiorcy. Wejdź w Ustawienia > Wiadomości i określ, czy chcesz, aby wspomniane rodzaje wiadomości samoistnie znikały po dwóch minutach, czy mają zostać nietknięte. Domyślnie ustawione jest automatyczne usuwanie.
13. Automatyczne usuwanie wiadomości tekstowych
Podobnie jak z wiadomościami audio i wideo, w systemie wdrożono funkcję umożliwiającą automatyczne usuwanie zwykłych wiadomości tekstowych po określonym czasie – można ustawić, aby były one usuwane po 30 dniach lub po roku. Domyślnie automatyczne usuwanie wiadomości tekstowych jest nieaktywne.
14. iMessage jako walkie-talkie
Dosyć ciekawą, oczywiście nową funkcją iOS-a 8 jest możliwość korzystania z iMessage jak z walkie-talkie, z tą różnicą, że tutaj nie trzeba niczego naciskać. Jeżeli w ustawieniach wiadomości aktywujesz funkcję Podnieś i mów, to na wiadomości iMessage będziesz mógł odpowiadać głosowo poprzez podniesienie słuchawki do ucha. Gdy podyktujesz całą wiadomość, system szybko ją przetworzy i automatyczne wyśle.
15. Formatowanie tekstu w Notatkach
Aplikacja Notatki od lat odznacza się prostotą, jednak co poniektórym aż taki minimalizm może średnio odpowiadać. Z tego też powodu Apple wyposażył tę aplikację w dodatkową funkcję – możliwość formatowania tekstu. Jeżeli masz ochotę pogrubić, podkreślić lub pochylić tekst w wybranej notatce, zaznacz interesujący cię fragment, naciśnij przycisk z symbolami pogrubienia i kursywy, a następnie aktywuj interesujące cię formatowanie.
16. Zmiana wielkości systemowej czcionki
Jeżeli już jesteśmy przy formatowaniu tekstu, w ustawieniach dostępności iOS-a 8 istnieje możliwość określenia wielkości czcionki systemowej. Jeżeli uważasz, że domyślna czcionka jest za mała, wejdź kolejno w Ustawienia > Ogólne > Dostępność > Większy tekst i przesuń dostępny suwak tak, aby dopasować jej wielkość do własnych potrzeb. Jeżeli z jakichś powodów skala okaże się za mała, aktywując opcję Większe rozmiary będziesz mógł jeszcze bardziej powiększyć tekst.
17. Szybki dostęp do ulubionych i ostatnio używanych kontaktów
Jedną z bardziej zauważalnych funkcji iOS-a 8 jest wyświetlanie ulubionych oraz ostatnio używanych kontaktów w oknie multitaskingu. Jeżeli żaden z kontaktów nie został określony jako ulubiony, wyświetlane są tylko ostatnio używane. Osobiście nigdy nie korzystałem z tej funkcji, ale wierzę, że są tacy, którym wydaje się ona przydatna. Niemniej jeżeli nie podoba ci się pomysł wyświetlania kontaktów na ekranie multitaskingu, wejdź kolejno w Ustawienia > Poczta, kontakty, inne > Przy przełączaniu programów i odznacz zarówno Ulubione numery, jak i Ostatnie.
18. Wysyłanie ostatniej lokalizacji w Znajdź mój iPhone
W iOS-ie 8 zwiększono również poziom bezpieczeństwa usługi Znajdź mój iPhone, wyposażając ją w funkcję Wysyłaj ostatnie położenie. Jeżeli masz ją aktywną i nagle utracisz dostęp do swojego iPhone’a, to nawet jeżeli niemożliwe będzie zlokalizowanie go na mapie, będziesz mógł sprawdzić ostatnią udaną lokalizację urządzenia przed jego odłączeniem od sieci. System będzie tak długo zapisywał lokalizację, aż poziom baterii osiągnie stan „krytyczny”.
19. Zużycie energii przez poszczególne aplikacje
Kolejną bardzo fajną funkcją wprowadzoną w iOS 8 jest możliwość sprawdzenia, które aplikacje w jakim stopniu zużywają energię iPhone’a. Aby to sprawdzić, wejdź w Ustawienia > Ogólne > Użycie > Użycie baterii i przewiń ekran w dół. Będziesz mógł sprawdzić zarówno zużycie energii w ciągu ostatnich 24 godzin, jak i ostatnich 7 dni.
20. Szczegółowe informacje na temat pogody
W iOS 8 aplikacja Pogoda nie czerpie już informacji z Yahoo! Weather, a z The Weather Channel. Być może dzięki zmianie usługodawcy aplikacja Pogoda wyświetla teraz prognozę na 10 dni (wcześniej było 7) oraz prezentuje szczegółowe informacje, takie jak: godzina wschodu i zachodu słońca, wilgotność powietrza, ciśnienie, widoczność i indeks UV. Chcąc sprawdzić takie dane, wystarczy przewinąć ekran pogody dla danego miasta na sam dół.
21. Foldery w folderach
Nie jest to co prawda oficjalna funkcjonalność iOS-a 8, jednak foldery w folderach można upychać zarówno w iOS 8, jak i iOS 8.0.2. Aby dokonać takiego zabiegu, utwórz folder przeciągając ikonę jednej aplikacji na drugą, a następnie – bardzo szybko – przeciągnij wcześniej utworzony folder do tego nowo utworzonego. Cała procedura została wyjaśniona na filmiku wyżej.
iOS 8 to nic innego, jak udoskonalony iOS 7. Wobec tego jeżeli nie zdążyłeś się jeszcze zapoznać z trickami zaprezentowanymi w iOS-ie poprzedniej generacji, zapraszam pod ten adres.
Czy ktokolwiek z Was również dopatrzył się w iOS-ie 8 użytecznych funkcji, którymi nie chwali się Apple oraz których nie wymieniłem wyżej? Jeżeli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach!
Ceny Apple iPhone 6
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.