Continiuity jest pewną pewnym zestawem funkcji, który – w uproszczeniu ujmując – pozwala zaczynać pracę na jednym urządzeniu, a kończyć ją na drugim, wykorzystując do tego technologię Bluetooth. Jeżeli więc korzystasz z iOS 8 oraz systemu OS X 10.10 Yosemite, możesz np. rozpoczynać pracę w programie Pages na komputerze, a następnie, wykonując jeden gest, mieć do niej dostęp w iPhonie czy iPadzie. Analogicznie z przeglądarką Safari, Mail czy wszystkimi innymi programami, które dostępne są zarówno dla OS X, jak i iOS. Oczywiście nie musi się to odbywać na drodze iPhone – komputer Mac. Może to być też działanie między dwoma iPhone’ami, między iPhone’em a iPadem itd.
Jednak Continiuity to coś więcej niż tylko łatwy dostęp do aplikacji między urządzeniami – to przede wszystkim możliwość wysyłania SMS-ów (MMS-y czy wiadomości iMessage również wchodzą w grę) korzystając z iPada czy komputera Mac. Idąc dalej – w ten sposób można też odbierać połączenia głosowe.
Ostatnim, nie mniej ważnym elementem Continiuity jest Instant Hotspot, czyli jeszcze prostsze wykorzystywanie iPhone’a lub iPada z modemem jako hotspot osobisty.
Kompatybilność
Z uroków Continuity mogą korzystać właściciele iPhone’ów 5 (i nowszych), iPadów (4. generacji i nowszych), iPadów Air (i nowszych), iPadów mini z Retiną (i nowszych), iPodów touch 5G.
O ile dokładnie przyjrzę się każdemu elementowi Continiuity, o tyle warto również wiedzieć co jest potrzebne aby wszystko działało zgodnie z zamierzeniami.
Otóż Continiuity do poprawnego funkcjonowania wymaga przede wszystkim oprogramowania iOS 8 (lub – naturalnie – nowszego), a w przypadku komputerów Mac – OS X 10.10 Yosemite. Aby jednak korzystać z funkcji Instant Hotspot oraz SMS Relay, trzeba mieć zainstalowanego iOS-a 8.1.
Komunikacja między urządzeniami odbywa się przy pomocy Bluetooth, więc jeżeli będziesz się dziwił, że sprzęt „się nie widzi”, upewnij się, że moduł ten jest aktywny. Nie musisz się przy tym obawiać, że mając go włączonego narazisz się na znaczną utratę energii – od czasów iPhone’a 4s Apple wykorzystuje technologię Bluetooth Low Energy, która dba o to, aby tej energii ubywało jak najmniej.
Potrzebujesz również konta iCloud, z którym będą powiązane urządzenia korzystające z Continiuity.
Jak nadmieniłem wcześniej, Continiuity to przede wszystkim rozpoczynanie pracy na urządzeniu A, a kończenie jej na urządzeniu B. I nieważne czy chodzi o dwa iPhone’y, dwa komputery Mac, o iPada i iPhone’a, czy o jeszcze inną kombinację: dopóki używasz najnowszych systemów Apple’a, ograniczeń nie ma.
Włączenie
Aby włączyć Continuity dla aplikacji, wejdź kolejno w Ustawienia > Ogólne > Handoff i sugerowane programy i aktywuj opcję Handoff. Analogiczny krok wykonaj na ewentualnym iPadzie czy innym urządzeniu.
Gdy do rodziny Continiuity chcesz dodać komputer Mac, wejdź w Preferencje Systemowe > Ogólne i aktywuj opcję Pozwalaj na wymianę między tym Makiem a urządzeniami iCloud.
Upewnij się też, że oba urządzenia są zsynchronizowane z tą samą chmurą iCloud oraz mają włączony Bluetooth.
Używanie
Chcąc uzyskać dostęp do tego, czego używało się na innym urządzeniu, wystarczy (w przypadku iPhone’a) przejść do ekranu blokady i – widząc ikonę w lewym dolnym rogu – nacisnąć ją i przewinąć ekran w górę. Spowoduje to uruchomienie przeglądarki Safari i załadowanie wszystkiego, co było używane w Safari na iPadzie lub OS X.
Aby jednak uzyskać dostęp do tego, co robiło się w iPhonie lub iPadzie, należy po prostu nacisnąć ikonę interesującego nas programu na docku, która zresztą będzie stosownie oznaczona:
Identycznie możesz postąpić z każdym innym programem, który dostępny jest w obu połączonych ze sobą urządzeniach. Warto zauważyć, że sprzęt nie musi być połączony z tą samą siecią Wi-Fi – liczy się tylko Bluetooth.
Absolutnie najlepszą częścią Continiuity jest przekazywanie połączeń i wiadomości. Jeżeli posiadasz iPhone’a, możesz odbierać z niego wiadomości na iPadzie oraz komputerze Mac i wszystko to odbywa się przy pomocy aplikacji Wiadomości. W przypadku połączeń wykorzystywana jest aplikacja FaceTime.
Włączenie przekazywania wiadomości
Aby włączyć przekazywanie wiadomości, wejdź w Ustawienia > Wiadomości > Przekazywanie wiadomości tekstowych i aktywuj urządzenia, na które mają być przesyłane SMS-y. Wówczas zostaniesz poproszony o sparowanie urządzeń przy użyciu hasła i po zaakceptowaniu tej czynności funkcja będzie aktywna.
Włączenie przekazywania połączeń
Aby aktywować przekazywanie połączeń głosowych, w ustawieniach iPhone’a wejdź kolejno w Ustawienia > FaceTime i włącz opcję Głosowe z iPhone’a (kom.). Następnie przejdź do urządzenia, na którym połączenia będą odbierane, i:
Używanie – iPad
Jeżeli chodzi o wiadomości, to każdy pojedynczy SMS czy MMS (wiadomości iMessage synchronizowane są standardowo), który zostanie przesłany na iPhone’a, normalnie pojawi się we Wiadomościach na iPadzie. Odróżnić je od iMessage będzie można tym, że są zielone. Chcąc wysłać nowego SMS-a, należy nacisnąć przycisk tworzenia wiadomości, wybrać kontakt i gotowe.
W przypadku połączeń, gdy wszystko zostanie skonfigurowane i urządzenia będą w swoim zasięgu Bluetooth, jeżeli ktoś będzie do ciebie dzwonił, informacja o przychodzącym połączeniu będzie widoczna zarówno na ekranie iPhone’a, jak i iPada. Na obu też urządzeniach będziesz mógł je odebrać. Natomiast chcąc zainicjować połączenie, musisz w aplikacji FaceTime na iPadzie wyświetlić listę kontaktów, wybrać numer kontaktu, zaznaczyć, że chcesz zainicjować połączenie audio i – na końcu – wybrać Zadzwoń z iPhone’a. Pamiętaj jednak, że twojego rozmówcę będzie słychać przez główny głośnik tabletu, co będzie dosyć głośne.
Używanie – Mac
Podobnie jak w iPadzie, gdy ktoś będzie do ciebie dzwonił, na ekranie pojawi się informacja o nadchodzącym połączeniu i będziesz mógł je odebrać lub – gdy będzie trwało – wyciszyć. Chcąc połączenie zainicjować, uruchom FaceTime, wybierz kontakt, naciśnij jego numer i wybierz Zadzwoń z iPhone’a.
Jeżeli chodzi o wiadomości, to – jak z Wiadomościami w iPhonie – wystarczy uruchomić program Wiadomości.
Synchronizacja kontaktów z iCloud
Jako że ani na iPadzie, ani na Macu nie ma dostępnej klawiatury pozwalającej wystukać numer, pod który chcemy zadzwonić, dobrze jest wcześniej zsynchronizować swoją książkę telefoniczną z iCloud, aby wszystkie kontakty były dostępne na każdym używanym urządzeniu Apple’a.
Trzecim, również bardzo użytecznym elementem Continiuity jest funkcja Instant Hotspot. Dzięki niej możesz w prosty sposób inicjować połączenie tetheringowe między iPhone’em a komputerem. Jeżeli oba urządzenia są połączone Bluetoothem, wystarczy kilka kliknięć, aby połączyć komputer z Internetem poprzez iPhone’a. Oczywiście nie trzeba przy tym podejmować jakichkolwiek działań na smartfonie. Poza tym funkcja Instant Hotspot umożliwia bezprzewodowe sprawdzenie poziomu poziomu naładowania baterii znajdującego się w pobliżu iPhone’a, poziom zasięgu i rodzaj wykorzystywanego połączenia (3G, LTE itd.).
Używanie Instant Hotspot
Chcąc skorzystać z tej funkcji, wystarczy mieć włączony Bluetooth. Wówczas, na komputerze Mac, po wywołaniu panelu sieci Wi-Fi, na liście zobaczysz swojego iPhone’a. Gdy na nim klikniesz, połączenie zostanie zainicjowane. Natomiast gdy mimo aktywnego połączenia nie będziesz korzystać z internetu, system automatycznie wyłączy funkcję, aby zaoszczędzić baterię.
Chcąc korzystać z internetu iPhone’a na iPadzie, wystarczy wejść na tablecie w ustawienia sieci Wi-Fi i również połączyć się z dostępnym na liście iPhone’em.
Nie musisz wcześniej włączać funkcji Hotspot osobisty w ustawieniach iPhone’a, aby korzystać z Instant Hotspot – system automatycznie ją aktywuje.
Funkcja Handoff nie ogranicza się jedynie do aplikacji Apple’a. Deweloperzy mają do dyspozycji odpowiednie funkcje API, pozwalające implementować analogiczną funkcjonalność w swoich aplikacjach. Oznacza to, że jeżeli np. Evernote z tych funkcji skorzysta, również będzie można rozpoczynać tworzenie notatek na jednym urządzeniu i kończyć je na drugim. Tutaj wszystko leży w gestii programistów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…
Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…
Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…