Wraz z nowymi technologiami zmienia się świat, obfity w coraz to większe możliwości. Korzysta z nich każda grupa społeczna czy zawodowa- od przeciętnego Kowalskiego, administrację, przemysł po przedstawicieli świata przestępczego. Organy ścigania mając na uwadze bezpieczeństwo ludu, muszą niekiedy stawić czoła sytuacjom, w których nowy sprzęt okazuje się niezbędny, jednak czy są na to przygotowani? Poznajcie najlepiej wyposażone komisariaty świata.
Holandia
Holenderska policja jakiś czas temu wymieniła służbowe Blackberry na Galaxy S5. Dokładnie 35 tysięcy egzemplarzy wręczono policjantom, aby mogli jeszcze lepiej pełnić służbę. Kluczowe przy wyborze telefonu były jego parametry, szczególnie władzom zależało na czytniku linii papilarnych. Telefony zostały wyposażone w oprogramowanie, które dzięki wbudowanemu sensorowi mogą pobierać lub weryfikować odciski palców od zatrzymanych osób jeszcze na miejscu zdarzenia. System ten jest stale połączony z policyjną bazą danych. Dodatkowym kryterium wyboru była odporność na czynniki zewnętrzne takie jak kurz czy woda. Wybór sprowadzał się tylko do jednego urządzenia.
NYPD
Nowojorska policja w ubiegłym roku zakończyła test smartfonów (Galaxy S4) opartych o system Android, z czego ostatecznie zrezygnowano na rzecz sprzętu z systemem Windows. W najbliższych planach jest doposażenie 35 tysięcy policjantów w telefony z okienkowym systemem, oraz 6 tysięcy radiowozów w tablety Panasonic Toughbook opartych o to samo środowisko. Wymagania są podobne jak w przypadku holenderskich władz, a mianowicie smartfony jak i tablety muszą być wyposażone w skaner linii papilarnych. Może być to trudne do uzyskania, bo na obecną chwilę żaden ze smartfonów z wybranym systemem takiego rozwiązania nie jest w stanie spełnić. To może oznaczać, że na potrzeby organów ścigania sprzęt zostanie odpowiednio dostosowany lub niedługo zobaczymy telefony z taką funkcjonalnością. Ze względu na okoliczności, system zostanie rozbudowany o całe środowisko pozwalające na ciągłą komunikację pomiędzy jednostkami, możliwość odsłuchu połączeń alarmowych w czasie rzeczywistym oraz pobór odcisków palców podczas interwencji. Całość została wyceniona na 160 milionów dolarów.
Dubaj
Policja z Dubaju to nie tylko najlepiej wyposażony organ Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale i całego świata. Wszelkie tematy dotyczące życia w tym miejscu brzmią jak bajka i wydają się być odklejone od rzeczywistości. Podobnie jest z policją, bo ta przypomina raczej obraz Robocopa. Chociaż przestępczość w emiracie jest praktycznie zerowa, to i tak stróże prawa mogą pochwalić się najlepszymi narzędziami do pracy. W ramach wprowadzenia do tematu warto wspomnieć o radiowozach, których używa się tam do patrolowania ulic. Są to takie maszyny jak: Lamborghini Avantador, Bugatti Veyron, Ferrari FF czy Mercedes SLS AMG. Każdy przynajmniej z sześciolitrowym silnikiem doładowanym powyżej sześciuset koni mechanicznych. Magiczne liczby zamyka cena takiego samochodu, a przekracza ona 400 tysięcy dolarów. Przy takim zestawieniu nic nie stanowi wartość telefonu jakiego używają, jednak warto zwrócić uwagę na okulary, które pomogą patrolowi zidentyfikować pojazd i jego posiadacza, zrobić zdjęcie i załadować je do bazy czy namierzać pożądane cele. Google Glass bo o nich mowa, są na wyposażeniu każdego policjanta emiratu, nie wiemy ile kosztował zamówiony sprzęt wraz z oprogramowaniem, jednak koszt okularów dla cywila to średnio 1500 dolarów. Okulary otrzymały od producenta dedykowane oprogramowanie zaprojektowane specjalnie pod oddziały policji. Myślę, że nie mają problemu z pozyskaniem rekrutów.
Na koniec polecam krótki fragment programu Top Gear:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.