Ekrany o rozdzielczości QHD (2560×1440 pikseli) stopniowo przejmują segment smartfonów z górnej półki, pojawiając się w nowych modelach większości renomowanych producentów. Choć zdania na temat ich wykorzystania są podzielone, a wiele osób krytycznie patrzy na dodatkowe obciążanie procesora, zostały one zaimplementowane w flagowym LG G3, Samsungu Galaxy Note 4, a także niedostępnej na chwilę obecną w sprzedaży Motoroli Droid Turbo.
Serwis PhoneArena opublikował zestawienie, w którym wspomniane powyżej telefony starły się ze sobą w kilku popularnych benchmarkach. Dla porównania do zestawienia dodany został najnowszy flagowiec Sony – Xperia Z3, dysponujący ekranem o rozdzielczości FHD (1920×1080 pikseli), a w niektórych z nich dodatkowo pojawia się iPhone 6.
Zobaczcie sami, jak przedstawiają się wyniki:
Z powyższego zestawienia wynika, że niekwestionowanym liderem wśród urządzeń z ekranami QHD jest Motorola Droid Turbo – zdeklasowała ona konkurencję w 5 na 7 testów, w jednym zrównała się z Notem 4, a jedynie w Quadrancie pozostała w tyle za dwoma testowanymi smartfonami. Jest więc na chwilę obecną najszybszym urządzeniem z ekranem wykonanym w tej technologii.
Trzeba natomiast przyznać, że wydajność tego typu urządzeń nadal odbiega od tej, którą oferują konfiguracje z ekranem 1080p – w 5 na 7 przypadków Sony Xperia Z3 osiągnęła lepszy wynik od urządzeń Samsunga i LG, realnie konkurując jedynie z Motorolą (wynik 5 do 2 na korzyść Motoroli).
Co myślicie o wykorzystaniu ekranów QHD w smartfonach? Są one realnie potrzebne, czy też jest to Waszym zdaniem bezsensowna bitwa na parametry? Przy okazji tego pytania można wspomnieć o jeszcze bardziej kontrowersyjnymi pracami nad ekranem 4K.
Źródło: PhoneArena
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.