>
Kategorie: Android Newsy

Kara więzienia za androidowe piractwo? Wygląda na to, że tak!

Piractwo jest zjawiskiem dobrze znanym (można wręcz powiedzieć, że powszechnym) i nadal bardzo kontrowersyjnym. Po jednej stronie barykady stoją interesy twórców, którzy tracą potencjalne zyski, po drugiej – rzesze ludzi, którzy w różny sposób argumentują nielegalne kopiowanie płatnych treści, wychodząc z założenia, że są one zbyt drogie, że kopiując nie kradną zawartości źródła tylko je duplikują, lub że piracka wersja miała służyć jedynie zapoznaniu się z produktem przed jego zakupem.

Choć obie strony tego konfliktu mają trochę racji, to do kompromisu do tej pory nie doszło, natomiast przeciwko piratom cyfrowym nieustannie wytaczane są kolejne działa, pod postacią coraz lepszych zabezpieczeń, systemów mikropłatności (które na dobrą sprawę najbardziej krzywdzą normalnych użytkowników), czy też procesów prawnych, których celem jest ukaranie sprawców.

Otwartość Androida jest czynnikiem, dzięki któremu dla wielu użytkowników jest to system jedyny w swoim rodzaju i niezastąpiony – to dzięki niej możliwa jest niemal dowolna modyfikacja interfejsu czy inne, bardziej zaawansowane działania. To właśnie ona stoi jednak za tym, że zjawisko piractwa sięgnęło także tej platformy i osiągnęło masową skalę, gdyż do skopiowania aplikacji nie trzeba łamać jej zabezpieczeń, a jedynie ominąć oficjalny sklep Google.

Problem został dostrzeżony przez liczne organizacje zajmujące się ściganiem podobnych działań, a poszukiwania jego źródeł doprowadziły do ujawnienia w 2012 roku nieautoryzowanych alternatyw Sklepu Play – Appbucket, Applanet oraz SnappzMarket. Przepełnione były one nielegalnymi kopiami gier i aplikacji, a ich odkrycie stało się przyczyną licznych aresztowań.

Po dwóch latach, w trakcie których prowadzone były liczne działania mające na celu ustalenia skali zjawiska i jego głównych winowajców, 3 listopada bieżącego roku nastąpił przełom.

Niejaki Scott Walton, 28-letni mieszkaniec Ohio, będący jednym z głównych działaczy SnappzMarketu, przyznał się do uczestniczenia w nielegalnej dystrybucji plików i obecnie czeka na wyrok. Wartość ponad miliona kopii aplikacji, dostępnych w współtworzonym przez niego serwisie, została oszacowana na 1.7 miliona dolarów. Prawdopodobnie więc wyrok w sprawie Scotta będzie dużo surowszy, niż dotychczasowe sankcje nałożone na drobnych piratów, a jego wynikiem może być nawet kara więzienia – pierwsza w historii androidowego piractwa.

Morał z tej historii każdy może wyciągnąć sam.

Źródło: PhoneArena

Cezary Kozioł

Pasjonuję się sportem ekstremalnym i najnowszymi technologiami, szczególnie mobilnymi. Jestem entuzjastą gier komputerowych, w wolnym czasie zajmuję się również twórczością literacką. Jestem w trakcie nauki w policealnej szkole informatycznej.

Najnowsze artykuły

  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

8000 mAh i idealnie dobrany Snapdragon. Takimi telefonami robi się szum w Polsce

Honor Power pojawił się w przecieku. Dzięki temu znamy pojemność baterii oraz model procesora. To…

10 kwietnia 2025
  • Bankowość
  • Newsy

Użytkownicy BLIK mogą wpaść w niezłe bagno. Wydano w tej sprawie komunikat

Użytkownicy BLIK w opałach. Okazuje się, że w łatwy sposób można dać się złapać w…

10 kwietnia 2025
  • Newsy

Wybuch smartfona w polskiej szkole. Kolejny telefon się zapalił

Do bardzo groźnego incydentu doszło w jednej z polskich szkół podstawowych. W Szczecinie wybuch smartfona…

10 kwietnia 2025
  • Promocje

Kultowy HUAWEI w najniższej cenie od czasów premiery. Ten smartwatch ma wszystko, czego potrzebujesz: promocja

HUAWEI Watch GT 4 (41 mm) w super promocji. Ten świetny smartwatch nie pamięta tak…

10 kwietnia 2025
  • Hama
  • Testy
  • Wearables
  • Wiadomość dnia

Test smartwatcha z GPS i AMOLED w dobrej cenie – Hama 9000

Hama 9000 to smartwatch z AMOLED-em, GPS i obsługą rozmów, który w cenie 499 zł…

10 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Nothing
  • Telefony

Najlepszy telefon do 1000 złotych oficjalnie ujawnia wygląd. Idzie świeże spojrzenie

Nothing CMF Phone 2 Pro będzie swego rodzaju małym eksperymentem. Wygląda na to, że producent…

10 kwietnia 2025