Rynek mobilny jest jednym z najbardziej zróżnicowanych na świecie – urządzenia bardzo wydajne sąsiadują z tanimi produktami niskiej kategorii, a nawet w obrębie jednego segmentu można zaobserwować zupełnie odmienne koncepcje doskonałości. Smartfon idealny – jakie właściwie cechy powinien posiadać, aby sprostać zróżnicowanym potrzebom użytkowników? Tym tematem zajmiemy się w poniższym wpisie.
Oczywiście, każdy z nas oczekuje zupełnie czego innego od swojego smartfona. Stworzenie urządzenia, które zadowoliłoby każdego jest wyzwaniem, któremu niemal każdy producent próbuje podołać – części z nich udało się stworzyć model o wyjątkowych cechach, wyróżniających go na tle konkurencji, i w oparciu o te właśnie modele możemy zdefiniować, jak powinien wyglądać ten „jeden, by wszystkimi rządzić”.
Odpowiedzi na tytułowe pytanie postanowił poszukać Marques Brownlee, a wyniki swoich obserwacji opublikował na kanale w serwisie YouTube. Ten film posłuży nam za punkt odniesienia, więc rzućcie na niego okiem, nim zapoznacie się z dalszą częścią artykułu.
Tworząc wizerunek perfekcyjnego smartfona Marques posłużył się dostępnymi w sprzedaży modelami największych gigantów technologicznych. Mowa tutaj o HTC One M8, LG G3, Apple iPhone 6 Plus, Samsungu Galaxy Note 4 oraz Motoroli Droid Turbo. Jego zdaniem, idealny smartfon powinien czerpać z rozwiązań wykorzystanych w powyższych urządzeniach. Jakich konkretnie?
1. Głośniki
Idealnym rozwiązaniem ma być zastosowanie podwójnego głośnika stereo, który zaimplementowany został w modelu One M8. Z tym założeniem ciężko się nie zgodzić – przetworniki wspierające technologię BoomSound zastosowane w tym smartfonie pozostawiają daleko w tyle rozwiązania konkurencji, zapewniając wysokiej jakości dźwięk o głośności sięgającej 95 decybeli.
2. Design
W kwestii designu twórca filmu nawiązał do modelu Samsunga – jego kanciasta sylwetka ma być przepisem na sukces. Jeśli chodzi o materiały potrzebne do stworzenia obudowy, sugeruje wykorzystanie stosowanego w Lumiach materiału SoftTouch – jest to jedna z dwóch kwestii, w których nie zgadzam się z autorem. Według mnie aluminium jest lepszą alternatywą, pomimo podatności na zarysowania i odpryski lakieru.
3. Ekran
Tym razem przywołany został LG G3 – jego ekran ma stanowić wzór dla konkurencji, charakteryzuje się bowiem 5,5-calową przekątną, wykorzystaniem technologii IPS oraz niebanalną rozdzielczością 2560 x 1440 (534 ppi). Choć ekrany 2K nadal budzą moje obawy dotyczące wykorzystania procesora oraz temperatury urządzenia, to tego typu postęp jest nieunikniony, a ekran LG naprawdę robi wrażenie (zdaniem wielu pozostaje w tyle za AMOLEDami, które w mojej opinii mają zbyt nasycone kolory).
4. Gabaryty
Rozmiar urządzeń jest elementem budzącym najwięcej kontrowersji. Faktem jest, że na przestrzeni ostatnich paru lat przeciętna przekątna ekranu wzrosła o ponad cal. Zwolenników dużych ekranów jest niemal tyle samo, co ich przeciwników, a argumenty obu stron są trudne do podważenia. Z jednej strony większy ekran zapewnia łatwy dostęp do bardziej rozbudowanych treści, z drugiej – uniemożliwia wygodne korzystanie ze smartfona bez wsparcia drugiej ręki. Autor filmu sugeruje wykorzystanie konstrukcji pozbawionej ramek bocznych – ma to stanowić kompromis pomiędzy rozmiarem wyświetlacza, a rozmiarem urządzenia. Mimo wszystko postawiłbym na ekran maksymalnie 5-calowy – z mojego punktu widzenia jest to górna granica, przy której korzystanie z telefonu jedną ręką nie graniczy z cudem.
5. Aparat
Jednym z ciekawszych aparatów jest moduł zaimplementowany w iPhonie 6 Plus. Jego atutami są optyczna stabilizacja obrazu, przejrzysta, rozbudowana aplikacja oraz niskie opóźnienia podczas fotografowania. Jednakże z uwagi na jego rozdzielczość wynoszącą jedynie 8 MP oraz brak możliwości nagrywania filmów 4K, Marques po raz kolejny zdecydował się na wykorzystanie rozwiązania Samsunga, który w Note 4 wykorzystał matrycę o rozdzielczości 16 megapikseli. Cóż, fotografowanie nie jest moją mocną stroną, więc w tym temacie nie mam wiele do dodania.
6. Podzespoły
W tej kwestii stworzenie smartfona idealnego nie jest możliwe – procesory z roku na rok są coraz wydajniejsze, rośnie również ilość wpierającej je pamięci RAM – wykorzystanie najwydajniejszego układu dostępnego w danym czasie nie wpłynie na fakt, że po kilkunastu miesiącach będzie on wręcz reliktem minionej epoki.
Patrząc na chwilę obecną, za wydajność odpowiedzialny miałby być SoC Qualcomma – Snapdragon 805, wspierany przez 3 GB pamięci operacyjnej oraz GPU Adreno 420. Użytkownik miałby mieć do dyspozycji 128 GB przestrzeni dyskowej (z uwagi na problemy, z którymi boryka się Apple, to rozwiązanie budzi nieco wątpliwości).
7. Bateria
Ten element stanowi największy mankament niemal wszystkich dostępnych w sprzedaży smartfonów. Niezależnie od użytego ogniwa czas działania przy przeciętnej aktywności rzadko przekracza 2 dni, jednak na rewolucję w tej kategorii przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Póki co perfekcyjny smartfon powinien być wyposażony w baterię o pojemności minimum 3500 mAh, co powinno zapewnić przynajmniej dzień aktywnego korzystania z urządzenia – z praktycznego punktu widzenia jest akceptowalna wartość. Za przykład posłużyła tutaj Motorola Droid Turbo z ogniwem 3900 mAh.
8. System
Kwestia na dobrą sprawę zależna głównie od gustu, ale również od usług, z których korzysta użytkownik. W zależności od tego, który producent jest nam bliższy, mamy do wyboru 3 główne rozwiązania – iOS, Windows Phone oraz Android. Moje zdanie pokrywa się tutaj z opinią autora filmu, który proponuje pozbawiony nakładki system Google w najnowszej wersji 5.0 Lollipop. Wykorzystanie Androida powinno zapewnić przyzwoity komfort pracy, a przy tym pozwolić na niemal dowolną personalizację i dostęp do niezliczonej ilości aplikacji.
Powyższe punkty dają dość przejrzysty obraz na to, jaki smartfon mógłby obecnie zawładnąć rynkiem mobilnym niczym pierścień Saurona. Ze swojej strony dodałbym takie elementy, jak wodoszczelność, moduł odpowiedzialny za ładowanie indukcyjne, czy wzmocnienie ekranu za pomocą najnowszego Gorilla Glass 4. Przyjemnym dodatkiem byłby również rysik, który, jak pokazuje przykład serii Note, jest dla wielu elementem kluczowym, decydującym o wyborze tych konkretnie urządzeń.
A jak Waszym zdaniem powinien wyglądać smartfon idealny? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzu.
Źródło: YouTube
Adnotacja: Wszystkie wykorzystane grafiki (poza tytułową) pochodzą z filmu źródłowego.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.