Spis treści
- Obudowa / Ekran
- Bateria / Aparat / Rozmowy
- Wydajność / Funkcjonalność
Akumulator
Efektywność zależy od wersji
Telefon, niezależnie od wersji, wyposażony jest akumulator litowo-polimerowy o pojemności 2110 mAh. Sporą różnicą jest natomiast efektywność jego pracy. Jak pokazują nasze testy, urządzenie z Intelem na pokładzie przegrywa w każdej kategorii. Różnica ta w codziennym użytkowaniu nie jest drastycznie widoczna, ale ewidentnie zasoby energii szybciej maleją w modelu z dual SIM. Jeśli jednak mamy już w nawyku rozsądne gospodarowanie telefonem, przy przeciętnym codziennym użytkowaniu powinniśmy dotrwać od rana do wieczora w obu słuchawkach.
Poniżej znajdziecie dokładne wyniki naszych testów. Wszystkie pomiary zarejestrowaliśmy przy luminacji sprowadzonej do poziomu 120 cd/m2.
Ładowanie baterii do pełna trwa nieco ponad dwie godziny. Sprzęt można zasilać także poprzez kabel USB podłączony do komputera, jednak trwa to zauważalnie dłużej.
Aparat
Solidne 8 Mpix i świetne oprogramowanie
Oba Zenfony zostały wyposażone w ten sam zestaw aparatów – 2 Mpix z przodu i 8 Mpix z tyłu. Główna jednostka, znajdująca się na pleckach urządzenia, wykonuje fotografie o maksymalnej rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli, jednak dotyczy to formatu 4:3. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie panoramiczne – 16:9 -musimy pogodzić się z redukcją formatu do 6 Mpix (3264 x 1836 pikseli).
Jakość fotografii stoi na akceptowalnym poziomie – całkiem dobrym, jak na cenę i klasę urządzenia. Przy dobrym świetle powinniśmy bez problemu zrobić ładne i ostre zdjęcie, przy gorszym pojawi się wiele szumów, ale to nie powinno nikogo dziwić ponieważ problem dotyczy znacznej większości smartfonowych aparatów. Dioda LED ma biały odcień i nie poraża mocą, ale do doświetlenia przedmiotu na biurku lub podświetlenia drogi do domu sprawdzi się idealnie.
Materiał wideo jest lepszy, niż można się tego było spodziewać. Kamera nagrywa w Full HD z 31 kl./s. Ostrość obrazu jest bardzo dobra, płynność również nie pozostawia wiele do życzenia, chociaż przy gwałtowniejszych ruchach zdarzają się spowolnienia lub przycięcia.
Przedni aparat może robić zdjęcia o rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli i nagrywać wideo przy 720 liniach w pionie (17 kl./s). Jakość materiałów, oprócz naturalnie niższej rozdzielczości, nie odbiega znacząco od tego, co zapewnia główna matryca. Aparat spokojnie wystarczy do okazjonalnych selfie i wideorozmów.
[nggallery id=1126 template=techmaniak]
Bardzo pozytywnie należy ocenić softwarową stronę Zenfonowej fotografii. Mamy tu bowiem do czynienia z bardzo rozbudowaną i praktyczną aplikacją aparatu z intuicyjnym interfejsem. Program posiada wiele filtrów, dostęp do regulacji wszystkich podstawowych parametrów (balans bieli, ISO, wartość ekspozycji, rozdzielczość), bardzo dobrze działający autofocus oraz umożliwia robienie zdjęć seryjnych. Po sfotografowaniu mamy również możliwość szybkiej edycji zdjęcia, dzięki prostemu programowi do obróbki.
Przykładowe zdjęcia
Przykładowy film
Jakość rozmów
Tak, jak powinno być
Pod względem jakości rozmów oba testowane modele wypadają bardzo dobrze. Dźwięk, który wydobywa się z głośnika jest dobrze słyszalny niemal w każdych warunkach, a mikrofon – między innymi dzięki drugiemu, który jest odpowiedzialny za wyłapywanie hałasów z otoczenia – prawidłowo wykonuje swoje zadanie. Gabaryty telefonu także nie odbiegają od normy na tyle, aby długie trzymanie smartfona przy uchu było męczące.
Aplikacja dialera funkcjonalnością nie odbiega prawie w ogóle od tego, co oferuje standardowy, androidowy interfejs. Zmieniono za to szatę graficzną na taką, która pasuje do reszty nakładki producenta. W efekcie otrzymujemy bardzo użyteczną, szybką i estetyczną aplikację, do której nie można mieć praktycznie żadnych zastrzeżeń.
Spis treści
- Obudowa / Ekran
- Bateria / Aparat / Rozmowy
- Wydajność / Funkcjonalność
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.