>
Kategorie: Android Sony Telefony Testy

Sony Xperia M2 – test telefonu


 
 

AKUMULATOR

Smartfon wyposażono w litowo-jonowy akumulator o pojemności 2300 mAh. W porównaniu do poprzednika Xperia M2 zyskała więc prawie 600 mAh, co nie pozostało bez znaczenia na wydajność smartfonu z daleka od gniazdka.

Sony Xperia M2 / fot. gsmManiaK.pl

Wszystkie testy, jakie widzicie poniżej, przeprowadzaliśmy z wyłączonym trybem STAMINA i ekranem ustawionym na jasność 120 cd/m2. Przypomnę tylko plany oszczędnościowe oferowane przez producenta:

  • Stamina, którego zadaniem jest wyłączanie komórkowej transmisji danych, gdy ekran telefonu będzie wygaszony;
  • Oszczędzanie słabej baterii, który deaktywuje wybrane funkcje i opcje w celu oszczędzania energii;
  • Wi-Fi zależnie od lokalizacji ma z kolei za zadanie włączać i wyłączać się automatycznie wtedy, gdy telefon znajdzie się w zasięgu zapisanej sieci.

A tak prezentują się wyniki procedur syntetycznych:

Zauważycie zapewne, że wytrzymałość baterii jest świetna, zwłaszcza jak na tę półkę cenową. Sony po raz wtóry udowadnia, że fantastycznie gospodaruje dostępną energią – bo to już przecież któryś z rzędu telefon tej firmy, który pozytywnie zaskakuje nas uzyskiwanymi wynikami. Te, z kolei, pokrywają się z praktycznym użytkowaniem urządzenia. Przy średnio intensywnym korzystaniu z Xperii M2 nie powinniśmy mieć problemów z dotarciem do dwóch pełnych dni bez konieczności podłączania sprzętu do gniazdka elektrycznego. A jeśli już się na to zdecydujemy, po trzech godzinach będziemy mieć do dyspozycji pełny zapas mocy.

APARAT

Sony Xperia M2 / fot. gsmManiaK.pl

Sony nie zaskoczy nas tu specjalnie – dostajemy bowiem tę samą aplikację, którą znamy z innych modeli producenta. Jest mniej rozbudowana w porównaniu z flagowymi smartfonami (m.in. ze względu na niższą moc obliczeniową), natomiast w dalszym ciągu bazuje na tzw. „Inteligentnej automatyce”, samoczynnie wybierającej odpowiednie ustawienia ekspozycji do zastanej sceny.

Sony Xperia M2 / fot. gsmManiaK.pl

Pośród trybów dostępnych dla użytkowników, mamy do czynienia m.in. ze wspomnianą już automatyką, ustawieniami manualnymi, opcją Social Live, Timeshift (wykonanie serii zdjęć i zachowanie najlepszego), trybem rozszerzonej rzeczywistości (przyjemne animacje, głównie dla dzieci), efektami graficznymi (przykłady poniżej), trybem panoramicznym i retuszem portretu (czyli stosowanym lokalnie „blurem”).

Efekty graficzne i kolorystyczne

Trudno przyczepić się do wydajności autofocusu w Xperii M2, o ile tylko otrzymujemy odpowiednie warunki oświetleniowe. Nie jest to zresztą nic, co można uznać za odejście od normy; większość telefonów w tym progu cenowym doskonale radzi sobie z ostrzeniem wtedy, gdy pracuje w jasnym środowisku. Sporym plusem jest tu za to fizyczny spust migawki, dzięki któremu urządzenie trzymamy w ręku zdecydowanie stabilniej.

Sony Xperia M2 / fot. gsmManiaK.pl

Przykładowe zdjęcia wykonane M2 nie zachwycają – rozdzielczość 8 megapikseli (3264 x 2448 pikseli) jest wystarczająca, natomiast szczegółowość obrazu na wyższych czułościach ISO pozostawia naprawdę sporo do życzenia. Nie dość, że łatwo tu o poruszenie fotografii, to ilość szumu cyfrowego jest wyraźnie zauważalna. Przetwarzanie sygnału objawia się również na fotografiach zarejestrowanych w lepszych warunkach przy dużym zbliżeniu kadru.

Tryb filmowy, z kolei, umożliwia nagrywanie klipów w jakości Full HD (1920 x 1080 pikseli) przy 27 klatkach na sekundę. Brak odpowiedniej stabilizacji obrazu jest tu odczuwalny, ale nie jest problemem fundamentalnym – znowuż chodzi o detale, których zdaje się na przykładowym klipie brakować.

Przykładowe zdjęcia

Przykładowy film

JAKOŚĆ ROZMÓW

Sony Xperia M2 / fot. gsmManiaK.pl

Sony, co prawda, pokusiło się o wprowadzenie dodatkowego, aktywnie odszumiającego mikrofonu, ale w praktyce nie można mówić o doskonałej jakości rozmów. Jest poprawna – rozmówca słyszy nas, a my jego – ale jakość dźwięku wydobywającego się ze słuchawki nie jest najlepsza. Jest, za to, głośna, więc nawet na zatłoczonej ulicy nie powinniśmy mieć problemu z rozróżnieniem pojedynczych słów. Telefon nie miał też żadnych problemów z zasięgiem.

Sony Xperia M2 / fot. gsmManiaK.pl

Dialer, aplikacja książki telefonicznej czy proces pisania wiadomości pozostają dokładnie takie same, jak w przypadku pozostałych smartfonów tego producenta. Sony kroczy w dalszym ciągu obranym przed laty kierunkiem, przedstawiając nam interfejs prosty, czytelny, miły dla oka… ale też nieco nudny, głównie z racji swojego wieku i zmieniających się ofert innych producentów.

 
 

Antoni Żółciak

Najnowsze artykuły

  • Artykuł sponsorowany

iPhone 16 Pro Max: przyszłość technologii mobilnej

Apple ponownie udowodniło, że wiodący status w branży smartfonów jest zasłużony, prezentując swój najnowszy flagowy…

1 kwietnia 2025
  • Google
  • Newsy
  • Telefony

Flagowy Pixel na pierwszych zdjęciach. Ma być tańszy, ale kopiuj wklej trwa w najlepsze

Google Pixel 10 Pro Fold pozuje pierwszych grafikach. Ma być tańszy od poprzednika – a…

1 kwietnia 2025
  • Promocje

Klon Bloodborne do kupienia w promocji na Steam. To zaskakująco dobra oferta

Klon Bloodborne – Thymesia, czyli brutalna gra akcji RPG trafiła na ciekawą 60% zniżkę. Ta…

1 kwietnia 2025
  • Apple
  • iOS
  • Newsy

Mamy Apple Intelligence w domu. Ogromna aktualizacja iOS 18.4 w Polsce

Nareszcie doczekaliśmy się Apple Intelligence także w Europie, czyli również w Polsce. Apple udostępnia swoje…

1 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Chciałbym powiedzieć Wam, że mieliście rację, a ja się myliłem. Niestety, ale nie w przypadku tych Samsungów

Samsung Galaxy Tab S10 FE i S10 FE+ zadebiutowały oficjalnie. To najmniej opłacalne Samsungi, jakie…

1 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

50 MP z OIS, 5600 mAh, IP69, a cena to tylko 1100 złotych. Fajny telefon w dobrej cenie

vivo V50e niedługo będzie mieć swoją premierę i został już zapowiedziany przez producenta. Dobry aparat…

1 kwietnia 2025