Spis treści
- Wydajność / Funkcjonalność
- Podsumowanie / Ocena
WYDAJNOŚĆ
Mocy na miarę potrzeb
Za wydajność 535 odpowiada układ Qualcomm Snapdragon 200 z czterordzeniowym procesorem Cortex A7 o taktowaniu 1,2 GHz i grafiką Adreno 302, wspierany przez cały 1 gigabajt pamięci RAM – co w stosunku do poprzedników jest chyba jedynym krokiem naprzód. Taki zestaw doskonale sprawdza się w obsłudze prostego interfejsu Windowsa oraz wszystkich aplikacjach z Marketu. Zaliczyć trzeba do nich także nawet najbardziej zaawansowane gry, które Lumia w przeważającej większości odpali. Nie ma co liczyć na wysokie ustawienia graficzne ani nienaganną płynność, ale już sam fakt możliwości uruchomienia wymagających gier 3D jest godzien pochwały.
Możliwości multimedialne urządzenia nie są duże, ale nawet na tym polu Lumia 535 kryje asa w rękawie. Poprzez zewnętrzny odtwarzacz multimediów MoliPlayer Pro udało nam się bowiem uruchomić testowy klip z dźwiękiem DTS, którego obsługa jest nie lada rzadkością w telefonach.
Testy syntetyczne i benchmarki
Odtwarzanie multimediów
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak plynności);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak plynności);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
SOFTWARE / FUNKCJONALNOŚĆ
Najnowszy Windows Phone i mało dokładny GPS
Telefon pracuje pod kontrolą Windowsa Phone 8.1, który jak dobrze wiemy, na każdym telefonie wygląda tak samo. Prosty i przejrzysty, kafelkowy interfejs ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Faktem jednak jest, że wygląda schludnie i trudno go zawiesić, nawet w środowisku gier i bardziej zaawansowanych aplikacji. Podobnie, jak w innych smartfonach serii Lumia, producent dodał od siebie szereg użytecznych aplikacji, takich jak nawigacja HERE, Kącik dziecięcy czy szereg programów do obróbki i udostępniania zdjęć.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS) jest mało dokładny, a do tego długo łapie sygnał. Brak precyzji widoczny jest doskonale na screenie z naszego testu, w którym linia, teoretycznie śledząca ruch testera, chaotycznie zakręca i nachodzi na budynki.
Czułość WiFi (standard b/g/n) stoi na poprawnym poziomie. Nie powinniśmy mieć problemów z odbiorem sygnału tam, gdzie łapią go inne urządzenia. Telefon posiada dwa gniazda na karty SIM (z obsługą Aero2). Mogą pracować one tylko w trybie stand-by, czyli podczas prowadzenia rozmowy przez jedną, druga pozostaje nieaktywna. Telefon nie obsługuje funkcji USB OTG.
Do dyspozycji użytkownika producent pozostawił niecałe 8 GB pamięci użytkowej. Nie jest to duża wartość, ale zawsze można rozszerzyć ją o aż 128 dodatkowych gigabajtów na karcie micro SD (my testowaliśmy nośnik Kingston 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Na tej przestrzeni można również instalować aplikacje i przenosić ich dane.
Spis treści
- Wydajność / Funkcjonalność
- Podsumowanie / Ocena
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.