>
Kategorie: Android LG Technologie Telefony Testy

LG G3s – test telefonu


 
 

WYDAJNOŚĆ

Sporą popularnością wśród telefonów ze średniej półki cieszy się układ Qualcomm Snapdragon 400 z grafiką Adreno 305. Taki też znajdziemy w tym modelu. Oprócz tego, smartfon posiada 1 GB pamięci operacyjnej. To dobre wyposażenie, jeśli brać pod uwagę przeznaczenie urządzenia. Z pomocą LG G3s wygodnie serfuje się po sieci, bez względu na to, jak duże i „ciężkie” strony przeglądamy.

LG G3s / fot. gsmManiaK.pl

Testy syntetyczne telefon ukończył z przewidywanymi wynikami. Zamontowany układ graficzny pozwolił na uruchomienie testu T-Rex 3.0, który zarejestrował szybkość renderowania animacji na poziomie 11 kl./s dla testu On-screen. Analogiczny test przeprowadzony na ASUS-ie Zenfonie 5 z procesorem Intel Atom Z2560 dał wynik 12 kl./s. Zenfone 5 A500KL oraz Kruger & Matz LIVE 2 LTE (oba ze Snapdragonem 400) zrównały się wynikiem z LG G3s i to nie tylko w teście T-Rex 3.0 On-screen, lecz także w AnTuTu (wynik ogólny). Zbieżności w zanotowanych osiągach świadczą o tym, że nakładka systemowa w G3s nie ma – w kontekście testów syntetycznych – negatywnego wpływu na wydajność urządzenia.

Sprawdzone przez nas tytuły z Google Play – Asphalt 8: Airborne i Dead Trigger 2 – zachowały zadowalającą płynność podczas rozgrywki, po wcześniejszym zejściu do niskich ustawień graficznych. Podobnie sytuacja miała się z Modern Combat 5 czy Real Racing 3 — można było zauważyć zmniejszoną ilość detali graficznych, ale dzięki temu gry działały płynnie.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

OPROGRAMOWANIE I FUNKCJONALNOŚĆ

G3s pracuje w oparciu o zmodyfikowanego Androida w wersji 4.2.2. Producent nie spoczął na laurach i systematycznie rozwija swoją nakładkę. Silnie skupiono się na warstwie graficznej: zmieniono wszystkie ikony, wprowadzono jasną kolorystykę do podmenu i uporządkowano mocno rozbudowaną aplikację ustawień telefonu. W odróżnieniu od nakładki implementowanej przez Samsunga, system zmodyfikowany przez LG nie stracił na przejrzystości. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Kultura pracy należy do dobrych – mimo, iż czasami wychodzeniu z przeglądarki towarzyszy dłuższe ładowanie się siatki aplikacji na pulpicie. Zdarzają się też sporadyczne spowolnienia animacji.

Widać wyraźnie, że w ramach modyfikacji systemu producent przede wszystkim stawia na możliwość personalizacji. Oprócz standardowej możliwości zmiany tapety i widgetów, możemy też zmienić pasek z wirtualnymi guzikami sterującymi. Dostosujemy także wielkość i rodzaj użytej czcionki, czy przypiszemy własne aplikacje do guzika regulacji głośności będącego etatowym przyciskiem skrótu. Możemy wpłynąć na zachowanie diody powiadomień, a nawet zmienić efekt wygaszania ekranu. Możliwości jest co nie miara.

LG G3s / fot. gsmManiaK.pl

Nie zapomniano o dodatkowych funkcjach, z czego najbardziej użyteczną jest QSlide pozwalająca na uruchomienie aplikacji w oknach, które działają niezależne od tego, co robimy na telefonie. W takim trybie możemy włączyć kalendarz, dialer, notatnik, przeglądarkę, skrzynkę wiadomości SMS i MMS, aplikację do e-maili, etc. Możemy dowolnie modyfikować wielkość okienka oraz zmienić stopień jego przejrzystości. I przyznam, że na 5-calowym ekranie to rozwiązanie naprawdę się sprawdza.

Nie zabrakło też funkcji pokroju Samsunga – np. inteligentnego ekranu, który będzie podświetlany tylko wtedy, kiedy będziemy na niego patrzeć. Ta funkcja w moim odczuciu należy do kategorii nowinek i ciekawostek, bo jeszcze nigdy nie udało mi się z niej naprawdę skorzystać. Producentowi nie umknęło, aby dodać funkcję pomagającą w obsłudze urządzenia jedną ręką, choć nie jest ona tak rozwinięta jak w Samsungach. Ograniczono się tutaj do możliwości przyklejenia klawiatury ekranowej do lewego lub prawego boku. Cóż, zawsze coś.

[nggallery id=1132 template=techmaniak]

Wśród zainstalowanych aplikacji znajdziemy pakiet programów dołożonych przez producenta. Nie jest on tak pokaźny, jak w LG G3, ale znajdziemy tutaj: dyktafon, menadżer plików, aplikację pogody, QuickMemo+, pilot QuickRemote czy radio FM.

Wielka szkoda, że LG nie pokusiło się o wprowadzenie głośników stereofonicznych do linii telefonów reprezentowanej przez testowany model. Pozostajemy z monofonicznym układem – ten jest donośny (w naszych pomiarach rejestrowaliśmy nawet 84 dB), w odtwarzanej muzyce przeważają wysokie tony, a przy maksymalnej głośności dźwięk ulega nieznacznemu zniekształceniu. Ot, typowa średnia półka.

Bardziej martwi zachowanie modułu WLAN (standard 802.1 a/b/g/n). Już w pierwszym teście na czułość WiFi, kiedy sprawdzamy zasięg stojąc obok routera, odnotowaliśmy nieznaczny – zaskakujący – spadek. W miarę oddalania się od bazy, zasięg systematycznie spadał. Po zmianie kondygnacji telefon wciąż miał dostęp do routera, ale połączenie było tak niestabilne, że dostęp do Sieci byłyby bardzo spowolniony lub wręcz niemożliwy.

Moduł GPS potrzebował około 3 minut na zlokalizowanie telefonu na mapie, przy czym warto nadmienić, że pomiaru dokonałem w pochmurny dzień. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie miały wpływu na dokładność GPS-u. Przykładowo zarejestrowana droga przebyta z telefonem została wiernie zaznaczona na mapie, z drobnymi odchyleniami. Telefon niezbyt dokładnie, ale zarejestrował też miejsce przejścia przez pasy, co rzadko się zdarza.

LG G3s / fot. gsmManiaK.pl

LG G3s / fot. gsmManiaK.pl

Piętą achillesową telefonu jest wbudowana pamięć, której otrzymujemy tylko 8 GB. Lwią część tego obszaru zajmuje system, natomiast na potrzeby testów szybko wykorzystałem pozostałą przestrzeń. Pomimo zamontowanej karty microSD, telefon nie pozwalał na instalację większych programów, kiedy miejsca w wbudowanej pamięci zaczynało brakować. Istnieje możliwość przenoszenia appek na zewnętrzny nośnik, lecz trudno zdeterminować, które pliki faktycznie zostają przetransportowane. Mimo wszystko, możemy zamontować kartę microSD o pojemności do 128 GB – my przetestowaliśmy naszego redakcyjnego Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1. G3s nie obsługuje akcesoriów OTG.

 
 

Michał Milc

Z wykształcenia lingwista, z pasji śpiewak klasyczny, prywatnie niewolnik ciasta drożdżowego. ;)

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Realme
  • Telefony

Tani realme w znanym benchmarku. Jeżeli czas pracy nie zachwyci, spisuję go na totalną porażkę

Pojemna bateria i energooszczędny procesor trafi do nowego realme C75. Długi czas pracy będzie kartą…

24 listopada 2024
  • Promocje

Mocny flagowiec z LTPO 144 Hz, SD8G3 i IP68 po raz pierwszy tak tanio. W tej cenie z łatwością mogę go polecić

ASUS Zenfone 11 Ultra to tegoroczny flagowiec producenta. Podczas premiery kosztował grubo ponad cztery tysiące,…

24 listopada 2024
  • Co kupić?
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Z tymi smartfonami zapomnisz o kablach. Są tanie, kupisz je w Polsce i mają ładowanie bezprzewodowe

Szukasz taniego smartfona z ładowaniem bezprzewodowym? Przeraża Cię wydawać grube tysiące na najnowsze flagowce z…

24 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy
  • Promocje

Klon Heroes 3 objęty 60% rabatem! To gra, która wzbudzi u Ciebie nostalgię

Heroes 3 raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. To gra, która od momentu premiery zyskała status…

24 listopada 2024
  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

Wygląd flagowca HONOR dzieli zainteresowanych. Z kolei specyfikacja jednoczy fanów

Wielkimi krokami zbliża się premiera serii HONOR 300. Producent zaprezentuje trzy modele, a jednym z…

23 listopada 2024
  • Promocje

Dobry smartfon do zdjęć nie za miliony monet? Ta promocja pozwoli Ci zaoszczędzić setki złotych

Dobry średniak do zdjęć za około 1000 złotych? Sprawdź realme 12 Pro, który doczekał się…

23 listopada 2024