Spis treści
- Wstęp i specyfikacja
- Dwa rdzenie – i co dalej?
- LG Swift 2X na tle konkurencji
Dwa rdzenie – i co dalej ?
Nasi wschodni sąsiedzi w pierwszej kolejności zwracają uwagę na fakt, iż tworzone i realizowane w chwili obecnej telefony z dwoma rdzeniami współpracują z systemem operacyjnym Android. I w gruncie rzeczy nie ma się czemu dziwić – platforma bije rekordy popularności wśród użytkowników, a to w dużej mierze wynika z dobrej jakości systemu wyprodukowanego przez Google. W tym miejscu warto jednak podkreślić, iż dwurdzeniowe układy już niedługo trafią do urządzeń zarządzanych także przez inne systemy. Podobnie jest z samymi procesorami – Nvidia nie ma na nie wyłączności. Platformy tego typu znalazły się już w ofercie, bądź zostały zapowiedziane także przez innych producentów. Można wśród nich wymienić np. Qualcomm, Samsung, TI, czy Broadcom. Ale to właśnie Nvidii jako pierwszej udało się wkroczyć na ten nieznany obszar.
Zanim przejdziemy do analizy wydajności podzespołów smartphona ze stajni LG, warto przytoczyć wyniki ankiet przeprowadzonych przez redakcję Hi-tech.mail.ru. Co ciekawe, wzięło w nich udział ponad 40 000 osób – wyniki mogą więc powiedzieć nam coś o „zdaniu ogółu”. Pierwsze pytanie brzmiało:
Czy smartphon potrzebuje dwurdzeniowego procesora?
Odpowiedzi „Tak” udzieliło aż 83% badanych internautów. Jak widać chcemy nosić w kieszeniach, na smyczach, czy w torebkach mocniejsze maszyny 🙂 Ale przejdźmy dalej – kolejne pytanie:
Jak się Wam wydaje, po co w smartphonie dwurdzeniowy procesor?
Połowa ankietowanych zagłosowała na szybkość pracy, co dziesiąty wskazał lepszą grafikę, a 8% jako główny powód podało optymalizację procesu zarządzania energią. Dochodzimy do najciekawszej odpowiedzi – 32% respondentów stwierdziło, iż na dwurdzeniowe procesory zdecydowano się z przyczyn… marketingowych. I właściwie nie można się temu dziwić – póki co na rynku nie ma zbyt wielu aplikacji dla Androida, które mogłyby w pełni wykorzystać możliwości platformy Tegra 2. Swoją drogą, jakie jest Wasze zdanie w tej materii? Którą odpowiedź byście zaznaczyli?
Do kwestii współzawodnictwa producentów w zakresie tworzenia dwurdzeniowych procesorów, wracamy jeszcze pytaniu:
Którego producenta mobilnych dwurdzeniowych procesorów wskazalibyście jako najpewniejszego lidera tego wyścigu i przyszłego hegemona rynku?
Ponad połowa ankietowanych wskazała na Nvidię. Co trzeci respondent wierzy w Samsung Electronics. Spośród pozostałych firm warto wspomnieć tylko o Qualcomm, które uzyskało 12% głosów. Wyniki tego amatorskiego badania świadczą jednoznacznie o tym, iż smartphony z dwurdzeniowymi procesorami czeka świetlana przyszłość, a jednym z głównych beneficjentów nowego trendu będzie zapewne Nvidia. Ale czy prawdziwy boom na ten sprzęt może się rozpocząć przy cenie kilku tysięcy PLN za telefon? Zanim poszukamy odpowiedzi na to pytanie, przyjrzyjmy się nowemu układowi Nvidii.
Spis treści
- Wstęp i specyfikacja
- Dwa rdzenie – i co dalej?
- LG Swift 2X na tle konkurencji
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.