AKUMULATOR
Nexus 6 otrzymał niewyjmowalną baterię o pojemności 3220 mAh, którą poddaliśmy serii testów po wcześniejszym zredukowaniu jasności ekranu do 120 cd/m2. Ogniowo wystarczyło na ponad 5 godzin surfowania po Sieci z wykorzystaniem Wi-Fi i mniej więcej tyle samo w przypadku przełączenia na Internet 4G. Znacznie lepiej wypadł test odtwarzania filmów, gdzie pojedyncze naładowanie akumulatora pozwoliło na przeszło 10-godzinny seans. Uzupełnienie energii ogniwa trwa około 2 godzin (w pudełku znajdziemy ładowarkę pozwalającą na szybsze ładowanie baterii).
Trudno się nie oprzeć wrażeniu, że wyniki nie są imponujące. Podczas umiarkowanego korzystania z telefonu, energii wystarczyło mi na pełny dzień roboczy. Wówczas była uruchomiona stała synchronizacja danych za pośrednictwem 4G, wykonałem kilka połączeń głosowych oraz wysłałem kilkanaście SMS-ów, a także zarejestrowałem aparatem kilka zdjęć i filmów. Po całym dniu pozostało mi 39% baterii, które wystarczyłoby według szacunków telefonu na kolejne 11 godzin pracy.
APARAT I FILMOWANIE
Motorola Nexus 6 posiada 13-megapikselowy aparat fotograficzny rzekomo wyprodukowany przez Sony. Jest to 1/3,06-calowa matryca CMOS z Exmor R oraz optyczną stabilizacją obrazu i obiektywem o jasności f/2.0. Naturalnie jest też autofokus oraz podwójna dioda doświetlająca. Wykorzystywana do robienia zdjęć aplikacja Androida pozwala na kilka ustawień fotografowania — od różnych trybów po możliwość zaawansowanych ustawień wielkości zdjęć i filmów. Możemy też rejestrować zdjęcia sferyczne oraz panoramiczne, przy czym ich jakość była niezadowalająca. Aparat pozwala na kręcenie materiału wideo w maksymalnej rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli (4K).
Przykładowe fotografie bardzo dobrze się prezentują. Kolory zostały wiernie odwzorowane niezależnie od ilości światła zastanego. Podczas zdjęć nocnych niezwykle pomocny okazał się tryb HDR, który pozwala na wykonanie jasnych zdjęć bez konieczności wydłużenia czasu naświetlania. Niezależnie od ilości światła zastanego, fotografie są bardzo dobrze wyostrzone i nie zauważymy żadnych większych szumów, co między innymi stanowi o prawidłowym doborze czułości ISO przez oprogramowanie.
Często korzystałem z możliwości nagrywania filmów i to zarówno w rozdzielczości 4K, jak i Full HD. W obu przypadkach filmy nagrywane są z prędkością 30 kl./s. Ich jakość pod kątem wierności kolorów oraz poziomu szczegółowości jest zbliżona do zamieszczonych zdjęć. Nagrany materiał wideo zdradza obecność sprawnego systemu AF, który często dostraja się w trakcie nagrywania — można to zauważyć w niejednym z zamieszczonych poniżej filmów. Zdarzało się też, że obraz nie był w pełni stabilny. Z drugiej strony trzeba też zauważyć, że jakość ścieżki audio jest naprawdę dobra. W ogólnym rozrachunku Motorola Nexus 6 posiada dopieszczony zestaw fotograficzny pozwalający na osiągnięcie dobrych efektów.
Przykładowe zdjęcia
Przykładowe filmy
JAKOŚĆ ROZMÓW
Trzymanie przy uchu telefonu tak dużego, jak Nexus 6 bywa uporczywe — wiem to z doświadczenia, ponieważ prywatnie korzystałem przez kilka miesięcy z fabletu o gabarytach zbliżonych do testowanego modelu. Przede wszystkim trzeba się przyzwyczaić do wielkości słuchawki, wręcz nauczyć się, jak przyłożyć telefon do ucha. W trzymaniu Nexusa 6 pomaga jego konstrukcja, ponieważ zagłębienie z logo Motoroli jest idealnym miejscem do położenia palca wskazującego.
Większe trudności miałem z dialerem oraz klawiaturą qwerty. Obie są bardzo duże, co rzeczywiście przekłada się na większy komfort pisania lub wybierania numeru, lecz, jak wcześniej wspomniałem, musimy przywyknąć do obsługi telefonu obiema rękami. Nie doszukałem się możliwości przyklejenia klawiatury do jednej strony wyświetlacza, warto więc poszukać w Google Play alternatywy. Jakość prowadzonych rozmów była zadowalająca. Głośnik emitował czysty i klarowny dźwięk, a moi rozmówcy nie skarżyli się na problemy ze zrozumieniem mnie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.