Spis treści
Wydajność
Navroad Nexo Handy nie jest telefonem wyjątkowo wydajnym. Nie ma tu procesora z najwyższej półki, jest za to Mediatek MT6582 (4 rdzenie, każdy taktowany z częstotliwością 1.3 GHz) z Mali 400 MP, wspierany przez 1 GB RAM.
Niska cena pociągnęła za sobą użycie tańszych komponentów, nie oznacza to jednak że telefon jest słaby. Wykorzystany zestaw podzespołów nie bije rekordów w benchmarkach, ale wystarcza podczas codziennego użytkowania urządzenia. Można ubolewać nad brakiem LTE w urządzeniu – mimo tego korzystanie z przeglądarki jest satysfakcjonujące i nie sprawia jakichkolwiek problemów.
Handy raczej nie przypadnie do gustu zapalonym graczom – owszem, produkcje pokroju Real Racing 3 i Dead Trigger 2 działają, lecz na niższych ustawieniach graficznych. Czasem podczas grania można zauważyć spadki płynności, w dodatku przy obciążonym procesorze telefon rozgrzewa do takiego stopnia, że z uwagi na gorącą obudowę dalsze granie jest nieprzyjemne.
Handy nie zaskoczył nas również pod względem możliwości odtwarzania filmów – nie radzi sobie z materiałem w rozdzielczości wyższej, niż Full HD, nie obsługuje również dźwięku DTS i AC3.
Kluczowe testy
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3; (brak wsparcia dla dźwięku ac3);
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Wszystkie testy
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3; (brak wsparcia dla dźwięku ac3);
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Funkcjonalność
Nexo Handy pracuje pod kontrolą systemu Android 4.4.2 Kit-Kat w „czystej” wersji, całość pracuje stabilnie oraz płynnie. Telefon nie ma tendencji do zawieszania się, choć od czasu do czasu zdarzały mu się chwile, w których musiał poświęcić więcej czasu na otworzenie którejś z aplikacji. Brak dodatkowej nakładki graficznej sprawia, że interfejs wygląda ładnie i schludnie.
Smartfon nie wypada natomiast dobrze na polu komunikacji bezprzewodowej (standard WiFi b/g/n) – Nexo Handy nawiązuje stabilne połączenie z routerem pod warunkiem, że ten ostatni nie jest daleko. Gdy na drodze stanie kilka grubszych ścian, nie ma mowy o wygodnym serfowaniu po Sieci.
Ku memu zdziwieniu, również moduł GPS w telefonie nie radzi sobie najlepiej. Korzystałem z niego podczas kilku podróży samochodem i w takich warunkach działał dostatecznie dokładnie aby mi pomóc. Dużo mizerniej sprzęt wypadł podczas spaceru – Handy miał olbrzymi problem z tym, aby ustalić gdzie aktualnie się znajduję i jak szybko idę, co zresztą wyraźnie widać na poniższym zapisie.
Dual-SIM w Handy działa w trybie Stand-by. Obie karty czuwają i mogą wykonywać połączenie (nie na raz). Tylko jedna z kart może być odpowiedzialna za obsługę internetu 3G. Przykładowo, w momencie gdy prowadzimy rozmowę za pośrednictwem karty nr. 1, nie możemy korzystać z internetu na karcie nr. 2 i odwrotnie. Dla wygody możemy ustawić domyślną kartę od wykonywania połączeń lub pisania sms’ów, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby ręcznie wybierać kartę przed rozpoczęciem połączenia. Oczywiście telefon przełączy się na odpowiedniego SIM’a kiedy ktoś będzie dzwonić do nas.
Doskwierać może brak obsługi OTG. Nie ma mowy o podłączeniu myszki, dysku zewnętrznego, lub nawet zwykłego pendriva. Wszystkie dane musimy składować w pamięci urządzenia lub na karcie microSD
Telefon posiada 8 GB pamięci wbudowanej – gdyby to nie wystarczyło, pamięć możemy rozszerzyć za pomocą karty microSD – Handy obsłużył nawet naszą redakcyjną 128-gigabajtową kartę Kingston microSDXC Ultra Class10 UHS-1. Smartfon przenosi ok 70% danych aplikacji na zewnętrzny nośnik, także wolnej pamięci raczej nie zabraknie.
Handy wyposażony został w donośny głośnik, który w naszych testach uzyskał wynik 87 dB. Odtwarzacz muzyki umożliwia dostosowanie efektów dźwięku do własnych preferencji. Urządzenie brzmi czysto, nawet przy maksymalnej głośności nie słychać żadnych szumów i zakłóceń. Jakości dźwięku nie można jednak porównywać do urządzeń z wyższej półki – na ich tle, Handy wypada przeciętnie.
Jak już wspomniałem wcześniej, Nexo Handy jest kierowany do kierowców samochodów, a producent oddaje wraz z urządzeniem kilka przydatnych dla zmotoryzowanych aplikacji. Pierwszą jest DailyRoads Voyager – sprytny programik umożliwiający nam nagrywanie całej naszej podróży (tak jak w kamerkach samochodowych), który możemy ustawić w taki sposób, aby włączał się automatycznie w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce. Rzecz jasna telefon musi być podpięty do ładowarki samochodowej.
Drugą przydatną aplikacją jest MapFactor Navigator Free – alternatywa dla stockowej nawigacji od Google. Jest bardziej użyteczna – ostrzega, gdy przekroczymy dozwoloną prędkość, informuje o sytuacji na drodze, a co najważniejsze, może działać w trybie offline kiedy ściągniemy mapę wybranego państwa. Ostatnią z ciekawych aplikacji jest dobrze znany kierowcą Yanosik. Informuje nas o wszystkich fotoradarach w okolicy, wypadkach, objazdach jak i patrolach policji.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.