Spis treści
- Konferencja w Londynie – założenia współpracy
- Symbian, MeeGo i WP7
- Podsumowanie
Spis treści
Konferencja w Londynie i reformy wewnątrz Nokii
Przejdźmy do meritum – co dokładnie zapowiedziano w Londynie przed kilkoma dniami. Otóż potwierdzono tam, iż współpraca Nokii i Microsoftu będzie zakrojona na bardzo szeroką skalę i obejmie swym zasięgiem wiele sektorów obu firm.
W skrócie główne założenia umowy wyglądają tak:
- Głównym systemem operacyjnym Nokii będzie Windows Phone. Fiński producent będzie wypuszczał słuchawki z tą platformą i weźmie czynny udział w rozwoju WP.
- Nokia zajmie się realizacją słuchawek z WP w kilku kategoriach cenowych i wielu regionach świata.
- Nokia i Microsoft będą ściśle współpracować we wspólnych inicjatywach marketingowych.
- Główną wyszukiwarką w urządzeniach Nokii będzie Bing stworzony przez Microsoft, a najważniejszą platformą reklamową stanie się Microsoft adCenter.
- Nokia ma współpracować z operatorami i stworzyć specjalne warunki sprzedaży Windows Phone, usług mobilnych i aplikacji w tych krajach, w których nie są rozpowszechnione karty kredytowe.
- Kontent stworzony przez Nokię oraz sklep z aplikacjami fińskiego giganta (Ovi) mają być zintegrowane z Microsoft Marketplace.
- Microsoft będzie mógł w pełni korzystać z Nokia Maps, które zostanie zintegrowane z innymi usługami (np. wyszukiwarką Bing).
Reformy wewnątrz Nokii
Jak widać plany współpracy wyglądają dość poważnie i bardzo ambitnie. Na tym jednak nie koniec rewolucji w Nokii. Przedstawiciele firmy poinformowali także o restrukturyzacji koncernu. Od 1 kwietnia działać będą w nim dwa główne oddziały – Smart Devices oraz Mobile Phones. Pierwszy odpowiedzialny będzie za rozwój smartfonów z systemami WP7, Symbian i MeeGo, a na jego czele stanie Jo Harlow. Zadaniem drugiego oddziału będzie praca nad telefonami dla rynków rozwijających się. Jednym z głównych zadań tej gałęzi firmy będzie podłączenie do Internetu miliarda nowych użytkowników. Nad tym karkołomnym zadaniem czuwać ma Mary McDowell. W firmie nadal istnieć będzie oczywiście kilka innych sektorów, wśród których należy wymienić:
- Markets – dział odpowiedzialny m.in. za sprzedaż produktów, marketing i logistykę. Na czele stanie Niklas Savander.
- Services and Developer Experience – oddział odpowiedzialny za portfolio serwisów Nokia oraz relacje z kontrahentami.
- NAVTEQ – firma przejęta przez Nokię, która zachowała względną autonomię. Zajmuje się dostarczaniem danych dla urządzeń GPS.
- The CTO Office – oddział odpowiedzialny za strategię technologiczną. W jego składzie znajdzie się Nokia Research Center, a szefem zostanie Rich Green.
- Design – nad wyglądem produktów czuwać będzie zespół dowodzony przez Marko Ahtisaari.
- The CFO Office – sektor odpowiedzialny za finanse całej korporacji. Szefem portfela fińskiego giganta będzie Timo Ihamuotila.
- Corporate Development – oddział, który ma czuwać nad rozwojem korporacyjnym firmy i zawieraniem strategicznych sojuszy z innymi koncernami. Na czele oddziału stanie Kai Oistamo.
- Corporate Relations & Responsibility – pracownicy tego oddziału mają się zająć relacjami inwestorskimi oraz wizerunkiem firmy. Zarządzanie zespołem powierzono politykowi Esko Aho, który w latach 1991 – 1995 był premierem Finlandii.
- Działem Human Resources dowodzić będzie Juha Akras.
- Za kwestie oprawne i patentowe odpowiedzialny będzie Louise Pentland.
- Nokia Siemens Networks – nadal działać będzie w składzie Nokia Group, zachowując swą autonomię.
W trakcie konferencji Nokii i Microsoftu, Stephen Elop poinformował o konieczności znaczącej redukcji etatów w fińskiej firmie.
Przeżywamy ciężkie czasy, w których głębokie zmiany są wymogiem dalszego rozwoju
– to jeden z komentarzy Elopa.
Nie podał dokładnej liczby pracowników, którzy trafią na bruk, ale zwolnienia mogą objąć wszystkie oddziały firmy. Wielu z nich nie musi się jednak martwić o swoją przyszłość, ponieważ chęć ich zatrudnienia zgłosiło już Google (chodzi zwłaszcza o programistów Nokii).
Zaraz po tym, gdy potwierdziły się plotki o współpracy dwóch gigantów, światło dzienne ujrzała kolejna ciekawa informacja. Otóż okazało się, iż szefem amerykańskiego oddziału fińskiej korporacji został Chris Weber. Do niedawna człowiek ten pracował, podobnie jak Stephen Elop w Microsofcie (spędził w tej firmie aż 16 lat). A czym dokładnie zajmował się w firmie z Redmond ? Zarządzał działem sprzedaży na rynku północnoamerykańskim. Teraz, jako President of Nokia Inc. (US) oraz Head of Markets, North America będzie musiał wykorzystać swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności w pracy na rynku amerykańskim i kanadyjskim, by w najbliższym czasie poprawić sytuację Nokii na tym kontynencie. Stephen Elop szybko chciał wyjść naprzeciw komentarzom, mówiącym, iż skandynawska firma jest amerykanizowana i zapewnił, że Nokia nadal będzie fińskim koncernem. Z tą różnicą, iż od tej pory będzie ona walczyć o silną pozycję w USA. Należy pamiętać, że największy na świecie producent telefonów, jakim nadal jest Nokia, posiada na rynku amerykańskim niewielkie wpływy.
Spis treści
- Konferencja w Londynie – założenia współpracy
- Symbian, MeeGo i WP7
- Podsumowanie
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.