>
Kategorie: Android Sony Telefony Testy

Sony Xperia E4 – test telefonu

AKUMULATOR

Wyposażona w 5-calowy ekran Xperia E4 otrzymała baterię o pojemności 2300 mAh — większą niż Motorola G 2 gen., ale mniejszą niż LG G3s. Zredukowaliśmy podświetlenie ekranu do 120 cd/m2 i przetestowaliśmy wydajność akumulatora. Litowo-jonowe ogniowo pozwoliło na 7 godzin surfowania po Sieci z wykorzystaniem Wi-Fi i mniej więcej tyle samo przy korzystaniu z danych pakietowych.

W teście odtwarzania filmów, energii wystarczyło na około 9-godzinny seans. W codziennym użytkowaniu powinniśmy być w stanie osiągnąć wynik co najmniej dwóch dni działania telefonu bez konieczności jego ładowania. Zależy to jednak w znacznym stopniu od tego, do czego będziemy go wykorzystywać.

Sony nie szczędzi okazji, aby pochwalić się dodatkowymi trybami oszczędzana energii, tzw. tryb Stamina. Można wybrać spośród dwóch takich trybów. Pierwszy, podstawowy, jest mnie rygorystyczny i w mniejszym stopniu ogranicza funkcjonalność telefonu kontrolując transmisję danych oraz procesy działające w tle.

Sony Xperia E4 / fot. gsmManiaK.pl

Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, kiedy nie będziemy mogli naładować baterii, wówczas możemy aktywować tryb Stamina Ultra. Zawęża ona funkcjonalność telefonu do absolutnego minimum. Wciąż będziemy mogli wykonywać i odbierać rozmowy i SMS-y, ale pozostałe, bardziej  multimedialne funkcje zostaną ograniczone do aplikacji aparatu, albumu zdjęć, kalendarza czy radia FM.

APARAT FOTOGRAFICZNY

Telefon posiada aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 MP z autofokusem i diodą doświetlającą. Sony oddało do użytku mocno rozbudowaną aplikację do robienia zdjęć pozwalającą na rejestrowanie obrazu w różnych trybach: manualnym, sound photo (zdjęcie wzbogacone nagraniem dźwiękowym otoczenia) czy rzeczywistości rozszerzonej. Możemy też pobrać dodatkowe aplikacje rozszerzające funkcjonalność aplikacji.

Sony Xperia E4 / fot. gsmManiaK.pl

W trybie manualnym możemy dostosować balans bieli, a także ustalić wartość ekspozycji. W ustawieniach aparatu doszukamy się jedynie podstawowych opcji, takich jak rozdzielczość zdjęć, aktywowanie HDR, dostosowanie ISO w zakresie 100 – 1600, a także możliwość uruchomienia stabilizatora obrazu. W ustawieniach nagrywania filmów możemy dobrać scenerię.

O ile telefony Xperia słyną z przeważnie porządnych aparatów, tak w przypadku E4 może zawieść się jakością wykonanych nią fotografii. Zdjęcia są mało ostre, brakuje im szczegółowości, a przy tym niektóre wyglądają, jakby zostały zmiękczone kolory. W przypadku trybu filmowego możemy mówić o odrobinę lepszym efekcie końcowym. Zarejestrowane wideo jest płynne, a balans bieli jest odpowiednio przystosowany do warunków oświetleniowych. Aparat nie radzi sobie zupełnie w po zmroku. Zarejestrowane wtedy klipy posiadają dużą ilość szumów i są bardzo słabej jakości.

Przykładowe zdjęcia

Zdjęcie z i bez lampy błyskowej

Przykładowe filmy

JAKOŚĆ ROZMÓW

Testowana Xperia nie jest ani za duża, ani za mała, dzięki czemu bardzo wygodnie prowadzi się za jej pomocą rozmowy telefoniczne. Odkryłem jednak, że urządzenie lubi wyślizgiwać się rąk. Jeśli nie skorzystamy z żadnego nakładanego pokrowca, będziemy musieli być po prostu ostrożniejsi. Głośnik do rozmów emitował średniej jakości dźwięk — lekko stłumiony i trochę niewyraźny, lecz nie miałem problemów ze zrozumieniem swojego rozmówcy. Klawiatura do wyboru numeru posiada optymalny rozmiar.

Sony Xperia E4 / fot. gsmManiaK.pl

Wirtualna klawiatura ekranowa zainstalowana w Xperii E4 jest duża, ale miewa swoje humory. Czas oczekiwania na jej pokazanie się na wyświetlaczu bywa dość długi. Na początku to dziwi, potem wręcz zaczyna irytować. Wpisywanie tekstu za jej pośrednictwem jest wygodne ze względu na wielkość klawiszy oraz płynność działania. Warto wspomnieć, że ustawieniach telefonu poświęcono odrębną zakładkę na jej personalizację. Możemy zmienić jej wygląd, układ, a także uruchomić tryb wpisywania jedną ręką. Wówczas klawiatura zostaje przyklejona do wybranego przez nas boku wyświetlacza, aby bez trudu można było sięgnąć kciukiem do każdej litery.

Michał Milc

Z wykształcenia lingwista, z pasji śpiewak klasyczny, prywatnie niewolnik ciasta drożdżowego. ;)

Najnowsze artykuły

  • Apple
  • Google
  • Newsy

Twoja ulubiona funkcja z Androida teraz też na iOS. Google ma prezent

Funkcja Circle to Search to bardzo wygodna opcja w Obiektywie Google, z której korzysta wielu…

22 lutego 2025
  • Promocje

RPG z otwartym światem kupisz taniej o 125 zł. Ta gra bije na głowę popularne tytuły

RPG z otwartym światem został objęty fantastycznym rabatem w wysokości 91%. Dla kupujących oznacza to,…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

SD8Elite, 4x 50 MP, 6000 mAh i 16 GB RAM. To nie flagowiec, a cudeńko nastwione na fotografię

OPPO Find X8 Ultra może namieszać na rynku flagowców podobnie jak OPPO Find N5. Najmocniejszy…

21 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony

Takie telefony najchętniej kupuje Niemiec, Włoch, Francuz, Hiszpan i Anglik. Zaskoczony?

Sprzedaż smartfonów w Europie nareszcie idzie w górę. Przy okazji możemy zobaczyć, jakie telefony najchętniej…

21 lutego 2025
  • Promocje

Gdybym miał kupić smartwatch z WearOS, to tylko ten z genialną baterią. I tylko w tej promocji za 580 złotych

OnePlus Watch 2R za 580 złotych w promocji to najlepszy smartwatch z WearOS, jaki możesz…

21 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Takich niedrogich średniaczków z 6500 mAh i AMOLED 120 Hz chciałbym więcej w Polsce

vivo powróciło do Polski, dlatego warto śledzić poczynania tego producenta. Jego najnowszy smartfon vivo V50…

21 lutego 2025