Wydajność, szczególnie ta benchmarkowa, to niewątpliwy konik MX4. W testach sprawdzających możliwości procesora sprzęt wypada tuż za tegorocznymi flagowcami (Galaxy S6 i HTC One M9). Tak dobre rezultaty to efekt pracy układu MediaTek MT6595, który składa się z dwóch czterordzeniowych procesorów: Cortex A17 2,2 GHz oraz Cortex A7 1,7 GHz. Za renderowanie grafiki jest odpowiedzialne GPU PowerVR G6200 MP4, a całość wspierana jest przez 2GB pamięci RAM.
Praktyczna wydajność również jest bardzo wysoka, choć nie tak, jak można by tego oczekiwać po takich wynikach. Telefon umożliwia przełączanie się pomiędzy trzema trybami pracy: wysoka wydajność, saldo (zrównoważony) i oszczędzanie energii. Widać bardzo wyraźną różnicę pomiędzy każdym z nich. W trybie oszczędzania energii telefon używa na tyle niewielkiego procenta swojej mocy, że gry i bardziej zaawansowane aplikacje potrafią mu sprawić nie lada problem.
Testując gry (Asphalt 8 czy Dead Trigger 2) nie napotkałem żadnych problemów z nawet najbardziej zaawansowanymi tytułami. We wszystkich przypadkach rozgrywka była idealnie płynna na najwyższych detalach. Jedyną grą, która sprawiła problemy był Real Boxing. Telefon miał ewidentnie problem z poprawnym rednerowaniem grafiki ponieważ pojawiały się prześwity, tekstury nakładały się na siebie lub nie wczytywały. Warto zwrócić uwagę także na szybkie nagrzewanie się obudowy i podzespołów. Skutkuje to tym, że po kilkunastu minutach intensywnej rozgrywki w wymagającą grę, na najwyższych detalach widać wyraźne spowolnienie animacji.
Głośniczek telefonu znajduje się na dolnej krawędzi, po prawej stronie od wejścia micro USB. Jak na tak niewielką jednostkę mono sprawuje się nieźle, generując mocny i głośny dźwięk. Bardzo brakuje mu jednak niskich tonów, a przy słuchaniu muzyki na ustawieniu głośności bliskiej maksymalnej (aż 90 dB) pojawiają się wyraźne zniekształcenia.
Jakość dźwięku na słuchawkach bardzo pozytywnie zaskakuje. Śmiało można powiedzieć, że jest ona jedną z najlepszych wśród telefonów w tym progu cenowym. Nie trzeba być audiofilem żeby wyczuć, że Meizu MX4 gra na prawdę dobrze. Jedynym mankamentem jest jednak odrobinę za niska głośność. W moim przypadku maksymalne ustawienie było zaledwie o stopień wyższym od tego, które używam na co dzień na innym telefonie. Stanowi ono mniej więcej 3/4 skali Kazama Tornado 348, który do muzycznych smartfonów przecież nie należy (choć jakość dźwięku ma bardzo dobrą 😉 ).
[nggallery id=1140 template=techmaniak]
Systemowa aplikacja do muzyki jest wyglądem oczywiście spójna z całym interfejsem. Wygląda więc ładnie, a do tego zawiera wszystkie potrzebne funkcje, z equalizerem i efektami dźwiękowymi włącznie. Warto wspomnieć, że Meizu MX4 nie posiada radia FM. Telefon, mimo teoretycznej obsługi standardu Miracast, nie dał rady się połączyć z naszym testowym adapterem.
Pod względem obsługi multimediów Meizu zdaje nasz test na 6 i to bez większego wysiłku. Telefon bez problemu odtwarza wideo w 4K, a po pobraniu odpowiednich kodeków także dźwięk AC3 i DTS.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps,;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps;
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps.
[nggallery id=1142 template=techmaniak]
Urządzenie pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.4.2, jednak pod przykryciem autorskiej nakładki Flyme OS. Interfejs jest bardzo ładny, kolorowy, stanowiący pod kątem budowy mieszankę iOSa i TouchWiza. Posiada szereg usprawnień mających zwiększyć intuicyjność i łatwość obsługi, w tym bardzo rozbudowaną obsługę gestów. Jest choćby wybudzanie za pomocą podwójnego stuknięcia, odblokowywanie z poziomu wygaszonego ekranu za pomocą przesunięcia w górę i wiele innych.
Domyślnie zainstalowana nakładka to wersja 4.1.7l, jednak istnieje możliwość zaktualizowania jej do 4.2.2l poprzez ściągnięcie paczki ze strony producenta, co z pewnością warto zrobić. System w bazowej wersji nie działa jak należy – często zdarza mu się spowalniać, czasem nawet zawieszać. Po aktualizacji większość problemów zniknęła, oprogramowanie zaczęło działać tak, jak przystało na flagowca. Zostały tylko irytujące braki tłumaczeń w niektórych aplikacjach, szczególnie związanych z samym środowiskiem Flyme OS. Warto wspomnieć, że użytkownik ma do wyboru dwie aplikacje przeglądarki: systemową i Chrome. Niestety, ta pierwsza działa ewidentnie wolniej, a przy tym nie zawsze stabilnie. Mimo kilku niedociągnięć, osobiście system Meizu bardzo przypadł mi do gustu i uważam, że jest to obecnie jedna z najciekawszych nakładek na Androida.
Moduł GPS ustala lokalizację w czasie ok. pół minuty i zapewnia bardzo wysoką dokładność. Jest wystarczająco czuły, aby służyć do nawigacji samochodowej, a także pieszej – nawet w terenie o dużym zagęszczeniu dróg i chodników.
WiFi w standardzie a/b/g/n oraz ac działa w dwóch zakresach (2,4 GHz i 5 GHz). Telefon łapie sygnał wszędzie tam, gdzie konkurencyjne urządzenia, a nawet czasami dalej. Połączenie z routerem jest stabilne i telefon nie gubi sygnału nawet przy zmianie poziomu względem punktu dostępowego.
W naszej wersji (póki co jedynej oferowanej oficjalnie na rynku polskim) Meizu posiada 16-gigabajtową pamięć magazynową. W praktyce, do dyspozycji użytkownika zostaje jednak nieco ponad 12 GB. Niestety, nie ma możliwości rozszerzenia jej o dodatkową przestrzeń, ponieważ telefon nie posiada wejścia na karty pamięci. W zamian za to można jednak korzystać z pamięci zewnętrznych każdego typu, dzięki obsłudze USB OTG. Telefon radzi sobie z nośnikami zarówno w formacie FAT32, jak i NTFS. Nie ma problemu także z urządzeniami wskazującymi, klawiaturami i hubami USB.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wielkimi krokami zbliża się premiera serii HONOR 300. Producent zaprezentuje trzy modele, a jednym z…
Dobry średniak do zdjęć za około 1000 złotych? Sprawdź realme 12 Pro, który doczekał się…
ZTE nubia V70 Design to wyjątkowa tani telefon z wielkim ekranem 120 Hz. Jego najważniejszą…
mObywatel oficjalnie zapowiedział odebranie dostępu do aplikacji pewnej części użytkowników. Ci, którzy nie zdążą zareagować,…
Szukasz dla siebie gamingowego laptopa w czasie promocji związanych z Black Friday? To Acer Nitro…
HONOR 300 Pro pojawił się na oficjalnej stronie przed premierą. Znamy jego konfiguracje pamięciowe, dostępne…