WYDAJNOŚĆ/MULTIMEDIA
Wydajność 532 została powierzona układowi Qualcomm Snapdragon 200 z czterema rdzeniami Cortex A7 o taktowaniu 1,2 GHz i grafice Adreno 302. Powyższe są wspierane przez 1-gigabajtową pamięć operacyjną RAM. Jest to dokładnie taka sama konfiguracja, co w przypadku Lumii 535 – i tak, jak tam, tak i tu w zupełności wystarcza do bezproblemowej obsługi interfejsu i wszystkich systemowych oraz zewnętrznych aplikacji.
Obsługa gier prezentuje podobny poziom. Wszystkie tytuły powinniśmy więc uruchomić bez problemu, jednak nie ma co oczekiwać wysokich detali graficznych i nienagannej płynności.
Testy syntetyczne i benchmarki
Odtwarzanie multimediów
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak plynności);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak plynności);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Możliwości multimedialne urządzenia nie są duże, ale też nie rozczarowują w żaden sposób. Mamy tutaj obsługę wideo maksymalnie w 720p i DTS przy zainstalowaniu kodeków wraz z aplikacją MoliPlayer Pro.
Monofoniczny głośniczek telefonu znajduje się w dolnej części tylnej ściany urządzenia. Jest w stanie generować dźwięk z maksymalną donośnością równą 80 dB. Jakość jest dobra, chociaż do słuchania muzyki testowany sprzęt raczej się nie nadaje.
Lepiej jest pod względem jakości dźwięku na słuchawkach – tutaj Lumia 532 wypada nieźle, choć daleko jej do ideału. Po podłączeniu do dobrego sprzętu audio nie będziemy odczuwali dużego dyskomfortu, ale przy bezpośrednim porównaniu z lepszym urządzeniem (np. Meizu MX4) testowany telefon wypada blado. Do zestawu producent nie dołączył słuchawek, co niestety staje się już standardem w Microsofcie.
SOFTWARE / FUNKCJONALNOŚĆ
Telefon działa pod kontrolą Windows Phone 8.1, jednak Microsoft obiecał aktualizację do Windowsa 10. Póki jej jednak nie ma, mamy do czynienia z dobrze wszystkim znanym, prostym i przejrzystym interfejsem. Na testowanym urządzeniu po środowisku systemowym można poruszać się bardzo sprawnie i praktycznie bezproblemowo. Wszystkie preinstalowane aplikacje działają szybko, a podczas całego okresu testowania system nie zawiesił się ani razu. Warto pochwalić producenta za dodanie funkcji Glance Screen, czyli prezentowania godziny i powiadomień od razu po wyciągnięciu z kieszeni, oraz wybudzania za pomocą podwójnego dotknięcia.
Moduł GPS cechuje się przeciętną dokładnością, za to szybko łapie sygnał (zwykle krócej, niż 30 sekund). Powinien wystarczyć do bezproblemowej nawigacji – zarówno samochodowej, jak i pieszej. Czułość WiFi w standardzie b/g/n nie pozostawia wiele do życzenia. W każdym z naszych scenariuszy testowych sygnał był na tyle mocny, aby zapewnić stałe i nieprzerwane połączenie z siecią. Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń z Windows Phone na pokładzie, 532 nie obsługuje OTG, a więc nie uda nam się podłączyć żadnego zewnętrznego akcesorium drogą przewodową. Nie udało się nam połączyć również z ekranem zewnętrznym za pomocą technologii Miracast.
Do dyspozycji użytkownika producent pozostawił niecałe 8 GB pamięci użytkowej. Nie jest to duża wartość, ale zawsze można rozszerzyć ją o aż 128 dodatkowych gigabajtów na karcie micro SD (my testowaliśmy nośnik Kingston 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1).
Ceny Microsoft Lumia 532
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.