Według opublikowanych niedawno danych, popularne Froyo, z dość dużą przewagą nad innymi wersjami systemu, zdominowało świat Androida. Mocno trzyma się także Android 2.1 Eclair oraz…zielony robot w wersji 1.6. Po szczegółowe statystyki zapraszam do dalszej części newsa.
Zestawienie obejmuje wszystkie „komórkowe” wersje Androida, od starej wersji 1.5, przez przełomowe Froyo, które w pełni pokazało zalety Adobe Flasha na komórkach, po najnowszego Gingerbreada. Zakładałem, że liderem takiego zestawienia oczywiście będzie Froyo, ze względu na swoją obecność na wielu – nadal – topowych modelach, wliczając w to Samsunga Galaxy S, jednak aż tak solidny wynik tej wersji systemu od Googli jest dla mnie zdziwieniem, tak samo, jak słaby wynik nowego Gingerbread’a, chociaż z drugiej strony, najciekawsze wyniki będą mieć miejsce po premierach kilku high-endowych komórek, które miały premierę na targach MWC.
Dobre notowania Froyo, jasna przyszłość dla nowych słuchawek w postaci Gingerbread’a, każe nam jednocześnie zadać sobie pytanie: co z posiadaczami starszych wersji Androida, od 1.5 aż do 2.1 Eclair? W wielu modelach telefonów, pod kątem technicznym aktualizacja jest jak najbardziej możliwa, jednak wiele firm nie kwapi się z dokonaniem aktualizacji, lub też, jak dla przykładu Motorola, przeciąga aktualizację systemu zdecydowanie „ponad normę”, jednocześnie blokując samodzielnym użytkownikom możliwość zaktualizowania słuchawki na własną rękę.
Zjawisko to jest dla mnie o tyle niepokojące, że przecież nowe wersje Androida, wprowadzały między innymi „łatki” poprawiające bezpieczeństwo. Inna sprawa, że aplikacji zgodnych z Froyo 1.5 i 1.6 z całą pewnością tworzy się mniej, niż na nowsze wersje Androida. Liczę, że kolejne takie zestawienie będzie prognozą dla odchodzenia od starszych wersji systemu, niż 2.1 Eclair, nie tylko ze względu na „marketingowość” takich działań, ale przede wszystkim, ze względu na troskę o bezpieczeństwo użytkowników zielonego robota.
źródło: opda.pl
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.