Witamy w drugiej części zestawienia 21 telefonów, które miały największy wpływ na rozwój telefonii komórkowej. W zeszłym tygodniu zaprezentowaliśmy Wam pierwszą jedenastkę, teraz nadszedł czas na drugą dziesiątkę. Temat nie jest nowy, tak więc nie przeciągam dłużej wstępu i zapraszam do lektury 😉
Nokia 7650
Nokia 7650 to jedno z pierwszych urządzeń przypominających dzisiejsze smartfony. Kiedyś były to telefony stricte biznesowe, te dzisiejsze są bardziej multimedialne. I taki chyba właśnie jest ten model. Jest to jedna z pierwszych Nokii z kolorowym wyświetlaczem, a przez długi jeszcze czas była jednym z niewielu telefonów wyposażonych w kamerę. Znalazło się tam też miejsce na Symbiana, czyli jeden z najstarszych mobilnych systemów operacyjnych. Nokia 7650 obsługiwała ponadto Javę i xHTML, a także posiadała moduł Bluetooth i port podczerwieni.
Nokia N-Gage/N-Gage QD
Tej pozycji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nokia N-Gage to pierwsza i jak dotąd jedyna (już niedługo, bowiem nadchodzi Sony Ericsson Xperia Play) próba połączenia telefonu komórkowego i przenośnej konsoli do gier. Telefon ten nie był generalnie rzecz biorąc zły, ale mniej więcej w tym samym czasie wyszedł GameBoy Advance SP, który eksperyment Nokii zwyczajnie rozgromił. Ponadto cena samego urządzenia jak i gier na nie nie była specjalnie atrakcyjna. Komiczne było też umiejscowienie głośnika oraz mikrofonu, co skutkowało czymś takim:
No cóż, inżynierowie Nokii musieli mieć gorszy dzień, gdy projektowali akurat tę część urządzenia, ale na całe szczęście zostało to poprawione rok później, w odświeżonej wersji tej zabawki – Nokii N-Gage QD. Było to urządzenie bardziej przyjazne graczom, ponieważ poprawiono nieco rozłożenie klawiszy, umiejscowienie slotu na karty pamięci z grami oraz wymieniono baterię na bardziej pojemną. Niestety nic nie ma za darmo i kosztem powyższych usprawnień, Nokię N-Gage QD pozbawiono odtwarzacza mp3 i radia. Po jakimś czasie N-Gage przekształcono z platformy sprzętowej na software’ową działającą na Symbianie, ale i ten projekt koniec końców upadł.
Motorola E398/ ROKR E1
Jeśli myślicie, że iPhone był pierwszym iPhonem, to jesteście w błędzie. W 2004 roku Motorola stworzyła chyba pierwszy prawdziwie muzyczny telefon. Motorola E398 była bowiem wyposażona w głośniki stereo, slot kart microSD (w zestawie śmieszne na dzisiejsze realia 64MB, a maksymalna obsługiwana pojemność to 512MB), a nawet tzw. światła klubowe. Były to umieszczone przy wspomnianych głośnikach wielokolorowe światełka, które wraz z diodą od aparatu, wyświetlaczem oraz podświetleniem klawiatury świeciły w rytm muzyki z zewnętrznego źródła. Poniżej filmik przedstawiający działanie owej funkcji na nieco zmodyfikowanym egzemplarzu tego telefonu.
W roku 2005 przy współpracy z Apple, powstała Motorola ROKR E1 czyli zmieniona nieco E398. Stylizowany na iPoda telefon od starszego brata różnił się dodatkowym przyciskiem do wbudowanej aplikacji iTunes (identycznej z ówczesnymi iPodami, a wiec były tam również niespotykane wcześniej w telefonach okładki płyt czy zaawansowane opcje sortowania utworów), nową wersją Bluetooth, a także odblokowaną większą liczbą kolorów (256k – nie wiedzieć czemu w identycznej pod względem technicznym Motoroli E398 było tylko 65 tysięcy kolorów). Była to pierwsza przymiarka Apple do telefonii komórkowej i wyszła naprawdę nieźle.
Motorola E398/E1 jest bardzo ważna jeszcze z jednego względu. Był to bowiem pierwszy powszechnie modyfikowany telefon. Nigdy wcześniej nie zdarzało się, aby przeciętny Kowalski (zazwyczaj mający naście lat) sam, bez udziału serwisów grzebał w oprogramowaniu swojego telefonu. Liczba softów jakie powstały do tego urządzenia jest naprawdę ogromna. Dzięki temu można było przekształcić Motorolę E398 w E1 tylko za pomocą komputera, odpowiedniego oprogramowania i kabla. Efekt końcowy był naprawdę zdumiewający, ale ze względu na specyfikę wtyczki we wspomnianym kablu, nierzadkie były przypadki tzw. 'uwalenia' telefonu.
Nokia 7610
Bardzo specyficznie wyglądający telefon z Symbianem i odtwarzaczem plików MP3, ale nie to było jest główna zaletą. Urządzenie to jako pierwsze wyrwało się ze szponów niegdyś niesamowicie pożądanego, a z czasem powszechnie znienawidzonego aparatu VGA, którego jakość była łagodnie mówiąc tragiczna. Nokia 7610 została wyposażona w aparat o rozdzielczości 1Mpx i to z możliwością nagrywania sekwencji wideo.
Nokia 7280
Jedno z największych dziwadeł w historii komórek. Nokia 7280, zwana potocznie ”telefonem-szminką” to jedna z pierwszych prób stworzenia telefonu dla kobiet. Straszliwa konstrukcja, a wszystko co miał ten telefon to aparat VGA i radio FM. Ze względu na brak klawiszy numerycznych, numery wybierało się obracając rolką i zatwierdzając jej przyciśnięciem.
Apple iPhone
Przy tej pozycji można by w zasadzie zostawić pustą przestrzeń, a i tak każdy by wiedział o co chodzi. Pierwszy wykonany (samodzielnie) przez Apple telefon to prawdziwa rewolucja. Świetny ekran pojemnościowy (do tej pory niewiele mu dorównuje), wygodny interfejs i co najważniejsze, multi-touch, który wkrótce stał się największym obiektem pożądania u konkurencji. iPhone ma wiele zalet i kochających go za nie zwolenników, ale wad temu telefonowi również nie brakuje. Przeciwnicy jabłuszka wytykają mu zamknięte oprogramowanie ze sporymi ograniczeniami, przesadnie wysoką cenę oraz wbudowaną baterię. Nie zmienia to jednak faktu, że premiera iPhone’a to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii komórek.
Nokia N95
Telefon, który sam w sobie nie wprowadzał istotnych zmian, ale z jakiegoś powodu jednak znajduje się tutaj. Dlaczego? Nokia N95 to pierwszy wszystkomający smartfon. Wi-Fi, GPS, Bluetooth, akcelerometr, 8GB wewnętrznej pamięci (w późniejszej wersji), system operacyjny, Flash, wyjście TV, czytnik kanałów RSS, odtwarzacz plików MP3, obsługa sieci 3G i aparat 5Mpx. Naprawdę dużo tego.
HTC Dream (Google G1)
Urządzenie nie mniej ważne niż iPhone. Mający nieco ponad 2 lata telefon zapoczątkował erę Androida, czyli systemu operacyjnego, który w błyskawicznym tempie zdobył rzeszę fanów na całym świecie i zdominował rynek telekomunikacyjny. Wyposażony został w dotykowy ekran pojemnościowy, klawiaturę QWERTY oraz szereg innych usprawnień, m.in. Wi-Fi, GPS, slot kart MicroSD.
Samsung Omnia HD
Chciałoby się powiedzieć, że Samsung zajął miejsce Siemensa. Teraz to koreański producent zalewa (wcale nie w negatywnym znaczeniu tego słowa) rynek ogromną liczbą urządzeń, często tymi z wysokiej półki. Nie inaczej jest z modelem Omnia HD, dla którego również znalazło się u nas miejsce. Telefon ten jako pierwszy pozwolił na nagrywanie sekwencji wideo w jakości HD. Ponadto posiada wyświetlacz AMOLED z pokryciem Gorilla Glass, 8/16 GB pamięci wewnętrznej, i naturalnie Wi-Fi oraz GPS.
LG Optimus 2x
Ostatni model na naszej liście to mający zaledwie kilka miesięcy LG Optimus 2x. Jest to pierwszy smartfon w historii posiadający procesor dwurdzeniowy. Do tego grafika Tegra 2, 8GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia za pomocą karty MicroSD, aparat 8Mpx, port HDMI i duzy 4-calowy ekran pojemnościowy.
Na tym kończymy nasze zestawienie. Na całe szczęście tempo rozwoju wcale nie maleje, a nawet przeciwnie i być może już niedługo będziemy w stanie utworzyć kolejną listę tego typu. Obraz 3D, NFC, coraz szybszy Internet, a co za tym idzie cyfrowa dystrybucja, naprawdę wiele się dzieje. Tymczasem zapraszamy do dyskusji i prosimy o uwagi w komentarzach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.