Zapewne zdecydowana większość naszych Czytelników przynajmniej raz w życiu przywracała swojego androidowego smartfona do ustawień fabrycznych. Cele mogły być różne: czy to chęć ponownego cieszenia się na nowo swoim urządzeniem, bądź przywrócenia mu pełnej sprawności działania (choć funkcja TRIM w zasadzie sama dba o porządek), czy też z chęci wyczyszczenia swoich danych i ustawień przed sprzedażą swojego smartfona. Teoretycznie wydawałoby się, że przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych trwale i bezpowrotnie kasuje wszelkie dane, ale w praktyce niestety nie jest tak wesoło, co pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Cambridge.
Naukowcy Ci przetestowali 21 smartfonów z Androidem (wersje od 2.3.x do 4.3) od pięciu różnych producentów i okazało się, że mimo przywrócenia ich do ustawień fabrycznych, w każdym urządzeniu udało się odzyskać część danych (zdjęć, filmów, SMSów czy informacji kontaktowych przechowywanych w aplikacjach takich jak Facebook), nawet jeśli użytkownicy włączyli szyfrowanie całego dysku. Problem ten może być poważny, gdyż według szacunkowych danych zagrożonych może być 500 mln urządzeń pracujących pod kontrolą Androida.
źródło: arstechnica.com
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…