W Polsce już od dłuższego czasu wszystkie sieci oferują nowy standard i lepszą jakość przesyłania danych. To nic innego, jak sieć LTE, która już w niedługim czasie może zaskoczyć wyższą prędkością.
Nowa Technologia w Polsce
Od 2010 roku w Polsce pojawiła się możliwość korzystania z najnowszego standardu przesyłu danych poprzez bezprzewodową sieć, określanego mianem LTE czyli Long Term Evolution. Ta technologia umożliwia szybszą transmisję danych, dzięki czemu szybciej ładują się nam strony internetowe. Jednym z pierwszych operatorów, który uruchomił LTE w swoich ofertach był Plus. Prezes Solorz szybko zobaczył, że inwestowanie w rozwój LTE to strzał w dziesiątkę, tym bardziej, że przez dłuższy czas Plus był na rynku polskim jedynym operatorem oferującym tak nowoczesny przesył danych. W momencie, kiedy inni operatorzy zakupili odpowiednie pasmo, które mogło umożliwić wprowadzenie LTE, Plus zdążył rozwinąć swoją sieć na tyle, że wyniki prędkości jakie teraz osiąga (do 150 Mb/s) stanowią na chwilę obecną granicę prędkością jeśli chodzi o Polskę. Konkurencyjne sieci mogą się poszczycić niecałą połową tej wartości, ale pamiętajmy, że 4G w Polsce idzie w bardzo dobrym kierunku (przykładem jest sieć Play, która w 2013 roku uruchomiła sieć 4G w pierwszych 13 miastach w Polsce a dziś zasięgiem pokrywa około 70% populacji w Polsce).
Oczywiście nie zawsze to, co na papierze mamy w naszych urządzeniach – aby osiągać najlepsze wyniki operator musi spełnić kilka warunków.
Jak już wyżej wspomniałem, najważniejsze jest pasmo, które kupi operator. Drugim czynnikiem jest ilość klientów – im więcej osób korzysta z LTE tym większe jest obciążenie na sieci, co ma wpływ na wyniki. Trzecim czynnikiem jest zasięg i ilość anten. I tak jeśli ktoś ma w pobliżu BTS (stacja bazowa łącząca telefon z siecią telekomunikacyjną za pomocą fal elektromagnetycznych) z reguły może liczyć na lepsze wyniki w testach prędkości LTE, niż klient oddalony od BTS.
LTE-Advanced w Polsce?
Czy powinniśmy się cieszyć z tego, co mamy w Polsce? Tak, gdyż jak na nasze warunki, możliwości oraz finanse to i tak niezły wynik. Dla porównania, w Korei już kilka lat temu trwały przygotowania do włączenia sieci 5G. „Zwykłe” LTE, które aktualnie jest w Polsce to w rzeczywistości 3,9G. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się do nas „prawdziwe” LTE Advanced czyli właśnie 4G.
Pierwsze testy technologii LTE – A w Polsce rozpoczął Plus we współpracy z Sony (w zasadzie wtedy jeszcze Sony Ericssonem) – ostatnia z firm odpowiadała za przygotowanie specjalnego oprogramowania pod nową technologię. Udało się wtedy uzyskać wynik na poziomie 300 Mb/s a wszystko dzięki połączeniu 2 pasm czyli 1800 Mhz i 2600 Mhz. Przypomnę, że to dwa razy lepiej, niż obecne 150 Mb/s w Plusie.
Na chwilę obecną wszyscy operatorzy posiadają „zaczątki” LTE i wszystko idzie w dobrym kierunku, aby w Polsce kwestia przesyłu danych wyglądała z miesiąca na miesiąc coraz lepiej. Nowe prędkości są w stanie zagwarantować stabilniejsze rozmowy, ale i wideo rozmowy w różnych dopasowanych rozdzielczościach (HD i Full HD).
Nowoczesne smartfony vs LTE Advanced
Produkując smartfony na dany rynek firmy kierują się nie tylko modą, ale i wymaganiami rynku. Jeden z największych gigantów, często określany mianem technologicznego spamera szybko zorientował się, że w Polsce trwają przygotowania do wdrożenia LTE Advanced, co skrzętnie wykorzystał zaczynając zapełniać rynek smartfonami, której już obsługują taki standard. To właśnie Samsung wypuścił jako pierwszy na świecie telefon obsługujący LTE Advanced z 3-pasmową agregacją częstotliwości.
Smartfon LTE-A z trzypasmową agregacją częstotliwości jest ważnym krokiem w rozwoju urządzeń mobilnych i telekomunikacji, który potwierdza długofalowe zaangażowanie firmy Samsung na rzecz dostarczania innowacji w branży telekomunikacyjnej. Rzucamy branży kolejne wyzwania i podnosimy poprzeczkę dla technologii mobilnych, starając się zaoferować klientom najlepsze rozwiązania.
– JK Shin, dyrektor generalny i prezes działu IT & Mobile Communications Samsung.
Jestem ciekaw – zgadniecie o jakiego smartfona z portfolio Samsunga chodzi? 😉
Oczywiście zaraz po premierze tajemniczego phabletu Koreańczycy zaprezentowali również kilka innych telefonów znanych nam już z poprzednich premier – premierowe urządzenia zostały poprzedzone przydomkiem „LTE – A”. Jednym z takich przykładów starszego modelu w odświeżonej wersji jest Galaxy S4 czy chociażby Galaxy S5 Special Edition.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.