Nie wszyscy to wiedzą, ale opcję blokady prezentacji numeru z poziomu telefonu może aktywować każdy na własną rękę – o ile oczywiście posługuje się urządzeniem, w którym takie narzędzie zainstalowano. Smartfon, smartfonowi nie równy, więc dostęp do blokady nie musi wyglądać tak, jak na naszych screenach poniżej, ale najważniejsze, by odnaleźć w menu zakładkę ustawienia połączeń.
U nas wygląda to tak:
Pierwsze co robimy to kontaktujemy się z operatorem. Zarówno Orange, Play, T-mobile a nawet Plus mają w ofercie stosowną usługę – darmową i możliwą do włączenia poprzez kody albo połączenie z konsultantem.
Pamiętaj, że nie tylko Ty możesz zablokować prezentację numeru, mogą to też zrobić inni a najczęściej taką metodę stosują telemarketerzy i akwizytorzy. Na szczęście operatorzy wychodzą z pomocną dłonią.
W przypadku sieci Play usługa jest bardzo prosta do włączenia, jak i dezaktywacji – i co najważniejsze jest darmowa.
Pomarańczowy operator oferuje usługę o nazwie Blokada Połączeń Anonimowych – blokuje niechcianemu użytkownikowi możliwość połączenia jednocześnie wysyłając komunikat ze stosowną informacją („Osoba, do której dzwonisz nie akceptuje połączeń z numeru zastrzeżonego. Wyłącz blokadę numeru i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z nią przy pomocy SMSa”). Jak informuje Orange, usługa BPA jest również darmowa i możemy ją włączyć zarówno poprzez kody, jak i poprzez Biuro Obsługi Klienta.
T-Mobile trzyma karty blisko piersi. Wiemy, że sieć oferuje interesującą nas usługę i że jest ona darmowa, choć wymaga kontaktu z Biurem Obsługi Klienta (dla telefonów komórkowych 602 900 000; dla telefonów stacjonarnych 22 413 69 96).
Sieć Plus także oferuje usługę blokowania anonimowych numerów za darmo, ale podobnie jak T-Mobile, należy w tym celu skontaktować się z BOB w celu uzyskania bliższych informacji (601 102 601).
Blokowanie anonimowych numerów nie dotyczy niestety usługi SMS. Osoba pisząca z zastrzeżonego numerów zawsze może się z nami skontaktować drogą tekstową i tej usługi nie można zablokować.
Co możemy zrobić, jeśli ktoś narzuca się nam i ciągle „atakuje” SMSami? W tym wypadku od razu zalecam kontakt z Policją. Złośliwe czy powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się albo prześladowanie podchodzi pod definicję zjawiska stalkingu (nękania elektronicznego). A to podlega karze nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z kodeksem karnym Art.190a
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Dodam również, że stalkerzy (osoby nękające) mogą obecnie zostać szybko namierzone poprzez operatora w porozumieniu z organami ścigania. W dzisiejszych czasach odnośnie zgłoszeń i tego typu przestępstw wiele się zmieniło.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Składany flagowiec w super promocji? Motorola razr 50 Ultra po raz pierwszy doczekała się aż…
Segment tanich tabletów przeżywa rozkwit. Świeżo zaprezentowany Teclast M50 Mini dołącza właśnie do niedrogich pobratymców…
Tanie realme zdobyło kolejną certyfikację. Szykuje się globalne ogłoszenie niskobudżetowca. Niedługo realme Note 60x będzie…
Masz flagowca Apple? To przydałyby Ci się słuchawki. Jako fan marki na pewno słyszałeś o…
Nowy tablet OPPO Pad 3 zadebiutuje już jutro. Na dzień przed premierą sporo o nim…
Dzieli nas dzień od prezentacji średniaków OPPO. O nowym OPPO Reno 13 (Pro) wiemy niemalże…