Nie wszyscy to wiedzą, ale opcję blokady prezentacji numeru z poziomu telefonu może aktywować każdy na własną rękę – o ile oczywiście posługuje się urządzeniem, w którym takie narzędzie zainstalowano. Smartfon, smartfonowi nie równy, więc dostęp do blokady nie musi wyglądać tak, jak na naszych screenach poniżej, ale najważniejsze, by odnaleźć w menu zakładkę ustawienia połączeń.
U nas wygląda to tak:
Pierwsze co robimy to kontaktujemy się z operatorem. Zarówno Orange, Play, T-mobile a nawet Plus mają w ofercie stosowną usługę – darmową i możliwą do włączenia poprzez kody albo połączenie z konsultantem.
Pamiętaj, że nie tylko Ty możesz zablokować prezentację numeru, mogą to też zrobić inni a najczęściej taką metodę stosują telemarketerzy i akwizytorzy. Na szczęście operatorzy wychodzą z pomocną dłonią.
W przypadku sieci Play usługa jest bardzo prosta do włączenia, jak i dezaktywacji – i co najważniejsze jest darmowa.
Pomarańczowy operator oferuje usługę o nazwie Blokada Połączeń Anonimowych – blokuje niechcianemu użytkownikowi możliwość połączenia jednocześnie wysyłając komunikat ze stosowną informacją („Osoba, do której dzwonisz nie akceptuje połączeń z numeru zastrzeżonego. Wyłącz blokadę numeru i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z nią przy pomocy SMSa”). Jak informuje Orange, usługa BPA jest również darmowa i możemy ją włączyć zarówno poprzez kody, jak i poprzez Biuro Obsługi Klienta.
T-Mobile trzyma karty blisko piersi. Wiemy, że sieć oferuje interesującą nas usługę i że jest ona darmowa, choć wymaga kontaktu z Biurem Obsługi Klienta (dla telefonów komórkowych 602 900 000; dla telefonów stacjonarnych 22 413 69 96).
Sieć Plus także oferuje usługę blokowania anonimowych numerów za darmo, ale podobnie jak T-Mobile, należy w tym celu skontaktować się z BOB w celu uzyskania bliższych informacji (601 102 601).
Blokowanie anonimowych numerów nie dotyczy niestety usługi SMS. Osoba pisząca z zastrzeżonego numerów zawsze może się z nami skontaktować drogą tekstową i tej usługi nie można zablokować.
Co możemy zrobić, jeśli ktoś narzuca się nam i ciągle „atakuje” SMSami? W tym wypadku od razu zalecam kontakt z Policją. Złośliwe czy powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się albo prześladowanie podchodzi pod definicję zjawiska stalkingu (nękania elektronicznego). A to podlega karze nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z kodeksem karnym Art.190a
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Dodam również, że stalkerzy (osoby nękające) mogą obecnie zostać szybko namierzone poprzez operatora w porozumieniu z organami ścigania. W dzisiejszych czasach odnośnie zgłoszeń i tego typu przestępstw wiele się zmieniło.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…