Spis treści
- Funkcjonalność / Wydajność
- Podsumowanie / Ocena
WYPOSAŻENIE
Lumia 640 XL doskonale sprawdza się w swoim najważniejszym przeznaczeniu, czyli połączeniach głosowych. Wszystkie komponenty, które składają się na komfort prowadzenia rozmów działają jak należy – głośnik jest odpowiednio donośny, a mikrofon z pomocą dodatkowej jednostki na pleckach (do wyłapywania dźwięków z otoczenia) jest czuły i dokładny.
Telefon w naszej wersji posiada jedno wejście na kartę SIM (micro SIM). W zamian za brak dodatkowego slotu otrzymujemy coś o wiele cenniejszego – łączność 4G LTE. Wbudowany moduł Cat 4 może przesyłać dane z prędkością do 150 Mb/s.
Głośnik zewnętrzny znajduje się na tylnej ścianie urządzenia, tuż obok obiektywu aparatu. Jest to pojedynczy układ, który może emitować dźwięk z maksymalną głośnością równą 87 dB. Jego jakość jest dobra, chociaż nie na tyle, aby można go polecić do słuchania muzyki. Zdecydowanie brakuje niskich tonów. Nie można mieć za to powodów do narzekań po podłączeniu słuchawek (niestety – w zestawie nie znajdziecie pary). Bardziej wymagającym przeszkadzać będzie niedostateczna głębia i czystość dźwięku, mimo to większość użytkowników powinna być raczej zadowolona.
Obecny w specyfikacji moduł GPS z obsługą A-GLONASS, A-GPS, a także chińskiego systemu BeiDou cechuje się bardzo dobrą dokładnością, a do tego szybko łapie sygnał (zwykle w kilka sekund). Powinien wystarczyć do bezproblemowej nawigacji – zarówno samochodowej, jak i pieszej. Bardzo pomocna może okazać się tutaj solidne wsparcie ze strony aplikacji HERE Maps i HERE Drive+.
WiFi pracujące w standardzie b/g/n nie pozostawia wiele do życzenia. W każdym z naszych scenariuszy testowych sygnał był na tyle mocny, aby zapewnić stałe i nieprzerwane połączenie z siecią.
Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń z Windows Phone na pokładzie, 640-tka nie obsługuje OTG, a więc nie uda nam się podłączyć żadnego zewnętrznego akcesorium drogą przewodową. Sukcesem zakończyła się natomiast próba połączenia z telewizorem za pomocą sieci Miracast. Obraz był strumieniowany na tyle szybko, że spokojnie można w ten sposób cieszyć się graniem w np. Asphalt 8 na dużym ekranie.
Do dyspozycji użytkownika producent pozostawił niecałe 8 GB pamięci użytkowej. Jest to wartość zdecydowanie niewystarczająca, szczególnie jeśli mamy w planie instalowanie jakichkolwiek bardziej rozbudowanych gier, ale zawsze można rozszerzyć ją o aż 128 dodatkowych gigabajtów na karcie microSD (my testowaliśmy nośnik Kingston 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1).
WYDAJNOŚĆ / SYSTEM
Wydajność została powierzona nieco leciwemu już układowi Qualcomm Snapdragon 400 z czterema rdzeniami Cortex A7 o taktowaniu 1,2 GHz i grafice Adreno 305. Całość jest wspierana przez 1-gigabajtową pamięć operacyjną RAM. Z dokładnie takim samym zestawem mieliśmy do czynienia między innymi przy okazji Lumii 735 . Zarówno w niej, jak i w testowanej 640 XL oferowany zestaw w pełni wystarcza do wszystkich możliwych zastosowań, z graniem włącznie. W stosunku do umownego poprzednika jakim była Lumia 1320 jest to jednak krok w tył, co widać na benchmarkach. W codziennym użytkowaniu różnica ta na szczęście jest niezauważalna.
Podczas testów postanowiliśmy sprawdzić takie tytuły, jak Asphalt 8 i Subway Surfers. Obie uruchamiały się szybko i działały z nienaganną płynnością.
Warto wspomnieć, że nawet pod dużym obciążeniem obudowa telefonu nie nagrzewa się zbytnio, a maksymalna temperatura jaką odnotowaliśmy to 35 stopni.
Testy syntetyczne i benchmarki
Odtwarzanie multimediów
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Możliwości multimedialne urządzenia nie są raczej adekwatne do jego podzespołów. Mamy tutaj obsługę wideo maksymalnie w rozdzielczości 1080p i 10mbps, a po zainstalowaniu odtwarzacza MoliPlayer Pro z najnowszymi kodekami także dźwięk DTS.
Telefon, jak każda Lumia pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone. W tym wypadku jest to wersja 8.1, ale producent już zapowiedział aktualizację do 10-ki. Ma ona nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy, a jeśli ktoś jest bardzo niecierpliwy, może dołączyć do programu deweloperskiego i pobrać rozwojową wersję nowego systemu już teraz.
Tymczasem wciąż mamy do czynienia z dobrze wszystkim znanym, dopracowanym, kafelkowym interfejsem. Na 640 XL działa on z niemal idealną płynnością i stabilnością. Jedyne drobne wpadki w środowisku systemowym zdarzały się w przeglądarce, ale ich częstotliwość i szkodliwość była na tyle mała, że można uznać je za nieznaczące. Warto pochwalić tutaj jeszcze raz Microsoft za duże zaplecze oferowanych w fabrycznej konfiguracji aplikacji, o których była mowa już przy okazji aparatu i GPS-a. Oprócz wspomnianych otrzymujemy także bardzo użyteczny pakiet Office, dostęp do przestrzeni na dysku OneDrive i wiele udogodnień praktycznych takich, jak wybudzanie za pomocą podwójnego kliknięcia w ekran.
Spis treści
- Funkcjonalność / Wydajność
- Podsumowanie / Ocena
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.