Jeszcze w tym miesiącu (a dokładniej dwudziestego siódmego lipca) zadebiutuje wyczekiwany przez wielu OnePlus 2. Wiemy już na jego temat sporo, a zatem warto tę wiedzę uporządkować.
Spis treści
Data premiery i cena
OnePlus 2 zadebiutuje 27 lipca 2015 roku. Co ważniejsze, konferencję prasową można będzie oglądać dzięki wykorzystaniu dedykowanych – kartonowych – okularów do rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu zabiegowi OnePlus jest pierwszym producentem na świecie, który zdecydował się wykorzystać VR do premiery nowego produktu. Czy w ten sposób skupi większą liczbę widzów? Niewykluczone, że tak – okulary do samodzielnego montażu były rozdawane za darmo – wystarczyło zapłacić za przesyłkę. Jeżeli nie załapaliście się na OnePlus Cardboard, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zrobili je sami.
Ile będzie kosztował OnePlus 2? Każdy chciałby, aby był równie tani jak phablet pierwszej generacji młodej firmy. Niestety, będzie inaczej. Zapewne większość zdawała sobie z tego sprawę od samego początku, tym bardziej, że na wyposażeniu zagościć mają wydajne podzespoły i nowinki technologiczne.
Jak poinformował Pete Lau, sugerowana cena detaliczna OnePlus 2 będzie niższa, niż 450 dolarów, a to po przeliczeniu daje nam około 1727 złotych. Tanio zatem nie będzie, ale po raz kolejny warto podkreślić, że mowa tutaj o urządzeniu z najwyższej półki. Dla porównania, Samsung Galaxy S6 (32GB) w momencie rynkowego debiutu kosztował 2999 złotych (w ramach oferty przedsprzedażowej). Zakup HTC One M9 wiązał się z wydatkiem 3149 złotych, zaś Sony Xperia Z3+ to koszt 2999 złotych.
Procesor
Tutaj raczej nikt nie powinien czuć się zaskoczony. OnePlus wyciągnął rękę po najbardziej zaawansowany układ w asortymencie amerykańskiego koncernu Qualcomm. Snapdragon 810 to nie tylko najbardziej zaawansowany układ SoC, ale także najbardziej kontrowersyjny, a to wszystko z powodu… No właśnie z jakiego powodu tak naprawdę wszyscy wytykamy palcami układ Snapdragon 810? A no podobno grzeje się niemiłosiernie, ale uwierzcie mi, że nie znacznie bardziej, niż chociażby Snapdragon 615. To jednak nie miejsce na udowadnianie, która jednostka jest bardziej podatna na wzrost temperatury.
Istotniejsze bowiem jest to, że w OnePlus 2 wykorzystany zostanie Qualcomm Snapdragon 810 v2.1. Na ten sam ruch zdecydowało się Xiaomi. Jest to w dalszym ciągu jednostka wyposażona w cztery rdzenie ARM Cortex-A57 o częstotliwości taktowania 2.0 GHz i cztery rdzenie pomocnicze ARM Cortex-A53 o taktowaniu 1.5 GHz. Za wydajność graficzną odpowiedzialny jest natomiast chip Adreno 430. Różnica pomiędzy jednostką nowej generacji, a starszą polega na obniżeniu temperatury oraz podwyższeniu wydajności.
Dla jednych procesor nowej generacji to sygnał, że Qualcomm dostrzega problem, dla innych oszukiwanie konsumentów. Według tych drugich nic się nie zmieniło, a problem nadal występuje. Jak gorący będzie zatem OnePlus 2 przekonamy się kiedy tylko trafi w ręce pierwszych klientów.
RAM
Będzie na bogato. Najmocniejsza wersja (a może i jedyna) wykorzystywać będzie 4GB pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR4. To dwa razy więcej niż LG zastosowało w modelu G Flex 2 oraz o jeden GB więcej, niż w tegorocznych flagowych propozycjach. Oczywiście większość z nich w dalszym ciągu wykorzystuje pamięć LPDDR3.
Dodam, że LPDDR4 charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na energię z akumulatora oraz szybszym czasem reakcji (przepustowość 32 GB / s – 2x więcej niż w LPDDR3), a zatem aplikacje, gry oraz szeroko pojęta wielozadaniowość znacznie przyspieszą.
USB typu C i Czytnik linii papilarnych
Zastosowanie USB-C pozwoli firmie szczycić się tytułem bycia pierwszym producentem, który zdecydował się na wykorzystanie nowego standardu w smartfonie.
Klient również odniesie korzyści – możliwość włożenia wtyczki w gniazdko dowolną stroną, a także szybszą transmisję danych. Warto mieć jednak na uwadze, że USB-C nie posiada wstecznej kompatybilności, a zatem nie podłączycie starszych przewodów.
OnePlus 2 ma posiadać podobno czytnik linii papilarnych znacznie szybszy od TouchID zastosowanego w urządzeniach Apple. Ma on być jednym z najszybszych na rynku. Skaner będzie w stanie rozpoznać pięć odcisków palców, a zatem nie będzie mieć znaczenia, którym palcem będziecie chcieli odblokować urządzenie.
Podsumowanie
Bez względu na pozostałe parametry techniczne, nadchodzący OnePlus 2 stał się już bardzo łakomym kąskiem dla poszukujących bardzo wydajnego urządzenia. Urządzenia naszpikowanego nowościami technologicznymi. Urządzenia posiadającego świetny stosunek ceny do zaimplementowanych podzespołów. A wreszcie urządzenia, które może stać się „pogromcą flagowców”. I o ile jesteście w stanie zaufać firmie z małym dorobkiem na rynku, to będziecie należeć do powiększającej się społeczności, która odpuściła sobie najbardziej cenionych producentów. OnePlus wie jak wykorzystać pięć minut i zrobić wokół siebie spory szum medialny.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.