Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Spis treści
Testowany przez nas Google Nexus 6 zadebiutował w ubiegłym roku i wyposażony został w wyświetlacz o przekątnej 5.96″ o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli). Moc obliczeniową oraz sprawną pracę systemu Google Android zapewnia 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 805 o częstotliwości taktowania 2.7 GHz z układem graficznym Adreno 420. Jednostka centralna wspierana jest przez 3GB pamięci RAM. Na wszelkiego rodzaju dane oraz aplikacje producent zarezerwował 32 GB / 64 GB wewnętrznej pamięci. Więcej na temat specyfikacji przeczytacie w osobnym wpisie.
Moc obliczeniową dostarcza 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 805 o częstotliwości taktowania 2.5 GHz, który otrzymał wsparcie ze strony 2-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM ( my testowaliśmy wariant podstawowy). Ponadto smartfon został wyposażony w wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 5.1″ o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Na tylnym panelu zagościł 16-megapikselowy przetwornik główny, który pozwala na rejestrowanie sekwencji wideo w jakości UHD przy 30 klatkach na sekundę.
Za wydajność w Letv One odpowiedzialny jest MediaTek MT6795. Układ SoC został wyposażony w osiem 64-bitowych rdzeni zbudowanych na architekturze ARM Cortex-A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2.2 GHz. Aby w pełni wykorzystać moc drzemiącą w owych rdzeniach, Mediatek zdecydował się zastosować autorską technologię CorePilot. Procesor współpracuje z 2GB pamięci RAM, zaś za grafikę odpowiada PowerVR G6200. Do tego dodać należy system Android 5.0 Lollipop oraz 5.5-calowy wyświetlacz FHD.
Nubia Z9 to przedstawiciel smartfonu najwyższej klasy, w którym drzemie 8-rdzeniowy (64-bitowy)Qualcomm Snapragon 810 (4x ARM Cortex- A57 o taktowaniu 2.0 GHz + 4x ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1.5 GHz). Jednostka centralna została wyposażona w zintegrowany układ graficzny Adreno 430. Ma to zapewnić płynną pracę systemu Google Android 5.0 Lollipop z interfejsem Nubia UI 3.0, który prezentowany jest w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) na wyświetlaczu o przekątnej 5.2”. Matryca pokryta szkłem 2.5D dostarczona została przez Japan Display. Niestety nie udało nam się ustalić czy mamy do czynienia z modelem wyposażonym w 3GB pamięci RAM, czy też może 4GB.
Za wysoką wydajność w testowanym przez nas HTC One M9 odpowiedzialny jest Qualcomm Snapragon 810, wyposażony w cztery rdzenie ARM Cortex-A57 o częstotliwości taktowania 2.0 GHz oraz cztery pomocnicze ARM Cortex-A53, zaś za grafikę odpowiada chip graficzny Adreno 430. Do tego dochodzi wsparcie ze strony 3-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM. Najnowszy smartfon należący do rodziny HTC One został wykonany z aluminium, a soczewka aparatu głównego została skryta pod szkłem szafirowym, które jest odporne na zarysowania.
Nubia Z9 Max to phablet charakteryzujący się 5.5-calowym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), układem Qualcomm Snapdragon 810 złożonym z 8-rdzeniowego procesora i układu graficznego Adreno 430, 3 GB pamięci RAM LPDDR4, 16-megapikselowym aparatem (Sony IMX 234 z Exmor RS) z laserowym pomiarem ostrości, a także 16-gigabajtową pamięcią dla użytkownika MMC 5.0. Całością zawiaduje Android 5.0 Lollipop z Nubia UI 2.8.
Jak widać Letv postarało się przy produkcji oraz optymalizacji swoich urządzeń, gdyż jest to druga propozycja chińskiego producenta, która zagościła w TOP10 najlepszych (najbardziej wydajnych) urządzeń w pierwszej połowie tego roku. Letv One Pro względem standardowej wersji to duże zmiany, które zaszły w zamianie układu na Snapdragon 810, na podwyższeniu rozdzielczości ekranu do WQHD, a także na zwiększeniu pamięci RAM do 4GB.
Xiaomi Mi Note Pro – to phablet Twoich marzeń. Urządzenie dopracowane w każdym calu i bez kompromisów. Xiaomi pokazało tym modelem klasę oraz udowodniło, że relatywnie tanie urządzenie mobilne może zawstydzić czołowych graczy w branży mobilnej. Phablet zachwycić powinien szybkością działania, gdyż Xiaomi zdecydowało się na implementację najmocniejszych pamięci operacyjnych RAM dedykowanych urządzeniom mobilnym. Zintegrowany układ graficzny Adreno 430 i 8rdzeniowy procesor (Snapdragon 810 v2.1) współpracują z 4 GB pamięci RAM typu LPDDR4.
Do tego dorzuć należy jeszcze duży wyświetlacz o rozdzielczości WQHD, aparat 13 Mpx od Sony, a także technologię szybkiego ładowania. Ten sprzęt znalazł się tutaj zasłużenie.
Samsung Galaxy S6 Edge wyposażony został w wyświetlacz o przekątnej 5.1″ wykonany w technologii Super AMOLED. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli). Moc obliczeniową oraz sprawną pracę systemu Google Android zapewnia 8-rdzeniowy procesor Samsung Samsung Exynos 7420 (14 nm) złożony z czterech rdzeni o częstotliwości taktowania 2.1 GHz oraz czterech pomocniczych o taktowaniu 1.5 GHz. Procesor otrzymał wsparcie ze strony 3-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR4. Dane oraz aplikacje gromadzone będą wyłącznie w pamięci urządzenia o wielkości 32 GB / 64 GB, a także 128 GB.
Smartfon wyposażony został również w 16-megapikselowy przetwornik z otworem względnym F/1.9 i stabilizacją obrazu. Aparat jest w stanie rejestrować materiały wideo w jakości UHD (3840 x 2160 pikseli), przy trzydziestu klatkach na sekundę. Aparat otrzymał wsparcie ze strony podwójnej diody doświetlającej LED.
Testowany przez nas Samsung Galaxy S6 wyposażony został w wyświetlacz o przekątnej 5.1″ i rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli). Wydajność systemu Google Android z odświeżonym interfejsem graficznym zapewnia 8-rdzeniowy Samsung Exynos 7420 (4x 2.1 GHz + 4 x 1.5 GHz) oraz 3 GB pamięci operacyjnej RAM LPDDR4. Na dane producent zarezerwował w zależności od wariantu 32 GB, 64 GB, a także 128 GB.
Specyfikacja techniczna obejmuje również: 16-megapikselowy aparat z jasnym obiektywem F/1.9, czujnik biometryczny, a także akumulator o pojemności 2550 mAh, który został osadzony w obudowie o wymiarach 143.4 x 70.5 x 6.8 mm i wadze 138 g. A to wszystko zamknięte w obudowę wykonaną ze szkła i metalu.
Jak widać południowokoreański koncern Samsung dość mocno utarł nosa konkurencji. Spółka zależna Samsung Exynos stworzyła w tym roku najwydajniejszy układ mobilny, z którym nie mają najmniejszych szans liderzy (jeszcze do niedawna) w branży układów SoC. Jakby nie było Samsung Exynos 7420 to pierwsza na świecie jednostka dedykowana smartfonom, która została wytworzona w 14-nanoemtrowym procesie technologicznym, gwarantując tym samym dużą wydajność przy niskim poborze mocy.
Ten ranking pokazuje jednoznacznie, że do pierwszej połowy 2015 roku liczyły się tylko trzy procesory mobilne – Exynos E7420 mający ma absolutną przewagę, Qualcomm Snapdragon 810, a także MediaTek MT6795.
Warto oczywiście mieć na uwadze, że są to najwydajniejsze propozycje, a na rynku jest sporo ciekawych i równie dobrych smartfonów, które zagwarantują wysoką kulturę pracy. Nie każdy przecież musi mieć urządzenie bijące rekordy w aplikacjach benchmarkowych. Moc obliczeniowa układów mobilnych jeszcze długo nie zostanie wykorzystana w 100%.
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
|
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…
Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…
Eurocert padł ofiarą ogromnego ataku hakerskiego. O zgrozo, firma zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo naszych…