Kilka dni temu oficjalnej prezentacji doczekał się ZTE Axon dedykowany amerykańskim konsumentom. Wspomniana wersja smartfonu raczej nigdy nie opuści amerykańskiego rynku oficjalnym kanałem dystrybucji, ale nic straconego. ZTE zaprezentowało dzisiaj w Pekinie trzy nowe modele – ZTE Axon, ZTE Axon Lux oraz ZTE Axon Mini.
Pod względem konstrukcyjnym nie zaszły niemal żadne zmiany. Niemal, gdyż chiński wariant ZTE Axon posiada na tylnym panelu czytnik linii papilarnych. Ponadto smartfon został wzbogacony o dodatkowe dwa zabezpieczenia w postaci komend głosowych oraz skaner tęczówki oka. Jest to zatem pierwsze na świecie urządzenie, w którym położono tak duży nacisk na zabezpieczenia, a tym samym bezpieczeństwo. Na tym jednak zmiany się nie kończą.
Podstawowy model ZTE Axon prezentuje oprogramowanie w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) na wyświetlaczu o przekątnej 5.5”. Takie połączenie przełożyło się na około 401 pikseli na cal. Ekran pokryty został szkłem 2.5D Corning Gorilla Glass. ZTE Axon Lux to natomiast ekran o tej samej przekątnej, ale już z rozdzielczością WQHD (2560 x 1440 pikseli) – 534 PPI.
W dalszym ciągu na tylnym panelu ZTE Axon oraz Axon Lux gości podwójny aparat (13 Mpx i 2Mpx), charakteryzujący się jasnym obiektywem F/1.8. Elektroniczna migawka pracuje z czasami sięgającymi 1/90000. Aparaty występują w towarzystwie podwójnej diody doświetlającej LED. Teoretycznie takie połączenie zagwarantować powinno świetnej jakości fotografie przy słabszych warunkach oświetleniowych. Ponadto możliwe jest zarejestrowanie sekwencji wideo w rozdzielczości 4K. Nie zabrakło także fizycznego spustu migawki, który w dalszym ciągu jest rzadkością w urządzeniach mobilnych.
Wysoką wydajność zagwarantować ma 64-bitowy układ Qualcomm Snapdragon 810 w wersji 2.1, wyposażony w cztery rdzenie główne zbudowane na architekturze ARM Cortex-A57 o częstotliwości taktowania 2.0 GHz oraz cztery pomocnicze opierające się o architekturę ARM Cortex-A53. Za grafikę odpowiada chip graficzny Adreno 430. Do tego dochodzi wsparcie ze strony 4-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM w wersji Lux. Słabszy model może pochwalić się natomiast obecnością 3GB RAM.
Magazyn danych w ZTE Axon stanowi 32 GB wewnętrznej pamięci, którą w dowolnym momencie rozszerzyć można poprzez wykorzystanie czytnika microSD obsługującego karty o pojemności do 128 GB. Znacznie bardziej interesująco prezentuje się jednak pamięć wbudowana w Axon Lux – 128GB. Oczywiście tutaj także nie zabrakło czytnika. Za wydajność energetyczną odpowiedzialny jest w obu modelach akumulator o pojemności 3000 mAh ze wsparciem dla technologii Quick Charge 2.0.
Tak samo jak w przypadku amerykańskiego modelu, tak i w chińskich propozycjach producent postawił także na jakość dźwięku, tym samym implementując głośniki ulokowane na froncie oraz chip AKM 4961. Całością zarządza Android 5.0 Lollipop z interfejsem MiFavor 3.2.
ZTE Axon Lux wyceniony został na 3888 juanów, co po przeliczeniu oraz opodatkowaniu daje nam około 2901 złotych. Standardowa wersja to natomiast wydatek 2699 juanów (~2020 złotych). Oba modele zakupić można za pośrednictwem serwisu JD.com.
Jak widać ZTE postanowiło wisienkę na torcie w postaci ZTE Axon Lux pozostawić w swoim kraju. I bardzo dobrze. Chińscy producenci w ostatnim czasie dość mocno dają odczuć, że nie są firmami drugiej kategorii, a metka Made in China nie kojarzy się już tylko z tandetą.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.