Producenci smartfonów coraz częściej odcinają się od zewnętrznych dostawców układów SoC. Ma to duże plusy – brak opóźnień w dostawie, niższe koszty produkcji, a także lepsza optymalizacja systemu. Obecnie liderem jest Samsung, który wykorzystuje układy Exynos w większości swoich urządzeń, a także Huawei z autorskim Kirinem.
Ale kiedyś swoich sił próbował także koreański LG, który zaprezentował układ LG NUCLUN charakteryzujący się ośmioma rdzeniami (4X ARM Cortex-A15 o taktowaniu1.5GHz, 4X ARM Cortex-A7 o częstotliwości taktowania 1.2 GHz). Jednostka centralna wykorzystuje technologię ARM big.LITTLE. Układ zastosowany został tylko w jednym phabelcie, który nigdy nie wyszedł poza rynek producenta a to dlatego, że okazał się zbyt mało konkurencyjny.
Firma jednak nie zaprzestała prac nad autorskimi układami SoC, a najlepszym tego dowodem jest zbliżająca się premiera LG NUCLUN 2, który pojawił się w Geekbench i udowodnił swoją wyższość nad Samsungiem Exynos 7420, który napędza tegorocznego flagowca.
W teście jednordzeniowym Samsung Exynos 7420 otrzymał 1486 punktów, podczas gdy nadchodzący chip od LG zakończył test z wynikiem 1796 punktów. Test multi-score to kolejny punkt dla jednostki od LG – 5392 punktów vs 4970 pkt dla jednostki Exynos 7420.
Nadchodzący NUCLUN 2 od LG wydaje się być bardzo obiecujący. Układ 8-rdzeniowy wyposażony zostanie w cztery rdzenie główne oparte o architekturę ARM Cortex-A72, które cechują się maksymalnym taktowaniem na poziomie 2.1 GHz oraz cztery rdzenie pomocnicze ARM Cortex-A53 o taktowaniu dochodzącym do 1.5 GHz. Z informacji przekazanych przez informatorów dowiadujemy się także, że LG NUCLUN 2 wytworzony jest przez TSMC w 16-nanometrowym procesie technologicznym FinFET.
Oczekuje się, żę masowa produkcja procesora mobilnego od LG wystartuje w drugiej połowie przyszłego roku a zatem niewykluczone, że jeden z wariantów LG G5 zostanie w niego wyposażony.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.