Pod względem jakości połączeń telefonicznych Allview X2 Soul Pro sprawuje się dobrze, chociaż nie idealnie. Jeśli chodzi o komfort prowadzenia rozmów od strony użytkownika, nie można mieć żadnych zastrzeżeń – głośnik jest donośny i wyraźny. Problemy ze słyszalnością zgłosiło jednak dwóch moich rozmówców, którzy narzekali na słabą słyszalność mojego głosu, mimo iż ich odbiorniki były w pełni sprawne. U pozostałych osób, z którymi przeprowadziłem rozmowy testowe, wszystko było w porządku.
Aplikacja dialera jest niemal identyczna, jak ta z czystego Androida 5.0. Jest to więc interfejs bardzo nowoczesny, przejrzysty i funkcjonalny. Nie można też narzekać na szybkość jego uruchamiania i działania.
Urządzenie posiada dwa gniazda na karty micro SIM. Działają one w trybie stand-by, czyli kiedy prowadzimy rozmowę przez jedną, druga staje się chwilowo nieaktywna. Oba sloty obsługują łączność 4G LTE. Za powyższą funkcję odpowiada moduł Cat 4, który może przesyłać dane z prędkością do 150 Mb/s.
WiFi działa w dwóch zakresach (2,4 GHz i 5 GHz) i standardzie b/g/n. Telefon pozwala utrzymać stabilne połączenie w każdym z naszych testowych scenariuszy. Plus należy się także za obsługę technologii Miracast, pozwalającej na bezprzewodowe strumieniowanie obrazu z wyświetlacza na większy ekran. Bluetooth w wersji 4.0 umożliwia podłączenie bezprzewodowych akcesoriów np. słuchawek bez dużego obciążenia baterii.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS i GLONASS) szybko łapie sygnał i nie gubi go, a także jest dokładny – wystarczająco, aby móc nawigować użytkownika nawet pieszo, po ciasnych, miejskich uliczkach. Linia zielona to trasa zapamiętana przez telefon, a niebieska – prawdziwa droga jaką przebyłem.
Monofoniczny głośnik główny umieszczony jest na dolnej krawędzi urządzenia. Jest w stanie emitować dźwięk o maksymalnej głośności wynoszącej około 86 dB. Jakość pozostawia wiele do życzenia, szczególnie mowa tutaj o wyraźnie słyszalnych zniekształceniach przy maksymalnej donośności.
Telefon obsługuje USB OTG i to w szerokim zakresie. Dzięki temu możemy drogą przewodową podłączyć pamięć zewnętrzną flash (tylko z formatem plików FAT32), dysk zewnętrzny z własnym zasilaniem, klawiaturę, myszkę, a także HUBy USB (aktywne i pasywne).
Jedną z niewielu, ale za to istotną wadą X2 Soul Pro jest pamięć wewnętrzna, a dokładniej jej ilość. 16 GB – tyle teoretycznie mamy do dyspozycji. W praktyce okazuje się jednak, że tak na prawdę możemy używać ok. 12 GB. Niestety, jest to ilość której nie da się w żaden sposób rozszerzyć ponieważ zabrakło tutaj wejścia na karty micro SD.
Wydajność telefonu powierzono układowi MediaTek MT6752, który składa się z czterech rdzeni ARM Cortex A53 o taktowaniu 1.7 GHz. Za renderowanie grafiki odpowiada GPU Mali-T760, a pamięć podręczna RAM ma wielkość 2 GB. Jest to konfiguracja w zupełności wystarczająca do wszelkich zastosowań. Nie straszne telefonowi trudy dnia codziennego, jak i obsługa nawet najbardziej zaawansowanych i wymagających aplikacji czy gier. Śmiało można stawiać go pod tym względem obok takich sprzętów, jak Meizu MX4, czy LG G2. Zobaczcie, jak wypada na ich tle:
Przetestowaliśmy na telefonie kilka wymagających gier, min. Asphalt 8, Dead Trigger 2, Modern Combat 5. Telefon bez problemu poradził sobie z każdą z nich, umożliwiając bardzo komfortową rozgrywkę. Niemal idealna płynność była normą niezależnie od ustawień graficznych. Mimo, iż producent na stronie produktu chwali się wzorowym odprowadzeniem ciepła, obudowa ma tendencję do nagrzewania się. Podczas dużego obciążenia procesora, okolice obiektywu aparatu są gorące, czasem nawet nieprzyjemnie (max. 45 stopni Celsjusza). Na szczęście dolna część obudowy, czyli ta z którą dłonie użytkownika mają najczęściej kontakt, nie nagrzewa się aż do tego stopnia.
Po zainstalowaniu najnowszych kodeków, Allview X2 Soul Pro jest w stanie otworzyć niemal wszystkie testowane przez nas typy multimediów, z filmami 1080p włącznie. Problem pojawia się dopiero przy 4K, choć do płynności, którą moglibyśmy zaakceptować brakuje bardzo niewiele.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps,;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Telefon działa na Androidzie 5.0 Lollipop z ciekawą nakładką systemową. Jest ona ładna i przejrzysta, posiada wiele dodatkowych funkcji, a przy tym nie obciąża przesadnie podzespołów telefonu. Oprócz standardowych dla czystego Androida funkcji, mamy kilka ciekawych rozwiązań np. pasek z podstawowymi ustawieniami wysuwany z dołu (jak w iOS), rozbudowaną obsługę gestów czy zupełnie odmienioną aplikację aparatu. Jest też bardzo duże pole do działania jeśli chodzi o personalizację interfejsu – mamy aplikację Park Motywów i Kameleon. Szybkość działania nakładki jest niemal idealna, czas przechodzenia pomiędzy aplikacjami i reakcja na polecenia są zaskakująco sprawne.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…
Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…