Telefon posiada głośnik monofoniczny o możliwościach adekwatnych do tej półki cenowej. Emituje dźwięk o natężeniu dochodzącym do 82 dB, a jakość odtwarzanej muzyki jest wystarczająca do gier czy okazyjnego słuchania Spotify. Nie dały o sobie znać żadne trzaski ani zniekształcenia, ale obecność tonów niskich i wysokich jest znikoma.
Nie miałem problemów z modułami łączności – Bluetooth i Wi-Fi. Dwuzakresowy (sic!) układ bezprzewodowy zgodny jest ze standardami 801.2b/g/n – pozwolił na zachowanie stabilnego połączenia z routerem w sytuacji, gdy oba urządzenia znajdowały się na tym samym piętrze (choć już wtedy zanotowałem większe spadki zasięgu, niż u konkurencji), natomiast zmiana kondygnacji skutkowała tym, że całkowicie traciłem dostęp do Internetu.
Moduł GPS bardzo szybko znalazł telefon na mapie – już w przeciągu 20 sekund przy bezchmurnym niebie. Przykładowo zapisana ścieżka jest bardzo zbliżona do tej, którą faktycznie przebyłem. Telefon bez wspomagania siecią komórkową prawidłowo utrzymał kurs w prostej linii, na początku tylko lekko przesuwając całą trasę o pół metra. Jak większość modeli, tak i ten nie przeszedł ze mną przez pasy dla pieszych, ale ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony.
Sprzęt charakteryzuje się szeroką kompatybilnością z akcesoriami OTG. Udało mi się obsłużyć pamięci zewnętrzne – pendrive’y i dyski twarde posiadające system plików FAT32 i NTFS. Telefon nie ma problemów z HUB-ami (aktywnym i pasywnym) czy myszką.
Wbudowaną pamięć o pojemności 16 GB (4 GB zajmuje system) możemy rozszerzyć o kartę zewnętrzną, nawet o wielkości 128 GB (sprawdziłem na redaKcyjnym Kingstonie 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1), na którą przeniesiemy aplikację, ale uwaga, transportowany jest wyłącznie plik APK.
Wydajność telefonu pozycjonuje sprzęt w klasie średniej, chociaż mamy do czynienia z jednym z nowszych układów. Producent sięgnął po MediaTeka MT6735 zbudowanego z 4-rdzeniowego procesora ARM Cortex-A53 taktowanego prędkością 1,0 GHz, jednordzeniowej grafiki Mali-T720 i obszernej pamięci RAM o poj. 2 GB.
Taka konfiguracja, głównie dzięki dużym zasobom pamięci operacyjnej pozwala na przyzwoite działanie systemu. Wszystkie elementy systemowe ładują się bardzo szybko, przywołanie zestawienia ostatnio używanych aplikacji jest natychmiastowe, a przewijanie siatki aplikacji nie dławi systemu. W tym aspekcie nie mam żadnych zastrzeżeń.
Porównanie telefonu z konkurencją nie rzuca dobrego światła na Valencia2, bo okazuje się, że grafikę zamontowanego MediaTeka jest w stanie pobić układ graficzny najczęściej spotykanego w tym przedziale cenowym Snapdragona 400, popularnego wśród urządzeń mających swą premierę w 2014 r. i na początku roku 2015 — Sony Xperii M2, ASUS-ie Zenfone 5 A500KL czy LG G3s. Wyjątek stanowi GOCLEVER Insignia 530 LTE oparty o MediaTeka 6582 i Zenfone 5 A501CG (Intel Atom Z2560).
Porównanie testów syntetycznych pokazuje, że w zestawieniu króluje Xperia M2. Wynikać to może z tego, że oprócz dobrej optymalizacji systemu, układ graficzny M2 (Adreno 305) posiada 6 rdzeni taktowanych zegarem 450 MHz, podczas gdy zainstalowany w Valencia2 wariant MediaTeka dysponuje dwoma rdzeniami o prędkości 650 MHz.
Nie znaczy to jednak, aby testowany Doogee nie mógł obsłużyć gier. Zarówno Asphalt 8, jak i Dead Trigger 2 zachowały odpowiednią płynność działania na średnich ustawieniach graficznych. Mniej wymagające gry, pokroju nowych Angry Birds 2 będą działać bez większych problemów. Nie będzie też problemu z odtworzeniem większości popularnych formatów wideo, w tym MKV i kodek dźwięku dts. Telefon nie odtworzy natomiast filmów 4K.
SoC nie miał większych problemów z utrzymaniem stałej, niewysokiej temperatury, co z resztą leży w naturze MediaTeków. Pod dużym obciążeniem układ rozgrzał się do 36 st. C, obudowa natomiast do 33 st. C w okolicach tylnego aparatu i 28 st. C w dolnej części tej strony telefonu. Przeważnie smartfon pozostaje jednak chłodny.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps,;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps; (brak płynności obrazu)
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps. (brak obrazu i dźwięku)
Niekwestionowanym atutem telefonu jest Android Lollipop 5.1 — jedna z nowszych i coraz bardziej popularnych wersji systemu, która wciąż nie zagościła na dobre w sektorze tańszych modeli. Niestety, w przypadku tego modelu producent postanowił urozmaicić wygląd interfejsu modyfikując wygląd ikon i dodając do nich tło. Koszmarnie to wygląda, a w dodatku jest bardzo nieczytelne. Rozumiem, że można zamienić ikonę aplikacji dialera lub skrzynki odbiorczej, ale na tym nie zaprzestano.
Eksperymenty z wyglądem Androida doprowadziły do tego, że sklep Play kryje się pod trudną do rozpoznania ikoną torby na zakupy a przeglądarka pod enigmatycznym obrazkiem z literą „e”. Pomijam względy estetyczne – takie rozwiązanie jest zwyczajnie niepraktyczne. Nie usprawnia pracy na telefonie i tylko wymaga zwalczenia własnych przyzwyczajeń. Ja Valencia2 po wykonaniu testu oddam i zapomnę o problemie, ale przyszłych właścicieli zachęcałbym do znalezienia ładniejszego i bardziej intuicyjnego launchera.
System wzbogacono o dwie dodatkowe pozycje — Smart Wake-up pozwalającą na ustalenie gestów wybudzania telefonu (np. podwójne stuknięcie w ekran wybudzi urządzenie) i uruchamiania wybranych aplikacji oraz Smart gestures poszerzającą interakcję z telefonem o dodatkowe gesty.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Tanie realme zdobyło kolejną certyfikację. Szykuje się globalne ogłoszenie niskobudżetowca. Niedługo realme Note 60x będzie…
Masz flagowca Apple? To przydałyby Ci się słuchawki. Jako fan marki na pewno słyszałeś o…
Nowy tablet OPPO Pad 3 zadebiutuje już jutro. Na dzień przed premierą sporo o nim…
Dzieli nas dzień od prezentacji średniaków OPPO. O nowym OPPO Reno 13 (Pro) wiemy niemalże…
Już w najbliższy poniedziałek jeden z polskich sklepów odpali kolejne promocje z okazji Black Friday…
Pojemna bateria i energooszczędny procesor trafi do nowego realme C75. Długi czas pracy będzie kartą…