Wyposażenie
Pod względem jakości połączeń telefonicznych, myPhone AXE w obu wersjach sprawuje się poprawnie. Podczas testowych rozmów nie wykryliśmy żadnych niedogodności. Głośnik jest donośny i wyraźny, a mikrofon wykonuje swoje zadanie, jak trzeba. Aplikacja dialera jest standardowa dla systemu Android w wersji KitKat. Mamy tu do czynienia z dobrze nam znanym, funkcjonalnym i przejrzystym interfejsem.
Zasadniczą różnicą pomiędzy testowanymi wersjami telefonu jest obecność modułu 4G. Jak sama nazwa wskazuje, jeden z nich posiada możliwość łączenia się z siecią przy pomocy technologii LTE (Cat 4, do 150 mb/s). Ten drugi, w ramach niewielkiej rekompensaty został wyposażony w dwa gniazda na karty SIM – 1 x micro SIM i 1 x mini SIM. Działają one w trybie stand-by, czyli kiedy prowadzimy rozmowę przez jedną, druga staje się chwilowo nieaktywna. Oba sloty obsługują łączność 3G.
Jednozakresowe WiFi w wersji 3G i dwuzakresowe w LTE pracuje w obu wersjach standardzie b/g/n. Telefon pozwala utrzymać stabilne połączenie w każdym z naszych testowych scenariuszy. Plus należy się także za obsługę technologii Miracast, pozwalającej na bezprzewodowe strumieniowanie obrazu z wyświetlacza na większy ekran. Bluetooth w wersji 4.0 umożliwia podłączenie bezprzewodowych akcesoriów np. słuchawek bez dużego obciążenia dla baterii.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS i GLONASS) w obu urządzeniach szybko łapie sygnał i nie gubi go. Jego precyzja nie jest może najwyższa (szczególnie w modelu 3G), ale powinna wystarczyć aby sprzęt sprawdził się w roli nawigacji samochodowej. Ciekawe, że nawet w takim szczególe widać przewagę wersji LTE.
Monofoniczny głośnik główny umieszczony jest w górnej części tylnej ściany urządzenia. Jest w stanie emitować dźwięk o maksymalnej głośności wynoszącej około 90 dB. Jego jakość pozostawia nieco do życzenia, ale głównie przez brak niskich tonów. Zniekształcenia dźwięku raczej nie występują.
Ze względu na obecność nietypowo głębokiego wejścia micro USB, nie byliśmy w stanie sprawdzić obsługi OTG przy użyciu żadnej z redaKcyjnych przejściówek. Najprawdopodobniej Wam też więc się nie przyda informacja czy sprzęt wspiera tą technologię.
Ukoronowaniem przewagi modelu LTE jest obecność pamięci wewnętrznej o dwukrotnie większej pojemności względem wersji 3G. W pierwszym telefonie mamy do dyspozycji teoretycznie 16 GB, a w drugim 8 GB. W praktyce są to wartości oscylujące w okolicach 12 i 6 GB. W obu urządzeniach znajdziemy wejścia na kartę pamięci microSD o pojemności do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Istnieje możliwość przenoszenia danych aplikacji na zewnętrzny nośnik.
Wydajność i system
Wydajność telefonu zależy od wersji urządzenia.
W modelu 3G znajdziemy układ MediaTek MTK6582, który składa się z czterech rdzeni ARM Cortex A7 o taktowaniu 1.3 GHz. Za renderowanie grafiki odpowiada GPU Mali 400 MP2, a pamięć podręczna RAM ma wielkość 1 GB. Jest to konfiguracja wystarczająca do codziennych zadań, ale na tle innych urządzeń w podobnej cenie, raczej przestarzała. Obecnie podobne podzespoły znajdziemy w słuchawkach kosztujących mniej, niż 500 zł. Nie ma więc co oczekiwać po smartfonie świetnych rezultatów w benchmarkach, ani bezproblemowej obsługi wszystkich gier na najwyższych detalach: Asphalt 8 uruchomił się bez problemu, ale gwarancją komfortowej rozgrywki było ustawienie detali graficznych na średnie lub niskie.
Model LTE posiada zupełnie inne podzespoły bazowe. Jego sercem jest 64-bitowy, ośmiordzeniowy układ Mediatek MT6752. Pracuje on na rdzeniach ARM Cortex A53 i jest wspomagany przez grafikę Mali T-760 i 2 GB RAMu. Taki zestaw jest o klasę, jak nie dwie klasy wyżej, niż ten z wersji 3G. Różnice widać na każdym kroku. Wyniki w testach wydajności są lepsze, aplikacje uruchamiają się szybciej, a gry niezależnie od stopnia zaawansowania i ustawień detali graficznych działają bez zająknięcia. Telefon poradził sobie z takimi tytułami, jak Asphalt 8, Dead Trigger 2 i Modern Combat 5. Poniżej porównaliśmy wyniki testów Antutu, GFX Bench i PCMark testowanych myPhone’ów, a także najbliższych konkurentów – Krugera&Matza DRIVE 3 i Doogee Valencia2 Y100 Pro. Jak widać, Axe LTE deklasuje wszystkich rywali udowadniając, że jest urządzeniem ponadprzeciętnie wydajnym, jak na swoją klasę.
Żaden z dwóch testowanych telefonów nie miał problemów z nadmiernym przegrzewaniem się przy obciążeniu. Owszem, przy dłuższym graniu wyraźnie czuć było, że temperatura obudowy jest cieplejsza, jednak jej wartości zatrzymywały się na poziomie 38/41 stopni Celsjusza, co nie stwarzało dużego dyskomfortu. Ten pojawiał się jedynie, kiedy telefony były ładowane i jednocześnie obciążane zaawansowanymi programami. Wówczas, w wypadku modelu LTE mieliśmy do czynienia z temperaturami ok. 45/42 stopni (LTE/3G).
Po zainstalowaniu najnowszych kodeków, myPhone AXE niezależnie od wersji jest w stanie otworzyć niemal wszystkie testowane przez nas typy multimediów, z filmami 1080p włącznie. Problem pojawia się dopiero przy 4K, choć w modelu LTE do płynności, którą moglibyśmy zaakceptować brakuje bardzo niewiele.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps,;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Telefony działają na Androidach Kitkat, jednak z tą różnicą, że wersja 3G ma numer 4.4.2, a LTE – 4.4.4. W obu przypadkach mamy do czynienia z czystym interfejsem, bez zewnętrznej nakładki graficznej i dodatkowych aplikacji. Producent zdecydował się za to na dodanie kilku funkcji i usprawnień w postaci obsługi gestów (min. wybudzanie podwójnym kliknięciem), „Trybu rękawicy” i funkcji wykonywania połączeń alarmowych przyciskiem z boku obudowy. Interfejsy obu słuchawek działają płynnie i stabilnie, podobnie jak systemowe aplikacje. Na tym polu nie widać dużej przepaści między modelami.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.