I stało się. Oficjalnej prezentacji doczekał się Xiaomi Mi4c, który wyposażony został w wydajne podzespoły, a jego atutem jest relatywnie niska sugerowana cena detaliczna, która ustalona została na zaledwie 1299 juanów.
Xiaomi po raz kolejny pokazało, że można stworzyć tani a zarazem bardzo wydajny smartfon implementując jeden z najwydajniejszych układów amerykańskiego koncernu Qualcomm – Snapdragon 808. Przy podobnej konfiguracji sprzętowej urządzenia konkurencji kosztują niemal dwa razy więcej, a zatem wybór jest raczej oczywisty z punktu widzenia konsumenta o mniejsze zasobności portfela oraz osób lubujących się w „chińszczyźnie”.
Za wydajność w Xiaomi Mi4c odpowiada 6-rdzeniowa jednostka Qualcomm Snapdragon 808, która składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A57 oraz czterech pomocniczych opartych o architekturę ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1.8 GHz. Za grafikę odpowiada natomiast zintegrowany chip graficzny Adreno 418, któremu towarzyszy 2-gigabajtowa pamięć operacyjna RAM typu DDR3. Dla bardziej wymagającej klienteli producent przygotował także model wyposażony w 3 GB pamięci RAM.
Podzespoły zamknięte zostały w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego i nie powinno nikogo to dziwić, gdyż jest to jedyny sposób na osiągnięcie stosunkowo niskiej sugerowanej ceny detalicznej. Smartfon występuje w czarnej, białej, różowej, żółtej oraz niebieskiej wersji kolorystycznej.
Na dane oraz aplikacje producent zarezerwował (w zależności od wariantu) 16 GB / 32 GB wewnętrznej pamięci. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), na wyświetlaczu o przekątnej pięciu cali”. Takie połączenie przełożyło się na około 441 pikseli na cal. Ekran okalany smukłymi ramkami bocznymi dostarczony może być przez takie firmy, jak: LG, Sharp lub AUO.
Na tylnym panelu Xiaomi Mi4c osadzony został 13-megapikselowy aparat dostarczony przez Samsunga (S5K3M2 ISOCELL) lub Sony (IMX258), który charakteryzuje się otworem względnym obiektywu F/2.0, a także złożony został z pięciu elementów. Zanim przejdziemy do frontowej kamery warto dodać, że aparat otrzymał wsparcie ze strony dwubarwnej diody doświetlającej LED. Na froncie pojawiła się natomiast 5-megapikselowa kamera dedykowana wideo połączeniom oraz Selfie o szerokokątnym obiektywie (przysłona obiektywu F/2.0, 85 °).
Aparat główny umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo w zwolnionym tempie (120 fps), zaś standardowe materiały wideo rejestruje w rozdzielczości Full HD.
Zaplecze komunikacyjne obejmuje między innymi port podczerwieni, modem LTE (cat.9) zapewniający transmisję danych z maksymalną prędkością dochodzącą do 450 Mbps (agregacja pasm), podwójny slot kart SIM (dual LTE, dual Standby), Bluetooth , dwuzakresowy moduł sieci bezprzewodowej pracujący w standardzie ac odbiornik GPS z A-GPS i GLONASS, a także port USB typu C. Ten ostatni posiada dedykowaną przejściówkę, dzięki czemu zaoferuje wsteczną kompatybilność.
Wydajność energetyczną w Xiaomi Mi4c zapewnia akumulator o pojemności 3080 mAh, który oferuje wsparcie dla technologii Quick Charge 2.0. Oznacza to, że zastosowany akumulator naładować będzie można od 0% do 60% w niespełna trzydzieści minut.
Nad wszystkim kontrolę sprawuje MIUI w wersji 7.0, który opiera się o Androida 5.1 Lollipop. Podzespoły zamknięte zostały w obudowie o wadze 132 gramów, przy wymiarach 138.1 x 69.9 x 7.8 milimetra.
Sprzedaż Xiaomi Mi4c rozpocznie się natychmiast, gdyż pierwsza partia trafi do sprzedaży jeszcze dzisiaj. Data sprzedaży dotyczy oczywiście chińskiego rynku.
A teraz najważniejsze – ceny. Xiaomi Mi4c wyposażony w 2 GB pamięci operacyjnej RAM i 16 GB wbudowanej pamięci wyceniony został na 1299 juanów, co po przeliczeniu i opodatkowaniu daje nam około 940 złotych. Za wydajniejszy wariant (3GB + 32GB) zainteresowanym zapłacić przyjdzie 1499 juanów (~1085 złotych).
Xiaomi po raz kolejny udowodniło, że można zrobić wydajny smartfon, który nie musi kosztować wiele. Problem jednak w tym, że gdyby jego debiut nastąpił na europejskim rynku jego cena byłaby zapewne znacznie wyższa. Ponadto minusem smartfonów sprowadzanych z Państwa Środka jest brak całkowicie lub dość nieudolnie przetłumaczone oprogramowanie. I choć bez większego problemu można korzystać z urządzenia w języku angielskim to jednak niesmak trochę pozostaje.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…