Spis treści
Bateria
Telefon pod tylną klapką skrywa duże ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 3500 mAh. Niestety, mimo możliwości prostego zdjęcia tylnej części obudowy, nie mamy dostępu bezpośrednio do baterii. W związku z tym jej łatwa wymiana na własną rękę nie jest możliwa.
Wydajność energetyczna na szczęście nie daje powodów do narzekań. W naszych testach można mieć jedynie zarzuty wobec wyników testu rozmów, który jak na parametry telefonu wypadł miernie. Wszystkie pomiary zarejestrowaliśmy przy luminacji sprowadzonej do poziomu 120 cd/m2. Ładowanie telefonu do pełna, za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki trwa nieco ponad 3 godziny.
W normalnym użyciu, telefon wytrzymuje do 2 dni bez ładowania i nie jest to okupione mocno zredukowaną jasnością ekranu czy dezaktywacją sieci 4G. Po wprowadzeniu oszczędniejszych ustawień i powstrzymaniu się od niepotrzebnych aktywności czas ten można wydłużyć nawet do 3 lub 4 dni. Z drugiej strony, przechodząc kilka misji w Modern Combat 5 z włączonym LTE i muzyką w tle, można bez problemu rozładować smartfon w ciągu 4 lub 5 godzin. W ustawieniach znajdziemy co prawda tryb ekstremalnego oszczędzania energii, jednak on praktycznie bezużyteczny ze względu na wyskakujący co chwilę błąd.
Aparat fotograficzny
Flagowy phablet Allview został wyposażony w aparat o imponujących parametrach, jak na obecne, smartfonowe standardy. Jak podaje producent, mamy tutaj do czynienia z matrycą marki OmniVision, a dokładniej modelem OV23850. Warto zwrócić także uwagę na obecność fizycznego spustu migawki, co nie jest częstym zjawiskiem wśród urządzeń mobilnych.
Najważniejsze elementy specyfikacji aparatu
- 24 megapiksele rozdzielczości
- matryca o wielkości 1/2.3″
- maksymalny rozmiar zdjęcia 5648×4232
- rozmiar pojedynczego piksela 1.12 µm
- dwustopniowy, fizyczny spust migawki
- OIS – optyczna stabilizacja obrazu
- podwójna dioda LED
- nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K (3840x2176px) i 30 kl/s
Do fotografowania służy aplikacja zmodyfikowana względem tej, którą znamy z czystego Androida. Zmieniono nie tylko oprawę graficzną, ale także funkcjonalność. Program jest bardzo podobny do tego, z Allview X2 Soul Pro. Oferuje szereg ciekawych funkcji z opcją manualnego dostosowywania parametrów. Oto tryby, spośród których możemy wybierać:
- Normalny – automatyczne dostosowywanie parametrów do warunków
- Profesjonalny – w pełni manualny tryb, w którym możemy regulować wszystkie podstawowe parametry zdjęcia
- Piękno twarzy – umożliwiający wprowadzanie „poprawek” do zdjęć portretowych
- W każdej chwili – do szybkich zdjęć w ruchu
- Magiczny Fokus – do wyostrzania obiektu na pierwszym planie z równoczesnym rozmazywaniem tła
- Filtr – do robienia zdjęć z filtrami (do wyboru 1 z 10)
- HDR – tryb HDR
- Panorama – do zdjęć panoramicznych
- Noc – do zdjęć w gorszym oświetleniu
- Prezentacja – do robienia zdjęć dokumentom lub prezentacjom
- Ultra piksele – zdjęcia interpolowane do 120 Mpix
- Automatyczna Scena – wybiera jeden z powyższych trybów na podstawie warunków oświetleniowych i ekspozycji
Jakość zdjęć
Praktycznie niezależnie od sytuacji da się telefonem wykonać ładną i ostrą fotografię. W warunkach studyjnych lub nie odbiegających znacznie od normy jeśli chodzi o oświetlenie fotografowanej scenerii, nie ma żadnych problemów z ostrością, ani tonacją. Kolory domyślnie są nieco podkręcone względem rzeczywistych, jednak w granicach rozsądku.
Kiedy światła zastanego jest mniej, pojawiają się szumy, jednak widoczne są głównie przy oglądaniu zdjęcia w pełnym rozmiarze. Na ekranie telefonu są niemal niewidoczne. Nieco gorzej aparat radzi sobie z nadmiarem światła albo mocno kontrastową scenerią. Wówczas, w trybie automatycznym zdjęcia często wychodzą prześwietlone i mało wyraźne. Tutaj przydaje się możliwość ręcznego ustawienia ekspozycji czy zredukowania ISO.
W trybach możemy znaleźć funkcję o nazwie Ultra piksele. Dzięki technologii wielokrotnej ekspozycji pozwala ona na rejestrowanie zdjęć o rozdzielczości aż 120 Mpix. W praktyce, nie są one jednak wiele ostrzejsze od „zwykłych” 24-megapikselowych. Co więcej, jeśli chcemy aby fotografia była szczegółowa, ze względu na długi czas naświetlania musimy użyć statywu albo innego fizycznego stabilizatora.
Zdjęcie zrobione w trybie Ultra piksele (120 Mpix)
Przykładowe sample
Jakość filmów
Filmowanie za pomocą X2 Xtreme to czysta przyjemność. W ustawieniach mamy możliwość wyboru kilku rozdzielczości, z czego najwyższa to 3840×2176, zwana też potocznie 4K. Niżej znajdziemy 1080p, czyli Full HD. W obu wypadkach płynność będzie wynosiła 30 kl./s, ale istnieje również opcja zredukowania rozdzielczości do 720p, aby uzyskać płynność 60 kl./s.
Jakość samego materiału jest dobra. Obraz jest szczegółowy i wystarczająco płynny. Podczas nagrywania możemy łatwo i szybko zmieniać punkt ostrości i zoomować. Jak widać na filmie testowym, nawet w warunkach nocnych, przy znikomym oświetleniu filmowana sceneria jest dobrze widoczna, a obiekty ruchome poruszają się w miarę płynnie.
Selfie
Do robienia zdjęć autoportretowych służy układ o oznaczeniu OV8865. 8-megapikselowa matryca jest w stanie zarejestrować świetnej jakości zdjęcie. Jeśli myśleliście o wykorzystaniu przedniego aparatu bardziej ambitnie, na przykład w celu prowadzenia wideokonferencji – również nie będziecie rozczarowani. Wideo w jakości 720p i 30 kl./s powinno spokojnie wystarczyć do takiego zastosowania.