Spis treści
Pod względem jakości połączeń telefonicznych X2 Xtreme spisuje się nienagannie. Podczas testowych rozmów nie zauważyliśmy żadnych niedogodności. Głośnik jest donośny i wyraźny, a mikrofon wykonuje swoje zadanie, jak trzeba. Jedyną rzeczą, którą można poprawić w kolejnych modelach jest bardzo śliska tylna ściana urządzenia, która w połączeniu z dużą wagą utrudnia wygodne trzymanie słuchawki. Aplikacja dialera różni się od standardowej jedynie kosmetycznymi dodatkami.
Urządzenie zostało wyposażone w dwa wejścia na karty SIM. Pracują one w trybie standby, a więc gdy prowadzimy rozmowę przez jedną kartę, druga jest chwilowo nieaktywna. Oba gniazda obsługują za to łączność 4G przez wbudowany modem Cat. 4 o maksymalnej prędkości 150 Mbps.
Dwuzakresowy odbiornik WiFi pracuje w standardzie b/g/n/ac. Telefon pozwala utrzymać stabilne połączenie w każdym z naszych testowych scenariuszy. Na pochwałę zasługuje również obsługa technologii Miracast, pozwalającej na bezprzewodowe strumieniowanie obrazu z wyświetlacza na większy ekran. Bluetooth w wersji 4.0 umożliwia podłączenie bezprzewodowych akcesoriów np. słuchawek bez dużego obciążenia dla baterii.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS i GLONASS) nie jest mistrzem dokładności, ale powinien wystarczyć do nawigacji, także pieszej. Trzeba telefon pochwalić również za szybkość łapania sygnału.
Dwa głośniki stereo w specyfikacji telefonu dają nadzieję na przyjemne doznania przy graniu czy oglądaniu filmów. Niestety, zupełnie niespodziewanie znajdują się one tuż obok siebie i to w dodatku są umieszczone w dolnej części tylnej ściany telefonu. W efekcie, choć grają całkiem nieźle i głośno (90 dB) to nie ma co liczyć na doświadczenia lepsze, niż w przypadku dobrej, pojedynczej jednostki.
X2 Xtreme obsługuje USB OTG w bardzo szerokim zakresie. Współpracuje ze wszystkimi typami pamięci zewnętrznych, warunkiem jest jednak format plików FAT32 i (w przypadku dysków) własne zasilanie. Jeśli chodzi o urządzenia wskazujące, udało nam się podłączyć myszkę i klasyczną, komputerową klawiaturę.
Nowością wśród produktów rumuńskiego producenta jest skaner linii papilarnych, który znajdziemy pod obiektywem aparatu. W tym sprzęcie jest to rozwiązanie bardzo dopracowane, a przez co zaskakująco użyteczne. Na 10 prób testowych, 10 zakończyło się poprawnym odczytaniem mojego palca, co tylko potwierdza, jak dobrej jakości jest to czujnik.
Dużym atutem tego urządzenia jest spora pamięć wewnętrzna. Mamy tutaj aż 64 GB przestrzeni (do użytku pozostaje jednak około 47 GB). Ponad to, pod tylną klapką znajdziemy wejście na kartę pamięci microSD o pojemności do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Nie ma możliwości przenoszenia danych aplikacji na zewnętrzny nośnik.
Wysoka wydajność to jedna z kluczowych zalet testowanej słuchawki. Telefon wyposażony został w układ MediaTek Helio X10, który jest konkurentem Snapdragonów 801 i 810 Qualcomma. Jednostka bazuje na ośmiu rdzeniach Cortex A53 podkręconych do 2 GHz i układzie graficznym Power VR Rogue G6200/700MHz. Podzespoły te są wspomagane przez 3-gigabajtową pamięć RAM. To pełnoprawna wysoka półka, co widać także w wynikach benchmarków, a także praktycznej wydajności. Telefon działa bardzo sprawnie i to niezależnie od tego, ile aplikacji działa w tle i z jakimi zadaniami musi się zmagać.
Urządzenie bez problemu radzi sobie ze wszystkimi, nawet najbardziej zaawansowanymi grami. Podczas testów sprawdziliśmy Asphalt 8, Real Racing 2, Modern Combat 5, Hearthstone oraz Fifa 16 Ulitmate Team. Wszystkie tytuły działały z idealną płynnością, na maksymalnych detalach – jeśli oczywiście była możliwość zmiany ustawień graficznych.
Po zainstalowaniu najnowszych kodeków, X2 Xtreme jest w stanie otworzyć wszystkie testowane przez nas typy multimediów. Mowa tutaj również o plikach w rozdzielczości 4K i filmach z dźwiękiem DTS.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160);
– mp4, 4K (4096×1716).
Telefon pod dużym obciążeniem lubi się nagrzewać jednak nie są to temperatury ekstremalnie wysokie. Owszem, górna część obudowy jest gorąca, jednak nie na tyle, aby stanowiło to duży dyskomfort (42 stopnie Celsjusza w okolicach obiektywu aparatu i 38 stopni C w dolnej części tylnej ściany urządzenia).
Phablet pracuje pod kontrolą Androida 5.1 Lollipop z nakładką graficzną producenta. Nie wprowadza ona rewolucyjnych zmian w wyglądzie, ale zawiera sporo udogodnień i praktycznych rozwiązań. Jedną z nich jest znany z systemu Apple pasek z szybkimi ustawieniami wysuwany od dołu, a nie od góry (jak to ma miejsce w większości Androidów). Jest też bardzo rozbudowana obsługa gestów, dedykowany odtwarzacz muzyki i aplikacja do zmiany motywów. Oprócz tego wprowadzono kilka zmian typowo wizualnych na przykład w wypadku kalendarza, który moim zdaniem wygląda świetnie.
Nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do płynności działania interfejsu. Jest ona nienaganna, nawet przy wielu aplikacjach uruchomionych w tle.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…
Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…
Eurocert padł ofiarą ogromnego ataku hakerskiego. O zgrozo, firma zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo naszych…