Wyposażenie
Głośniki multimedialne
Wbudowane głośniki stereofoniczne grają z natężeniem 82 dB, a do tego świetnie sobie radzą podczas odtwarzania muzyki czy oglądania filmów. Nie mogę mieć tutaj większych zarzutów, bo ilość tonów niskich i wysokich jest racjonalnie wypośrodkowana. W moim odczuciu — osoby, która nie posiada wiedzy teoretycznej, ale spędza dobre kilka godzina na słuchaniu muzyki — to jedne z lepszych głośników.
Rozmowy głosowe
Niewielki rozmiar telefonu przekłada się na łatwość prowadzenia za jego pomocą rozmów głosowych, a w połączeniu z bardzo dobrą jakością głośnika, Xperia Z5 Compact świetnie spisuje się jako telefon. Zarówno ja, jak i moi rozmówcy nie mieliśmy problemów w porozumieniu się ze sobą, nawet wtedy, kiedy przebywałem w głośnym otoczeniu (np. przy ruchliwej ulicy).
Wiadomości tekstowe możemy pisać przy użyciu dłoni jednej ręki, a posłuży nam do tego klawiatura Xperii. Możemy zmienić jej wygląd poprzez dobór pasującej nam skórki; jest też opcja wprowadzania tekstu przy pomocy przeciągnięć. Klawiatura posiada też moduł uczący się naszego stylu pisania, ale potrzebuje wtedy dostępu do naszej poczty.
Moduły łączności oraz GPS
Moduł Wi-Fi pracuje w dwóch zakresach — 2.4 oraz 5 GHz — i jest zgodny ze standardami 802.11 a/b/g/n/ac. W czasie testowania telefonu nie miałem problemu z jego działaniem. Połączenie było stabilne i nawiązywane bardzo szybko. Obudowa nie posiada też żadnych martwych punktów, których dotknięcie spowodowałoby znaczny spadek zasięgu.
Ale nie jest też tak, że zasięg Wi-Fi będzie zawsze tak samo mocny. Kiedy telefon znajduje się na tej samej kondygnacji co router, dostęp do internetu pozostanie niezaburzony, natomiast zmiana piętra może spowodować zerwanie połączenia lub znaczne ograniczenie jego przepustowości.
Wbudowany moduł GPS szybko znajduje telefon na mapie, a w teście sprawdzającym dokładność pokazał, że w większości czasu nie ma problemów z wiernym śledzeniem naszej lokalizacji. Zdarzają się drobne odchyły, ale są one chwilowe i niewielkie.
OTG, pamięć wbudowana, Miracast
Xperia Z5 Compact posiada 32 GB pamięci wbudowanej, którą możemy rozszerzyć o karty microSD o poj. 200 GB. Przetestowałem kompatybilność telefonu z naszym redaKcyjnym Kingstonem 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1 i nie było żadnych problemów z obsługą karty. Co więcej, telefon umożliwia transportowanie aplikacji na zewnętrzny nośnik.
Telefon nie obsługuje akcesoriów OTG, ale na otarcie łez Sony przygotował wsparcie dla pada DUALSHOCK 4 oraz opcję strumieniowania obrazu za pośrednictwem Miracast (szukaj w ustawieniach opcji „Throw”).
Wydajność
Zazwyczaj wersje mini telefonów flagowych oferują namiastkę tego, co droższy odpowiednik, ale nie w przypadku Sony Xperii Z5 Compact. Nowe Z5 pracują w oparciu o ten sam układ — Snapdragon 810 (MSM8994) charakteryzujący się 64-bitową architekturą i budową big.LITTLE, gdzie w skład chipsetu wchodzą dwa procesory 4-rdzeniowe: Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz o Cortex-A57 o taktowaniu 2 GHz. Do tego mamy jeszcze grafikę Adreno 430 i 2 GB pamięci operacyjnej.
Takie wyposażenie pozwala Xperii na fantastyczne wyniki w benchmarkach oraz bardzo dobrą wydajność w grach. Nieważne jaką grę chcielibyśmy odpalić, na Z5 Compact będzie ona świetnie działać na bardzo wysokich ustawieniach tekstur. Tak przynajmniej było z tytułami, które osobiście przetestowałem: Asphaltem 8, Dead Triggerem 2 i Mortal Kombatem X.
Spójrzcie tylko na porównanie wyników osiągniętych przez telefon w popularnych benchmarkach. Szary słupek reprezentujący Xperię Z5 Compact jest jednym z najwyższych we wszystkich testach i często idzie łeb w łeb z LG G Flexem 2. Oczywiście niewysoka rozdzielczość zamontowanego ekranu ma swój wkład w dobrych notach Xperii, ale wciąż telefon zaskakuje wydajnością. Nie ma na rynku równie dobrej wersji mini.
3DMark
GFXBench
AnTuTu
PC Mark Android
Przychodzi jednak czas, kiedy trzeba okiełznać piekielnie wydajnego Snapdragona, dlatego w przypadku Xperii Z5 Compact CPU throttling jest zjawiskiem nagminnym. Przekłada się to na spadek płynności działania nie tylko gier, lecz także systemu operacyjnego. Zdarzało się, że menu Androida przycinało się lub musiało dłużej pomyśleć podczas pewnych czynności. Nie rzutowało to na komfort pracy z telefonem, ale w modelu za taką cenę (ok. 2500 zł!) to raczej niefajne zjawisko.
Układ broni się natomiast tym, że świetnie radzi sobie z multimediami. Dzięki temu możemy liczyć na kompatybilność z większością popularnych plików wideo, w tym wideo 4K.
Temperatura obudowy
Sony nie uporało się z jeszcze jedną rzeczą — temperaturą obudowy, która w dalszym ciągu wydaje się nieokiełznana. Pod dużym obciążeniem plecki telefonu rozgrzewają się do 41 st. C (taką temp. zarejestrowałem w okolicach znaczka NFC), co jest rzeczą naturalną. Procesor w takich warunkach posiada temp. ok. 64 st. C, więc siłą rzeczy obudowa też musi stać się cieplejsza.
Prawda jest jednak taka, że tył telefonu staje się wyraźnie cieplejszy w trakcie normalnego używania i to nie tylko w trakcie nagrywania filmów 4K, lecz także podczas oglądania filmów na Youtubie czy nawet surfowania po Internecie. To właśnie niepokoi najbardziej.
System i funkcjonalność
Xperia Z5 Compact działa w oparciu o Androida Lollipop, którego producent rozbudował o znaną nam już nakładkę. Zmienia ona postać graficzną systemu zastępując kolorowe menu na bardziej profesjonalne i stonowane kolorystycznie, ale przy tym Sony nie wyrzeka się stylistycznych rozwiązań wizualnych wprowadzonych wraz z nowym Androidem. Oczywiście możemy też spersonalizować wygląd systemu za pomocą motywów, których biblioteka nie jest przesadnie duża, ale każdy znajdzie coś dla siebie.
To co mnie urzekło w Xperii Z5 Compact to fakt, że Sony nie zrezygnowało z wdrożenia funkcji mini-aplikacji, czyli programów uruchamianych w małych oknach niezależnych od systemu. Dzięki temu, pomimo niewielkiego ekranu, możemy cieszyć się multitaskingiem, a wśród dostępnych programów znajdziemy przeglądarkę internetową, kalkulator, odtwarzacz muzyki itp. Okienko możemy zmniejszyć lub zminimalizować, a system pozwala uruchomić więcej niż jedną aplikacje.
Wśród programów dodatkowych znajdziemy znane już nam pozycje — Lifelog do zbierania danych dotyczących naszej aktywności fizycznej, Album zdjęć z dynamicznym podglądem, agregat Wiadomości z Socialife, Movie Creator, Szkicownik, TrackID (alternatywa dla Shazam), Xperia Lounge i program do obsługi technicznej.
Znajdziemy też dodatkowe funkcjonalności, jak np. wybudzanie przez podwójne stuknięcie ekranem, tryb rękawiczek (zwiększa czułość na dotyk), inteligentne sterowanie podświetleniem (wykrywa czy trzymasz Xperię w dłoni) oraz cały szereg usług multimedialnych — funkcja Throw (bezprzewodowe odtwarzanie treści na innym urządzeniu), serwer multimediów czy wreszcie możliwość odbierania obrazu z konsoli PlayStation 4.
Ceny Sony Xperia Z5 Compact
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.