Oficjalnej prezentacji doczekał się dzisiaj ZTE AXON mini – smartfon chińskiego producenta klasy średniej , który może poszczycić materiałami klasy premium wykorzystanymi do produkcji obudowy oraz trzema systemami zabezpieczeń.
Korpus najnowszej propozycji od ZTE wykonany został ze stopu aluminiowo-tytanowego, który wykorzystuje się między innymi do produkcji samolotów typu Boeing 787. A zatem urządzenie jest niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia.
Zapowiedziany w lipcu tego roku ZTE AXON mini był pierwszym na świecie smartfonem z ekranem dotykowym wrażliwym na nacisk – rozpoznaje różne poziomy zastosowanej siły podczas dotyku, rozszerzając tym samym funkcjonalność. Niestety od tego czasu sporo się zmieniło i w rzeczywistości propozycja od ZTE będzie trzecim modelem wprowadzonym do sprzedaży, który oferuje te funkcję, zaraz po Huawei Mate S i Apple iPhone 6s / 6s Plus.
Specyfikacja techniczna ZTE AXON mini plasuje go na półce urządzeń klasy średniej – wyposażony został w wyświetlacz o przekątnej 5.2” prezentujący obraz w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) – matryca wykonana została w technologii Super AMOLED i skrywa się pod taflą szkła Corning Gorilla Glass 2.5D (efekt wizualny polegający na opuszczeniu szkła na dłuższe krawędzie ekranu). Warto jeszcze dodać, że ramka wyświetlacza ma zaledwie 0.85 mm grubości, a zagęszczenie pikseli na cal wynosi około 424.
Moc obliczeniową zapewnia Snapdragon 616 złożony z czterech rdzeni o taktowaniu 1.7 GHz (rdzenie główne ARM Cortex-A53) oraz czterech pomocniczych o częstotliwości taktowania 1.2 GHz (ARM Cortex-A53). Za grafikę odpowiedzialny jest natomiast zintegrowany chip graficzny Adreno 405. Jednostka centralna otrzymała wsparcie ze strony 3 GB pamięci RAM LPDDR3, zaś na wszelkiego rodzaju dane przeznaczone zostało 32 GB wewnętrznej pamięci. Pamięć może zostać rozszerzona poprzez wykorzystanie czytnika microSD obsługującego karty o pojemności do 128 GB.
Na tylnym panelu ZTE AXON mini gości 13-megapikselowy charakteryzujący się bardzo szybkim pomiarem ostrości (PDAF), dzięki czemu jest w stanie wyostrzyć fotografowany obiekt w zaledwie jedną dziesiąta sekundy. Aparat w boju wspierany jest przez dwie diody doświetlające LED. Wideo połączeniom dedykowana została kamera 8 Mpx złożona z pięciu elementów.
ZTE AXON mini posiada na tylnym panelu czytnik linii papilarnych. Ponadto smartfon został wzbogacony o dodatkowe dwa zabezpieczenia w postaci komend głosowych oraz skaner tęczówki oka. Jest to zatem kolejne na świecie urządzenie, w którym położono tak duży nacisk na zabezpieczenia, a tym samym bezpieczeństwo.
Producent postawił także na wysoką jakość dźwięku, tym samym implementując głośniki ulokowane na froncie oraz chip AKM 4961 zapewniający 32-bitowy wysokiej jakości dźwięk Hi-Fi. Całością zarządza Android 5.0 Lollipop z interfejsem MiFavor 3.2. Podzespoły zamknięto w obudowie o szerokości 70 milimetrów, która w najcieńszym miejscu ma zaledwie 3.5 milimetra grubości.
ZTE AXON mini w ciągu najbliższych miesięcy dostępny będzie w Hong Kongu, Tajlandii, Singapurze, Rosji, Japonii, Indiach, Australii, Francji, Niemczech, Turcji, Hiszpanii i, a także we Włoszech.
ZTE AXON mini (Premium Edition) oferowany będzie na europejskim rynku za 389 euro, zaś standardowy model w kolorze Ion Gold i Chromium Silver kupić będzie można za 329 euro. Model w wersji Rose Gold kosztować będzie natomiast dwadzieścia euro więcej.
Specyfikacja ZTE AXON mini
- Wyświetlacz: 5.2-calowa matryca o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), Corning Gorilla Glass 3, zagęszczenie pikseli na cal wynosi około 424, ekran 2.5D, AMOLED
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 616, 8-rdzeniowa jednostka – 4 x ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1.7 GHz + 4 x ARM Cortex-A53 o taktowaniu 1.2 GHz, 64-bitowa jednostka
- GPU: Adreno 405
- RAM: 3GB
- Pamięć: 32 GB, czytnik microSD (do 128 GB),
- Kamera: 8 Mpx
- Aparat: 13-megapikselowy aparat, podwójna (dwie barwy) dioda doświetlająca LED, szybki pomiar ostrości
- coś dla maniaKa: modem LTE (cat.4)
- Akumulator: 2800 mAh
- System: Google Android 5.1 Lollipop
- Coś dla maniaKa: czujnik biometryczny, skaner tęczówki oka, komendy głosowe
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.