Sąd w Madison zadecydował wczoraj, jaką kwotę Apple będzie musiało wypłacić za naruszenie patentu Uniwersytetu Wisconsin. Nie jest ona tak duża jak się spodziewano, jednak Apple nie składa broni, podobnie jak WARF.
W ramach krótkiego przypomnienia – wyrokiem sądu w Madison Apple zostało uznane winnym naruszenia patentu Uniwersytetu Wisconsin, związanego z technologią poprawiającą wydajność procesorów. Do określenia została więc suma odszkodowania, jaką musi zapłacić firma z Cupertino, a początkowo kwotę tą szacowano na 862 miliony dolarów, jednak ostatecznie jest ona trzy razy niższa.
Po 3,5 godzinnych obradach jury sędziowskie zadecydowało, że Apple wypłaci WARF 234 miliony dolarów za użycie patentu. Tak stosunkowo niska kwota wynika głównie z uznania przez przewodniczącego ławy sędziowskiej, p. Wiliama Conleya, że gigant z Cupertino nie działał celowo.
Jednak to jeszcze nie koniec batalii między Apple a WARP, bo Ci pierwsi zapowiadają apelację od tego orzeczenia, a fundacja złożyła kolejny pozew, o czym możecie przeczytać poniżej.
Apple narobiło sobie kłopotów – zgodnie z decyzją amerykańskiego sądu firma musi wypłacić olbrzymie odszkodowanie jednemu z uniwersytetów za naruszenie jego patentu dotyczącego procesorów. A to jeszcze nie koniec całej sprawy.
Apple zostało w zeszłym roku oskarżone przez fundację WARF (działającej w imieniu uniwersytetu w Wisconsin) o naruszenie patentu związanego z technologią poprawiającą wydajność procesorów. Firma z Cupertino wykorzystała bezprawnie ten patent w układach A7, A8 i A8X (znanych choćby z iPhona 5s i iPhona 6), co zostało potwierdzone wyrokiem sądu w Madison (stolicy stanu Wisconsin, w którym mieści się wspomniany uniwersytet). Dalsze postępowanie ma na celu wykazać, jak duże straty poniósł właściciel patentu w skutek jego bezprawnego naruszenia; na ten moment spekuluje się o kwocie 862 milionów dolarów. Jednak to nie koniec kłopotów Apple.
Fundacja wniosła bowiem kolejny pozew, tym razem dotyczący naruszenia tego samego patentu w najnowszych procesorach firmy Apple, tj. A9 i A9X, co w przypadku wyroku stwierdzającego ponowne jego wykorzystanie bez wiedzy prawnego właściciela może skutkować dalszymi karami finansowymi.
Ta sama fundacja wytoczyła w 2008 roku podobny proces firmie Intel, jednak wtedy strony doszły do porozumienia jeszcze przez sprawą sądową.
źródło: 9to5mac
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…