>
Kategorie: Android Krüger&Matz Telefony Testy

Kruger&Matz LIVE 3 – test pierwszego polskiego telefonu ze Snapdragonem 615

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność


 
 

Wyposażenie

Jakość rozmów głosowych

Rozmowa za pośrednictwem LIVE 3 jest bardzo przyjemna. Głośnik jest elastyczny, ma szeroką skalę regulacji, a przy maksymalnym ustawieniu nie powinniśmy mieć problemów z usłyszeniem rozmówcy nawet w głośnym ruchu ulicznym. Mikrofon sprawuje swoją funkcję jak należy, a to między innymi dlatego, że posiada wsparcie w postaci dodatkowej jednostki na pleckach urządzenia, służącej do wychwytywania dźwięków z otoczenia.

Aplikacja dialera jest dokładnie taka sama, jak natywna. Nie uległa więc zmianie duża funkcjonalność i ładny wygląd, który możemy spotkać w czystym Androidzie.

Kruger&Matz Live 3 / fot.gsmManiaK.pl

Głośnik główny

Głośnik główny znajduje się na dolnej krawędzi obudowy, pod jedną z dwóch kratek. U szczytu swoich możliwości emituje dźwięk z głośnością 83 dB. Nie można mieć większych zastrzeżeń co do jakości audio, ale trzeba mieć świadomość tego, że niemal każdy konkurencyjny sprzęt oferujący stereofoniczne głośniki będzie pod tym względem grał dużo lepiej.

Funkcja Dual-SIM

Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM. Działają one w trybie standby, czyli nie mogą pracować równocześnie. Co więcej, tylko jedno obsługuje łączność 4G. Telefon ma niestety okazyjnie problemy z „ogarnięciem” dwóch kart i zdarza się, że dezaktywuje je bez powodu, żeby za kilka minut (albo po restarcie systemu) ponownie je przywrócić.

Łączność i GPS

Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. Nawet w najbardziej wymagającym z naszych testów (telefon znajdował się piętro niżej niż, router) została jeszcze jedna kreska zasięgu. Warto wspomnieć także, że smartfon obsługuje technologię Miracast, dzięki czemu możemy streamować obraz z telefonu na większy ekran.

Moduł GPS (z obsługą A-GPS) sprawnie radzi sobie z odnajdywaniem pozycji na mapie. Dokładność pomiaru nie jest idealna, ale też grzechem byłoby narzekać, bo testowe różnice pomiędzy rzeczywistą trasą, a tą zarejestrowaną przez telefon są minimalne.

Pamięć wbudowana i OTG

Telefon obsługuje USB OTG, dzięki czemu możemy do niego podłączyć różnego rodzaju urządzenia wskazujące (np. myszka, klawiatura), a także pamięci zewnętrzne. Warunkiem jest jednak format plików FAT32, ponieważ z żadnym innym telefon sobie nie radzi.

Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność 16 GB, do użytku pozostaje jednak nieco ponad 11 GB. W razie gdyby tego było za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1) za pomocą gniazda pod demontowalną, tylną klapką.

Na kartę można przenosić dane aplikacji. W ustawieniach jest to co prawda nazwane przenoszeniem „na pamięć usb” ale jest to tylko mylący błąd w tłumaczeniu.

Wydajność i system

Kruger&Matz Live 3 / fot.gsmManiaK.pl

Wydajność urządzenia spoczywa na barkach stosunkowo świeżego układu Qualcomm Snapdragon 615, który najczęściej możemy spotkać w telefonach z wyższej-średniej półki, takich jak Xperia M4 Aqua czy Motorola Moto X Play. Za renderowanie grafiki odpowiada GPU Adreno 405, a pamięć podręczna ma pojemność 2 GB.

Wspomniany wyżej układ jest oparty o architekturę big.LITTLE, co oznacza, że składa się z dwóch czterordzeniowych jednostek ARM Cortex A53 o różnym taktowaniu. Jedna z nich ma częstotliwość 1,7 GHz, a druga 1,0 GHz.

W wymienionych, konkurencyjnych telefonach taka konfiguracja gwarantowała bardzo dobre osiągi, duży komfort użytkowania i obsługę wszystkich gier. Tutaj wszystko powyższe nie jest już niestety takie oczywiste. W benchmarkach telefon wypada dużo gorzej, szczególnie w tych sprawdzających wydajność graficzną. W codziennym użytkowaniu jest to odczuwalne, zwłaszcza kiedy uruchamiamy wymagające gry i aplikacje. Telefon ma wyraźnie problem z optymalizacją oprogramowania.

Z naszego testowego pakietu gier, Asphalt 8 nie uruchomił się w ogóle. Tytuły takie, jak Dead Trigger 2 czy Modern Combat 5 odpaliliśmy bez problemu, jednak w obu widoczne były przycięcia i spowolnienia, szczególnie podczas szybkich akcji. Prostsze pozycje, takie jak Angry Birds działały już bez problemów, jednak po telefonie z takimi podzespołami należy oczekiwać dużo więcej.

Tradycyjnie zainstalowaliśmy na telefonie również program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Większość naszych plików testowych uruchomiła się, a problemy z płynnością pojawiły się dopiero przy rozdzielczości 4K.

Odtwarzanie multimediów
Na czerwono zaznaczono nieobsługiwane formaty:

 

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).

Telefon domyślnie pracuje pod kontrolą czystego Androida 5.02 Lollipop. Producent w żaden sposób nie ingeruje w graficzną, ani funkcjonalną stronę oprogramowania.

Wydaje się więc, że nie można było tutaj nic zepsuć. Niestety, niespodziewanie okazuje się, że to właśnie system jest piętą achillesową tego urządzenia.. Już przy pierwszym uruchomieniu w naszym egzemplarzu coś było nie tak. Interfejs działał nienaturalnie wolno, a telefon miał problem z wykryciem obu kart SIM. Po jakimś czasie sytuacja się nieco ustabilizowała, ale wciąż szybkość działania systemu nie jest adekwatna do możliwości sprzętowych. Poza tym, w oprogramowaniu jest wiele błędów i braków w tłumaczeniach. Najbardziej denerwujący, jest błąd pojawiający się przy próbie włączeniu ustawień sieci. Oto on:

Kruger&Matz Live 3 / fot.gsmManiaK.pl

Pojawiają się także problemy z wyłączeniem lokalizacji. Zdarza się, że nawet jeśli wszędzie w ustawieniach lokalizacja jest wyłączona, to charakterystyczna ikonka świadcząca o łączeniu się z satelitami GPS nie znika z górnego paska. Jeśli chodzi o tłumaczenia, to mam na myśli głównie aplikację aparatu – podpisaną Camera (już sama nazwa źle wróży), a także Radio, Menedżer plików i niektóre elementy menu systemowych programów.

 
 

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność
Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Bankowość
  • Newsy

Klienci PKO BP są wprowadzani w błąd. W puli toczy się gra o Wasze pieniądze

Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…

22 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Garść nowości w Messenger. Poznaj wszystkie nowe opcje

Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Redmi
  • Telefony
  • Xiaomi

Specyfikacja następcy opłacalnego Xiaomi jest w punkt. Bateria ponad 6000 mAh, Android 15 i wydajny procesor

Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…

22 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy
  • Promocje

Ta gra to interaktywny film, który stał się hitem. Teraz zapłacisz za niego 75% mniej

Ta gra to interaktywny film, który stał się niemałym hitem w oczach krytyków i graczy.…

22 listopada 2024
  • Newsy

Mocarny OPPO z SD8G3, 12 GB RAM, 144 Hz oraz 67 W oficjalnie. Bardzo wydajny tablet z potencjałem

Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • Telefony

Być może za wcześnie skreśliłem tegoroczne flagowce. Znalazłem ważny powód, żeby je kupować

Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…

21 listopada 2024