Wyposażenie
Jakość rozmów głosowych
Fun 4 świetnie sprawdza się w swojej pierwotnej funkcji, jaką jest rozmowa głosowa. Urządzenie dobrze leży w dłoni, a chropowata struktura tylnej klapki skutecznie zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu się urządzenia z ręki. Zdają egzamin także podzespoły umożliwiające samą rozmową. Głośnik jest donośny, a mikrofon poprawnie wychwytuje głos.
Aplikacja dialera jest dokładnie taka sama, jak natywna. Nie uległa więc zmianie duża funkcjonalność i ładny wygląd, który możemy spotkać w czystym Androidzie.
Głośnik główny
Głośnik główny znajduje się w dolnej części, tylnej ściany urządzenia, pod charakterystyczną kratką. Emituje on donośny dźwięk z wyostrzonymi wysokimi tonami, przez co jest dobrze słyszalny. Maksymalna głośność jaką zarejestrował nasz decybelomierz to 85 dB.
Funkcja Dual-SIM
Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM. Działają one w trybie standby, czyli nie mogą pracować równocześnie. Warto wspomnieć, że oba obsługują łączność 4G.
Łączność i GPS
Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n/. Gwarantuje stabilne połączenie z siecią, jednak przy najbardziej wymagającym z naszych testowych scenariuszy, czyli przy oddaleniu się o jedno piętro niżej względem routera, przerywał często połączenie. Nie jest to rażąca wada, ale warto wziąć to pod uwagę jeśli na co dzień nie macie mocnego sygnału w domu lub pracy.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS) jest oporny jeśli chodzi o szukanie sygnału. Często telefonowi zajmuje dobre kilka minut zanim połączy się z satelitą. Kiedy już mu się to uda, niestety nie grzeszy dokładnością lokalizacji. Fun’a 4 nie można więc polecić jako głównej nawigacji samochodowej, a tym bardziej pieszej.
Pamięć wbudowana i OTG
myPhone Fun 4 nie obsługuje USB OTG w żadnej postaci. Nie reaguje nawet na podpięcie urządzeń wskazujących, takich jak myszka czy klawiatura.
Pamięć wewnętrzna telefonu ma niewielką pojemność – 8 GB. W praktyce, do użytku pozostaje jednak dokładnie 4,51 GB. Bardzo prawdopodobne, że do wielu zastosowań może to nie wystarczyć, ale na szczęście jest slot kartę pamięci microSD o pojemności do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Ważne, że na nośnik można przenosić dane aplikacji.
Wydajność i system
Za wydajność urządzenia jest odpowiedzialny jest układ Spreadtrum SC8830. Bazuje on na czterech rdzeniach Cortex-A7 taktowanych zegarem 1,3 GHz i grafice Mali-T400. Pamięć operacyjna ma pojemność 1 GB. Jest to ewidentnie budżetowa specyfikacja, jednak dająca nadzieję na wystarczające do codziennego użytkowania osiągi.
I rzeczywiście, wydajność nie jest zła, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę bezpośrednią konkurencję. Telefon nie ma problemu z obsługą rozbudowanych aplikacji, a prosty multitasking w postaci streamowania muzyki i jednoczesnego przeglądania Sieci nie stanowi dla tej słuchawki większego problemu.
Rezultaty naszych testów syntetycznych chętnie zestawiłbym z konkurencyjnym Samsungiem Galaxy J1, którego niedawno testował dla Was Antek. Bazuje on na chipsecie tego samego producenta, jednak o słabszej mocy obliczeniowej, a także dwa razy mniejszej pamięci RAM. Niestety, o ile myPhone Fun 4 z powodzeniem przeszedł przez wszystkie benchmarki, tak model Samsunga ukończył tylko jeden z testów…
Sprzęt jest w stanie odpalić takie tytuły, jak Asphalt 8, czy Dead Trigger 2. Nie można jednak oczekiwać po nim idealnej płynności, czy wysokich detali graficznych. Jeśli znieczulimy nasze oko na powyższe, będziemy mogli się cieszyć całkiem przyjemną rozgrywką.
AnTuTu
GFXBench
3DMark: Unlimited
Po zainstalowaniu aplikacji MX Player i paczki najnowszych kodeków udało mi się uruchomić więcej, niż połowę naszych testowych sampli – telefon miał problem z odtworzeniem materiałów w rozdzielczości 1080p i wyższej.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps (brak płynności);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps; (brak płynności);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Smartfon pracuje pod kontrolą stosunkowo nowej wersji systemu Android – 5.1 Lollipop. Jest to interfejs natywny, bez widocznej ingerencji producenta w oprawę graficzną, rozkład funkcji i asortyment aplikacji. Z dodatkowych, mamy jedynie kilka pozycji dostępnych za darmo w Sklepie Play takich jak Legimi ebook reader, czy nawigacja o swojskiej nazwie „Rysiek”.
W wypadku tego modelu nie ma jednak co narzekać na brak urozmaiceń ze strony producenta, ponieważ między innymi dzięki temu system działa bardzo płynnie i stabilnie. Przyznam szczerze, że przy takiej cenie i specyfikacji byłem sceptycznie nastawiony do tej kwestii, wiec telefon pozytywnie mnie zaskoczył. Co więcej, nie spotkałem się praktycznie z żadnymi brakami w tłumaczeniach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.